Skutočnosť, že slovenských zamestnancov nemôže nikto len tak na hodinu prepustiť evokuje, že sú na tom lepšie než ich kolegovia v niektorých západných krajinách. Situácia však nie je až taká ružová. Prieskum personálnej agentúry Grafton, ktorého sa zúčastnilo viac ako 1 800 respondentov ukázal, že ani zamestnanci na Slovensku nie sú na pracovisku dostatočne chránení.
Až tretina z nich sa totiž stretla s nejakou formou šikany alebo obťažovania, ktoré možno zahrnúť pod pojem toxického pracovného prostredia. Odborná literatúra ho charakterizuje ako kruté zaobchádzanie s ľuďmi, ktoré ohrozuje ich bezpečnosť a zdravie.
Obetí je dosť, len sú ticho
Na internete sa však objavujú aj miernejšie definície, ktoré hovoria skôr o konflikte na pracovisku, ktorý však z dlhodobého hľadiska vplýva na duševné zdravie zamestnancov. Nikomu by totiž nebolo príjemné pracovať pod paľbou neustálej kritiky.
Napriek tomu ju v praxi zažilo až 63 percent opýtaných Slovákov. Časté sú i urážky a zosmiešňovanie, ktoré respondenti zažívali najmä v rámci podnikových služieb, obchodu alebo marketingu. Ide pritom o fenomén, ktorý môže postihnúť akúkoľvek organizáciu, a to bez ohľadu na odvetvie jej pôsobenia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?