Nízka nezamestnanosť poskytuje uchádzačom viac príležitostí, no pred nepríjemnosťami výberového procesu ich neochráni. Hlavnou z nich je takzvaný ghosting, teda situácia, keď firma úplne preruší komunikáciu s kandidátom. Kariérna poradkyňa a headhunterka Amanda Datchensová vysvetľuje, že sa to môže stať kedykoľvek počas výberového procesu – po úvodnom telefonáte, pracovnom pohovore, ale dokonca aj po navrhnutí spolupráce.
Nedostatky na strane firmy
Dôvodom takéhoto postupu pritom podľa odborníkov často nie je chyba na uchádzačovej strane. Madeline Mannová, kariérna poradkyňa a autorka kanálu Self Made Millennial, počas svojej kariéry v oblasti ľudských zdrojov často pozorovala prepracovanosť. „Svoj tím rozširujete iba vtedy, keď máte viac práce než ľudí,“ upozorňuje vo svojom článku o ghostingu na Linked-Ine.
Ak ide o menšiu alebo začínajú spoločnosť, je viac než isté, že výberový proces bude mať na starosti prepracovaný jednotlivec, ktorý nie je v tejto oblasti odborník. V prípade veľkých firiem môžu zase pohovory trvať dlhšie z dôvodu zdĺhavých schvaľovacích procesov.
Ďalším dôvodom sú iní kandidáti. Firma si málokedy vyberie prvého záujemcu, čo pre uchádzačov, ktorí sa prihlásili na začiatku, znamená, že si musia počkať, či sa náhodou neobjaví niekto lepší. Paradoxne, to isté platí pre ľudí, ktorí sa prihlásili v závere výberového procesu. Často musia vydržať, kým sa ich životopis dostane na rad.
Výberový proces môžu v spoločnosti spomaliť organizačné či iné zmeny, ako aj odporúčaní záujemcovia. Nejde pritom o členov rodiny a priateľov, ale o uchádzačov, ktorých kvôli finančnému bonusu odporučili ostatní zamestnanci. To všetko môže prispieť k tomu, že spoločnosť preruší kontakt, hoci personalisti sa zhodujú, že to nie je práve najprofesionálnejší krok.
Nie všetko je ghosting
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?