Koľko percent manažérov má psychopatické črty a prečo je viac  toxických ľudí v korporáciách než v menších či stredných firmách? Aká je ich motivácia a ako rozoznať ich správanie či neverbálny prejav, o tom všetkom pre TREND hovorí expertka na neverbálnu komunikáciu, lektorka, koučka a forenzná konzultantka Nora Lauková.

Aktuálne vystúpite na konferencii Korporátni psychopati – fenomén doby. Prečo sa čoraz viac hovorí o toxických ľuďoch respektíve psychopatoch v riadiacich pozíciách? Rastie ich počet?

Situácia je alarmujúca. Patologických osobností v spoločnosti a tým pádom aj v riadiacich pozíciách totiž pribúda. V tomto smere bolo urobených viacero výskumov. V populácii sú zhruba tri percentá patologických osobností. Tieto črty zároveň vykazuje zhruba štvrtina manažérov.

Aký to má vplyv na firmy?

Vo firmách dochádza často pod vplyvom toxických manažérov k narúšaniu firemnej stability a kultúry oslabovaním morálnych zásad a princípov a taktiež k destabilizácii organizačných systémov, procesov a tímov. Firmy musia identifikovať tieto riziká, aby tým predchádzali vysokej fluktuácií a odchodu schopných a perspektívnych jedincov.

Keď firmy pátrajú po príčinách, tak často zistia, že sa na riadiacich pozíciách nachádzajú patologickí jedinci. Títo ľudia im spôsobujú nielen škody ľudské, organizačné, sociálne a finančné, ale hlavne ohrozujú ich celkovú existenciu.

Výkonný riaditeľ Personality Headhunters & Recruiters Peter Križan
Neprehliadnite

Elon na nás nemal čas, ale takí ako on sú aj na Slovensku, tvrdí lovec krízových manažérov

Kde problém angažovania toxických ľudí vzniká?

Vo firmách sú často nastavené určité princípy štrukturálneho fungovania, avšak nedbá sa až tak veľmi na udržiavanie ľudských vzťahov, znižuje sa podpora rozvoja ľudských zdrojov, dochádza k zvyšovaniu výkonov na úkor bezpečnosti, manažéri nedodržiavajú princípy a spoločenské normy, podporuje sa workoholizmus, kumulujú sa pracovné pozície a podobne.

Okrem toho uplatňujú firmy rýchlu dynamiku rastu a krátkodobé riešenia a preto uprednostňujú na manažérske pozície ľudí s prebytkom energie, ktorí sú dynamickí, jednajú rýchle, sú bez emócií v rozhodovaní, nemajú strach ísť do rizika a vedia sa prispôsobovať zmenám situácie.

Tým si však pritiahnu ľudí, ktorí nemajú záujem o iných, nie sú schopní udržiavať vzťahy, sú neschopní pociťovať vinu a najmä preberať zodpovednosť za svoje rozhodnutia, teda patologických jedincov. Dnes už viac majitelia firiem vnímajú, že niečo nie je v poriadku, a tak sa firmy aj zamestnanci začínajú nad týmito problémami zamýšľať a hľadajú odpovede na to, ako tento systém zmeniť.

Dá sa povedať či je viac psychopatov v korporátoch alebo v malých a stredných firmách?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa