V nedávnej správe, ktorú uverejnila ľavičiarska organizácia Demos, vyšlo najavo, že generálni riaditelia fast foodov v USA majú platy oproti zamestnancom pracujúcim priamo v prevádzkach rýchleho občerstvenia približne 1 200-krát vyššie, a tým sa zaraďujú na najlepšie platených vedúcich pracovníkov v Amerike.
Podľa údajov, ktoré okrem iného vychádzajú aj z Bureau of Labor Statistics, si priemerný generálny riaditeľ takéhoto podniku v roku 2013 mohol pripísať na účet 23,8 milióna amerických dolárov, vrátane bonusov, náhrad, podielov z dividend a iných zamestnaneckých výhod. Je to štvornásobok toho, čo si na rovnakej pozícii mohol človek zarobiť pred trinástimi rokmi.
Zamestnanec, ktorý fyzicky vyrábal hamburgery a hranolky, si pri priemernom plate v USA, približne 9 dolárov za hodinu, prilepšil ročne o približne 18-tisíc dolárov. Oba výpočty počítajú so 40-hodinovým týždenným pracovným časom a celkovým ročným pracovným časom 2 028 hodín.
Hoci je rozdiel výrazný, nemusí byť definitívny. Suma 18-tisíc je u mnohých nepravdepodobná, pretože zamestnanci fast foodov sú obvykle najímaní na čiastočný úväzok. Priemerný pracovný týždeň v priamej výrobe fast food podniku vychádza podľa správy Demosu na 24 hodín mesačne, a preto ročný plat vo výške okolo 12-tisíc dolárov viac zodpovedá realite.
Ak je plat pracujúceho Američana, ktorý živí trojčlennú rodinu, nižší ako 19-tisíc dolárov ročne, ocitá sa pod hranicou chudoby. V minulom roku bol zverejnený pohľad na fastfoodový biznis, ktorý pripomenul miliardové dotácie z asistenčného programu pre zamestnancov reštaurácií kvôli nízkej mzde.
Prvenstvo v platových medzerách
Najväčšie mzdové rozdiely vidieť podľa Demosu práve v stravovacom sektore, obzvlášť v podnikoch s rýchlym občerstvením, ktoré zotrvačne zaznamenávajú trhový rast, ako napríklad McDonald's, Burger King a Starbucks. Sektor toto prvenstvo pravidelne obhajuje už od roku 2000, okrem roku 2008, kedy sa v dôsledku veľkej recesie stiahli aj platy riaditeľov.
Platovú medzeru zväčšujú aj vysoké náhrady, ktoré poberajú riaditelia, či zlaté padáky, ktoré v miliónových výškach dostávajú pri odchode z firmy.
Spravodajský server Huffington Post uskutočnil anketu, v ktorej sa Američanov pýtali na názor, čo si myslia o výške platov riaditeľov a manažérov. Neprekvapí, že 66 percent opýtaných si myslelo, že platy špičkových podnikových manažérov sú až príliš vysoké. Zhodli sa na tom aj ľudia patriaci do vyšších príjmových skupín, ktorých ročný príjem presahoval 100-tisíc dolárov na domácnosť.
Premenené na slovenské drobné
V zahraničí sú rozdiely medzi vedením a výkonnými pracovníkmi výrazne väčšie ako na Slovensku. Podľa informácií, ktoré pre TREND.sk poskytol server Platy.sk, priemerný ročný plat top manažérov, kde sú zahrnutí generálni, finanční, obchodní a aj ďalší riaditelia pracujúci v gastronómii, je 26 760 eur. Pomocní zamestnanci v gastro prevádzkach si za rovnaké obdobie zarobia v priemere 5 340 eur. Na rozdiel od amerických kolegov ide "iba" o päťnásobný rozdiel.
"Konkrétne, základný plat predavača v McDonald´s je na úrovni 400 eur mesačne, prevádzkár zarobí okolo 1 100 eur mesačne," upresňuje Miroslav Dravecký zo servera Platy.sk.
Za vysoké platy finančných riaditeľov je zodpovedných viacero faktorov. Platí jednoduchá priama úmera, že čím vyššiu zodpovednosť zamestnanec má, tým vyšší plat dostáva. "Na pleciach manažérov je zabezpečenie riadneho chodu prevádzky, jej ziskovosti, riadenie zamestnancov so všetkým, čo k tomu patrí," vysvetľuje M. Dravecký. "Častokrát ide o prácu, pre ktorú neplatí osemhodinový pracovný čas, kde sa teda počíta s tým, že budú pracovať s nadčasmi."
Výška odmeny súvisí aj s tým, že nájsť zamestnanca na vrcholový post je omnoho ťažšie ako nájsť pracovníka do výroby. "Hrubo povedané, bežní zamestnanci sú ľahšie nahraditeľní než topmanažéri," dodáva M. Dravecký.