Pandémia priniesla zvýšený tlak na schopnosť zvládať stres a záťaž. TREND sa rozprával s koučkou a odborníčkou na neverbálnu komunikáciu Norou Laukovou, ako zvládajú stres rôzne typy osobností či ako rozoznať v práci psychopata.
Témou dneška je reziliencia. Ako vieme na základe neverbálnej komunikácie určiť, či je niekto odolný proti tlaku?
Neverbálna komunikácia nám pomáha cez tvár odhaľovať, aký typ podľa genotypu predkov sme. Asi dve tretiny osobnosti dedíme a ostatné prejavy správania a konania pochádzajú z výchovných vzorcov. Podľa fyziognómie a rozdelenie tváre môžeme určiť, ktorú časť mozgu človek využíva pri ktorej činnosti a v akej intenzite.
Na základe nej, ako aj tvárových emócií vieme určiť, aká je odolnosť človeka. Ako vie regulovať emócie, či dokáže pozitívne myslieť alebo využíva viac negatívne emócie. Tvár nám prezradí, ako človek zvláda záťaže, krízy, sociálne vzťahy. Princípom analýzy je, že vieme určiť, ako človek zapája na základe genetiky svoj mozog.
Nájsť niekoho, kto vie „pohnúť zadkom“ a rozmýšľa, je čoraz náročnejšie, hovoria firmy
Môžete uviesť príklad?
Ľudia, ktorí sa riadia medzimozgom a majú najväčšiu spodnú časť tváre, sú zameraní na úspech a výsledok, žijú tu a teraz, ich schopnosť odolnosti je vysoká, vedia lepšie regulovať zvládanie stresu a komunikáciu. Slabinou je ich odolnosť v oblasti častej zmeny a regulácie emócií a strachov zo zlyhania.
Ľudia, ktorí využívajú mozgový kmeň, teda stredná časť tváre je najväčšia, sú emotívni, citliví, empatickí, spoliehajú sa na skúsenosti, sú pre nich dôležité sociálne väzby a pre fungovanie potrebujú bezpečie a istoty. Ich odolnosť najmä v oblasti sebavedomia a emocionálnych záťaží je nižšia, majú tendenciu podliehať hodnoteniu okolia a starostlivosť o seba majú nižšiu. Ak je narušená ich stabilita, majú tendencie k úzkostným prejavom a obavám.
Ľudia, ktorí využívajú dominantne koncový mozog, horná časť tváre je najväčšia, vedia strategicky myslieť, uvažovať logicky, sú výborní v spracovaní faktov, ale ich odolnosť je oslabená v rozvíjaní zmyslu a účelu, prežívania a prejavovania emócií a menej odolní sú v stabilizácii sociálnych väzieb a zdravých vzťahov. Vysokú odolnosť prejavujú v sebavedomí a starostlivosti o seba.
Ktoré typy podľa temperamentu majú väčšie predpoklady byť odolnejšie?
Každá typológia má silné a slabé stránky a vstupuje tam aj výchova rodičov. Napríklad sangvinik. Predpoklad je, že bude lepšie odolávať tlakom a stresu. Ak však rodič na takéto dieťa vplýva permanentným tlakom na výkon a výsledky a tie sa mu nedaria dosahovať, prichádza neschopnosť spamätať sa z neúspechov, strata zmyslu, čo sa môže prejavovať hnevom a nepriateľstvom voči ľuďom, ktorí sú úspešnejší.
Keďže sangvinik je strategicky mysliaci, má vízie, potrebu slobodne sa rozhodovať, každý tlak pre neho znamená, že nedokáže zvládnuť emocionálne záťaže. A tak prichádza práca na odolnosti v oblasti emocionálnych záťaží a vyrovnávanie sa s prehrami.
A čo iné temperamenty?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?