Zvyšovanie platu nie je na vysoko konkurenčnom pracovnom trhu pre veľa firiem z mnohých dôvodov udržateľnou stratégiou. Preto TREND oslovil odborníkov v oblasti personalistiky, aby zistil, či a ako možno do firmy získať alebo v nej udržať kvalitných pracovníkov.
Martina Fandelová, HR riaditeľka skupiny PPA Controll
Malý rozpočet nie je prekážkou v tom, aby firma zaujala uchádzačov. Nefinančné benefity, ktoré poskytujú zamestnancovi väčší komfort alebo rovnováhu medzi prácou a osobným životom, sú čoraz dôležitejším kritériom. Benefity ako flexibilný pracovný čas a práca z domu môžu v uchádzačovi evokovať zladenie pracovného času podľa jeho potrieb. Určite zaujme aj dovolenka či voľno navyše. Ďalším nefinančným benefitom je podpora v rozvoji a sústavné vzdelávanie. Uchádzačom záleží na tom, v akom prostredí budú pracovať. Zamestnávateľ môže už v inzeráte zaujať opisom atraktívneho pracovného prostredia alebo umožnením pracovať s modernými technológiami. V mestách odporúčam prezentovať bezplatné parkovanie pre zamestnancov. Lákavým prvkom je i organizovanie akcií pre zamestnancov. Uchádzačom tak zamestnávateľ ukazuje, že budovanie vzťahov je pre neho dôležité. A určite sú uchádzači, ktorých osloví informácia, ako zamestnávateľ prispieva k environmentálnej udržateľnosti.
Zamestnanci si môžu vydýchnuť. Hrozba výpoveďou má nového adresáta
Jitka Kouba, marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton
Udržať si zamestnancov vedia aj tie firmy, ktorých rozpočet neumožňuje zvýšiť pracovníkom mzdu o infláciu alebo im poskytovať ďalšie finančné benefity. Existuje totiž viacero zaujímavých nefinančných benefitov, na ktoré pracovníci reflektujú. Jedným z najžiadanejších je hybridný model práce alebo práca na home office. V súlade s trendom vytvárania rovnováhy medzi osobným a pracovným životom má napríklad čoraz viac pracujúcich záujem aj o dovolenku dlhšiu než päť týždňov, prípadne o dni voľna navyše alebo skrátený pracovný týždeň. Neustále sa zvyšujúci tlak na výkon zamestnancov a zhoršujúca sa dostupnosť lekárskej starostlivosti sa ukazujú v ďalšom žiadanom benefite, ktorým sú programy na podporu duševného zdravia, ako je napríklad firemný psychológ. Tento benefit začína zohrávať významnú úlohu aj pri výbere nového zamestnávateľa. Popri starostlivosti o duševné zdravie majú slovenskí zamestnanci záujem tiež o zdravotné voľno, takzvané sick days.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?