Energetikov čoraz viac trápi horšia platobná disciplína ich zákazníkov. Niektorí spotrebitelia z radov firiem i domácností prestávajú platiť faktúry pre platobnú neschopnosť, a dúfajú, že im nejaké to meškanie platieb prejde.
Mnohé úľavy by však získali aj dnes, napríklad včasnou komunikáciou s dodávateľom energií a následným znížením zálohových platieb alebo dohodnutím si splátkového kalendára. Podporiť nižšie ceny energií má v pláne aj štát.
Nižšie ceny energií i menej regulácie
Lacnejšie energie by už nemali zostať len na papieri. Nová vláda pod vedením Igora Matoviča chce zaviesť deregulovanie cien energií, preveriť dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, podporiť riešenia pre nízkouhlíkové hospodárstvo aj obnoviteľné zdroje energií i zabezpečiť nezávislé fungovanie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Aj takéto novinky prináša programové vyhlásenie vlády v oblasti energií, ktoré avizuje , čo by sa najbližšie štyri roky mohlo udiať na energetickom trhu.
Začal sa boj o prežitie. Pre pružnejšie firmy je kríza šancou
Konkrétne riešenia, ako to chce štát urobiť, sú len naznačené. Ide napríklad o nastavenie transparentných pravidiel a cien energií alebo prijatie opatrení na odstránenie znevýhodnenia individuálneho vykurovania oproti centralizovanému zásobovaniu teplom. Štát sa tiež sa chystá do konca roka 2023 ukončiť dotovanie elektriny z domáceho uhlia či vyvodiť zodpovednosť za meškanie dostavby atómovej elektrárne v Mochovciach a čerpanie neodôvodneneh vysokých nákladov.
Isté novinky predbežne pripravuje aj rezort hospodárstva. Ten stále rokuje s výrobcami, dodávateľmi aj odberateľmi o opatreniach, ktoré treba zaviesť pre firemný sektor i domácnosti tak, aby sa nenarušil obchodno-dodávateľský reťazec. V polovici apríla rezort avizoval, že ľudia i malé a stredné firmy, ktoré pre koronakrízu meškajú s úhradou faktúr za energie, nebudú dočasne penalizované ani odpájané. Vláda však o tomto bode zatiaľ nerokovala, aj tu by malo dôjsť k ďalším úpravám.
Malí i veľkí: všetci chcú nižšie ceny
Firmy sa z pohľadu cien energií delia na „malé podniky“ a na skupinu, do ktorej patria všetci ostatní. Pre malé podniky koncové ceny elektriny a zemného plynu schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na návrh dodávateľa. „Všetky ostatné podniky si samé dohadujú s dodávateľom koncovú cenu dodávky komodity. Ceny energií na energetických burzách dosiahli krátkodobé maximá v lete 2019 a potom postupne klesali,“ hovorí Jozef Ďurček, analytik portálu Výhodná energia.sk.
Stratení v rukách štátu. Finančnú pomoc pre firmy ovláda chaos
V praxi to znamenalo, že odberateľ, ktorý mal guráž a počkal s podpisom novej zmluvy až na prelom minulého a tohto roka, mohol ťažiť z toho, že ceny energií boli na konci vlaňajška veľmi sympatické pre odberateľov. V úvode roka 2020 zase pokračoval pokles cien energií na energetických burzách kvôli teplej zime a pre postupne sa blížiaci koronavírus. Súčasná situácia je však úplne bezprecedentná nielen pre firmy, ale aj pre dodávateľov energií, všetci sa s ňou musia vysporiadať.
Treba vedieť správne vyjednávať
Ak má podnikateľ uzatvorenú s dodávateľom dobrú zmluvu, tak sa nemusí súčasnou situáciou veľmi trápiť – s poklesom odberu energie (elektriny i zemného plynu) súvisí aj nižšia faktúra za dodávku energie. Dôvod je podľa J. Ďurčeka jednoduchý.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?