OFZ plánujú v tomto roku rozbehnúť projekty skleníkového hospodárstva a rybej farmy. Firma chce takto využiť odpadové teplo zo svojich taviacich pecí. Do projektu plánuje spoločnosť podľa slov výkonného riaditeľa Branislava Klocoka investovať v tomto roku približne štyri milióny eur. Prácu by tu mohlo nájsť až 40 ľudí.

Štart už na budúci rok

Začiatok výstavby je naplánovaný na koniec tohto a začiatok budúceho roka, keď sú ceny elektriny najvyššie. OFZ totiž bude musieť počas prác odstaviť pece. S pestovaním paradajok a chovom rýb chcú hutníci začať už v budúcom roku. Skleníky s rozlohou dva hektáre a rybiu farmu postavia v susedstve hutníckeho areálu v Širokej.

„Pri tomto projekte nejde o suplovanie výpadku tržieb, ale má svoj najmä ekologický rozmer - využitie zvyškovej energie, ktorá doteraz využitá nebola,“ vysvetľuje B. Klocok s tým, že v porovnaní s hlavnou hutníckou činnosťou OFZ pôjde o malý biznis. „Rokovali sme už s potenciálnymi odberateľmi spomedzi obchodných reťazcov a potravinárskych firiem. Majú záujem, ale potrebujú najprv vidieť produkt,“ dodáva.

B. Klocok pripúšťa, že sa inšpirovali projektom Hornonitrianskych baní Prievidza. Tie už päť rokov pestujú v skleníkoch ležiacich nad hnedouhoľnými baňami tony paradajok. Na ich vyhrievanie a zavlažovanie využívajú vodu z geotermálneho vrtu. V tomto roku chcú k pestovaniu paradajok pridať aj chov a spracovanie teplomilných rýb.

Údržba nepočká

OFZ v tomto roku rozbehli viacero investičných projektov, a to aj napriek komplikovanej situácii na trhu s ferozliatinami vplyvom konfliktu na východe Ukrajiny. Oravská fabrika ide kvôli nárastu lacnej konkurencie z východu len na polovičný výkon. Tento čas chce preto využiť na údržbu svojich vysokých pecí, do ktorej plánuje investovať tri milióny eur.

OFZ sa aktuálne pustila do ich odprašovania. Ide o proces, v rámci ktorého sa opravuje filter nad pecou, ktorý zachytáva tuhé časti a zabezpečuje, že sa do ovzdušia dostáva už len horúci vzduch. V Európskej únii je odprašovanie pecí povinné.

Ak chcú oravskí hutníci zostať konkurencieschopní, musia takéto investície vykonať raz za 10 až 15 rokov. „Aj keď naša spoločnosť v súčasnosti spĺňa všetky limity stanovené legislatívou, momentálne sa snažíme zlepšovať jednotlivé parametre, keďže ide o komplexnú opravu existujúcich filtrov s použitím najnovších technológií,“ hovorí B. Klocok.

Fabrika v Širokej má celkovo sedem pecí, pričom tento rok plánuje firma odprášiť tri z nich. Náklady na odprášenie jednej sa šplhajú do výšky jedného milióna eur. Celkovo tak spoločnosť plánuje v tomto roku preinvestovať takmer tri milióny eur. Projekt financuje OFZ z vlastných zdrojov a úverov.

Ukrajinská konkurencia

OFZ sa vlani dostala do komplikovanej situácie. Spoločnosť tvrdo zasiahol konflikt na Ukrajine, keď jej medziročne klesli tržby a výrazne sa prepadol aj jej trhový podiel. Ukrajinské fabriky totiž vlani zvýšili výrobu ferozliatin o tretinu oproti predošlému roku a zároveň kvôli konfliktu znížili vývoz do Ruska o polovicu. Ukrajinci stlačili ceny ferozliatin a začali OFZ vytláčať z ich tradičných trhov ako Poľsko, Česko, Maďarsko alebo Rakúsko.

Keďže slovenská spoločnosť nedokáže konkurovať ukrajinským firmám cenami, rozhodla sa staviť na kvalitu. Okrem výroby silikokalcia sa chce pustiť aj do produkcie vysokočistého kremíka, ktorý sa používa v solárnych paneloch. Obidva produkty pritom zatiaľ Ukrajinské firmy nedokážu vyrábať.

Projekt na výrobu vysokočistého kremíka si vyžiada výstavbu novej pece. B. Klocok odhaduje náklady na päť miliónov eur. Aktuálne je oravská fabrika vo fáze prípravy projektovej dokumentácie. Štart projektu je naplánovaný na november tohto roku a dokončený by mal byť vo februári budúceho roka.