Nemecko je najsilnejšou ekonomikou v Európe a má veľmi úzke väzby na krajiny strednej Európy. Len štáty Vyšehradskej štvorky zaznamenávajú 13,3-percentný podiel na celkovom nemeckom zahraničnom obchode, čo je výrazne viac ako podiel USA alebo Číny.
Pre Slovensko je Nemecko najdôležitejším obchodným partnerom a, naopak, krajina patrí medzi top desať odberateľských trhov pre nemecký automobilový priemysel. Okrem toho možno Nemecko považovať za najväčšieho zahraničného investora na Slovensku, keďže viac ako šesťsto tamojších firiem u nás zamestnáva až 140-tisíc ľudí.
Výzvy, ktorým toto partnerstvo v súčasnosti čelí, ho môžu posunúť ešte ďalej, naznačuje prezident Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei) Peter Lazar.
Nemecké malé a stredné podniky sú dôležitou súčasťou slovenského hospodárstva a dodávateľského reťazca. Čo považujete za ich hlavný prínos?
Nemecko je známe veľkým počtom „skrytých šampiónov“. Ide o spoločnosti, ktoré sú verejnosti zväčša neznáme, ale sú nespornými lídrami vo svojich odvetviach. Mnohí z týchto stredne veľkých lídrov na svetovom trhu pôvodom z Nemecka pôsobia aj na Slovensku.
Ich hlavný prínos vidno v tom, že najmä malé a stredné podniky (MSP) prinášajú do slovenského hospodárstva vyspelé technológie, inovatívne obchodné modely a osvedčené postupy. Postupným zvyšovaním investícií do rozvoja podporujú inovačnú silu a konkurencieschopnosť Slovenska. Nemecké MSP sú významnými zamestnávateľmi v regiónoch Slovenska a ponúkajú atraktívne pracovné príležitosti.
Ako možno lepšie podporovať malé a stredné podniky v Nemecku a na Slovensku? Čo považujete za najdôležitejšiu podporu, ktorú by mohli aj v súčasnej hospodárskej situácii získať?
Malé a stredné podniky sú základom hospodárstva v oboch krajinách, a preto si zaslúžia cielenú podporu, aby mohli naplno využiť svoj potenciál. Za kľúčové oblasti, v ktorých by mohli byť lepšie podporované, považujem financovanie, digitalizáciu a zavádzanie technológií či byrokraciu a reguláciu.
Je veľmi dôležité, aby mali ľahký prístup k financovaniu, či už prostredníctvom výhodných úverov a vládnych podporných programov. V Nemecku aj na Slovensku by mali byť príslušné programy financovania prispôsobené špeciálne potrebám MSP.
Kde vidíte budúce synergie medzi nemeckými a slovenskými podnikmi?
Nemecká ekonomika bola v minulosti pre Slovensko často hnacím motorom. Od vypuknutia vojny na Ukrajine táto dynamika síce oslabla, ale zároveň sa ukázalo, že nemecké spoločnosti čoraz častejšie zadávajú zákazky dcérskym a partnerským spoločnostiam na Slovensku z dôvodu cenovej výhodnosti a geografickej blízkosti Nemecka.
Integrácia slovenského hospodárstva do nemeckého dodávateľského reťazca by sa mohla ďalej zvyšovať, a to za predpokladu, že hospodárska politika vytvorí priaznivé rámcové podmienky. Existuje veľký počet spoločností, ktoré vyvíjajú riešenia pre ekologickú a digitálnu transformáciu a z dôvodu vysokého dopytu internacionalizujú svoju činnosť, čo predstavuje veľký potenciál pre intenzívnejšiu spoluprácu so slovenským hospodárstvom.
Bude automobilový priemysel stále kľúčovým segmentom pre túto spoluprácu a synergie?
Automobilový priemysel naďalej ponúka príležitosti. Medzi dodávateľmi výrobcov automobilov je niekoľko nových investícií. To vedie k rozširovaniu investícií zo strany dodávateľov, a tým aj k zodpovedajúcemu dopytu po zariadeniach z Nemecka.
Posun k e-mobilite je zrejmý pri pohľade na najnovšie projekty nemeckých spoločností. Mubea pri Košiciach a Porsche Werkzeugbau v Hornej Strede budú vyrábať diely a batérie pre elektromobily.
A mimo neho?
Pri pohľade mimo automobilového priemyslu je skvelé vidieť diverzifikáciu. Jedným z príkladov je priemysel tepelných čerpadiel, ktorý je poháňaný najmä energetickou transformáciou v Nemecku a ktorý je pre Slovensko veľmi prospešný. Spoločnosť Stiebel Eltron sa usiluje o rozšírenie miestnej výroby tepelných čerpadiel.
Novým prírastkom je spoločnosť Winkelmann. V Rimavskej Sobote chce vyrábať zásobníky pre tepelné čerpadlá. Taktiež je tu napríklad spoločnosť Evonik, ktorá už dlho pôsobí na slovenskom trhu a v súčasnosti realizuje investíciu vo výške 90 miliónov eur v Slovenskej Ľupči. Keď sa pozrieme na kvalitu investícií, čoraz viac výskumno-vývojových procesov sa presúva na Slovensko.
Jedným z takýchto príkladov je spoločnosť Schaeffler, ktorá nedávno predstavila svoju novú investíciu na Kysuciach?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?