Najviac spoločností odišlo z Bratislavského kraja. Vyplýva to z dát o odchode slovenských firiem, ktoré v pondelok zverejnila poradenská spoločnosť Bisnode. Tá uviedla, že dôvodmi na odchod mohli byť v zahraničí jednoduchšie podmienky na biznis, prijateľnejšia legislatíva, nižšie dane, lepšie súdy, menej korupcie, nižšie náklady na ľudí alebo vyšší dopyt.

„Maďarsko a Česko sú už dlhodobo krajiny, ktoré si slovenské spoločnosti pri svojom odchode vyberajú najčastejšie. Na jednej strane ide o regionálnu blízkosť, v prípade Maďarska je to konkrétne veľmi výhodné daňové zaťaženie. Podnikatelia tam platia 9-percentnú daň, kým na Slovensku firmy odvádzajú 21-percentnú daň z príjmov. Nízke daňové zaťaženie, 10-percentné, môže byť plusom tiež v prípade Bulharska. V prípade Českej republiky zohráva dôležitý fakt aj nulová rečová bariéra,“ komentuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Top päticu štátov, kam odchádzali slovenské firmy, uzatvárajú Rumunsko a Poľsko. Tieto krajiny sú podľa Petry Štěpánovej známe i svojimi nižšími nákladmi na prácu, respektíve pracovnú silu. „Je teda možné, že istá časť spoločností mohla uvažovať aj týmto smerom,“ hodnotí Petra Štěpánová.

Najviac podnikov odišlo podľa dát Bisnode vlani z Bratislavského (1 009 firiem) a Nitrianskeho kraja (344 firiem), najmenej, naopak, z Prešovského a Trenčianskeho kraja (zhodne po 94 firiem).

Až pätina z celkového počtu spoločností, ktoré sa rozhodli v roku 2017 zmeniť sídlo, podniká v sektoroch veľkoobchodu a maloobchodu (506 podnikov), v profesijných, vo vedeckých či v technických činnostiach (435 podnikov) a v segmente administratívy a podporných činností (412 podnikov).