Umelá inteligencia (AI) sa pomocou rôznych nástrojov čoraz častejšie využíva na pomoc pri prijímaní nových zamestnancov. Pracovníci ľudských zdrojov ich tiež využívajú na monitorovanie a vyhodnocovanie práce, ale aj v prípadoch prepúšťania či povýšenia. Aj jednoduché testy však môžu ukázať, že tieto nástroje nemusia fungovať úplne správne.

Nízka predikčná hodnota

Cieľom týchto nástrojov je predovšetkým skrátiť čas a náklady na filtrovanie obrovského množstva žiadostí o prácu, čím sa zvýši aj efektivita celého HR pracoviska. Tieto výhody sú pre množstvo firiem veľmi lákavé. AI nástroje sú však dvojsečnou zbraňou. Na trhu sa ich totiž nachádza veľmi veľa, a je preto potrebné vedieť, ktoré z nich sa oplatí využívať a zároveň, ako s nimi pracovať. V konečnom dôsledku totiž môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.

Mnohé AI nástroje sú postavené na pseudovede, teda ich analýzy nie sú vedecky podložené. Niektoré dokážu napríklad podľa intonácie hlasu detektovať vhodnosť kandidáta na danú pozíciu. To je však podľa odborníkov nezmysel. Zároveň sa môžu tieto nástroje na základe rôznych faktorov uchyľovať k diskriminácii.

Investigatívna novinárka Hilke Schellmann niektoré AI nástroje pre agentúru Bloomberg testovala, pričom ich hodnotiace metriky boli aj za pomoci odborníkov označené za chybné. Niektoré AI nástroje napríklad sledovali výkonnosť pracovníkov na základe stlačenia klávesov či pohybov myši. Ďalšie sofistikovanejšie nástroje napríklad vyhodnocovali pravdepodobnosť výpovede zo strany zamestnanca sledovaním aktualizácie jeho profilu na sociálnej sieti LinkedIn.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa