Viac ako 258-tisíc. Aspoň toľko Ukrajincov prišlo na Slovensko podľa informácií Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, pričom stále viac z nich v krajine ostáva. O dočasné útočisko už totiž požiadalo viac ako 47-tisíc osôb, pričom nie je vylúčené, že toto číslo bude stúpať.
Predpokladá to aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, ktorý informoval, že v súčasnosti o tento inštitút žiada takmer jedna pätina ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny. Pre porovnanie – počet týchto žiadostí sa pôvodne pohyboval na desiatich percentách ľudí, ktorí hranice prekročili.
Slovensko už nie je len tranzitnou krajinou
Rastúci záujem Ukrajincov ostať na Slovensku potvrdzujú aj pracovné portály. Napríklad Kariéra.sk zaznamenala oproti minuloročnému marcovému obdobiu nárast počtu návštev z Ukrajiny až o 233 percentuálnych bodov.
Na Slovensko tak prichádza rôznorodá skupina ľudí. „Je tu aj veľká skupina osôb, ktorí sa zaujímajú o pracovné pozície, kde nie je potrebná kvalifikácia v odbore a znalosť jazyka,“ upresnila pre TREND Katarína Tešla, manažérka komunikácie a PR spoločnosti Kariéra.sk. Dodala však, že mnohí z prichádzajúcich ovládajú anglický jazyk a majú aj vyššiu kvalifikáciu. Sú to napríklad zamestnanci, ktorí pracovali pre nadnárodné spoločnosti a pohybovali sa v oblasti marketingu, v manažmente alebo v administratíve.
Vzdelaných uchádzačov o zamestnanie zaznamenal aj portál Profesia.sk Konkrétne vysokoškolské vzdelanie malo až 403 zo 773 uchádzačov s ukrajinčinou. O prácu na Slovensku sa viac zaujímajú ženy, ktoré do krajiny prichádzajú často iba s deťmi, keďže ich partneri museli ostať na Ukrajine. Napríklad na Profesiu.sk sa ich v marci prihlásilo 73 percent.
Najčastejšie sú to ľudia v produktívnom veku, ktorí majú 35 až 44 rokov, pričom najmenej sa o prácu zaujímajú ľudia nad 55 rokov. Prácu si hľadajú v Bratislave a v okolí, alej na východnom Slovensku, v oblasti Košíc.
Hotely či IT nových pracovníkov privítajú
Slováci sa však o prácu obávať nemusia. K. Tešla totiž upozornila, že v mnohých sektoroch je, naopak, pracovníkov málo. „ Už niekoľko rokov sa firmám pôsobiacim napríklad vo IT, vo výrobe alebo v hotelierstve nedarí nájsť pracovnú silu,“ uviedla manažérka komunikácie a PR spoločnosti Kariéra.sk.
Pracovníci chýbajú napríklad členom Asociácii hotelov a reštaurácií ako aj veľkým výrobným závodom. Napríklad automobilový priemysel nahrádza nedostatok zamestnancov ľuďmi zo Srbska alebo Rumunska. Okrem týchto pozícií by Ukrajinci mohli nájsť uplatnenie v cestovnom ruchu, zdravotníctve, doprave, logistike a špedícii, IT a v ďalších sektoroch.
- 10 oblastí, v ktorých môžu Slovákom pomôcť Ukrajinci
Gastro - čašník, kuchár, pizzér, pomocná sila do kuchyne
Hoteliérstvo - izbová služba, chyžná, recepčná, upratovačka
Zdravotníctvo - sestra, sanitár, lekár
Doprava - vodič, výpravca, rušňovodič
Logistika - kuriér, logistik, skladník
Špedícia - špeditér, vodič vysokozdvožného vozíka
IT - analytik, tester, programátor
Výroba - balič, kontrolór kvality, operátor výroby
Obchod - Account manager, pokladník, predavač
Cestovný ruch - predajca leteniek/zájazdov, recepčná, sprievodca
Sami si hľadajú prácu ako pracovníci či asistenti v administratívne, ale aj predavači, dokladači tovaru, robotníci či upratovači, pričom ich efektívnejšie prepojenie so zamestnávateľmi zabezpečujú pracovné portály rôznymi podpornými programami.
Napríklad organizácie KRAS, ADMA, ADC Slovakia, IAB Slovakia, APRSR, Rada pre reklamu v spolupráci s portálom Pretlak.sk vytvorili #Creativeukraineprogram. V rámci neho si budú môcť ľudia z Ukrajiny nájsť ľahšie prácu v kreatívnom biznise