Dotlačila ich konkurencia i úrady
Iniciatíva nevzišla priamo od McDonald’s, ide skôr o reakciu na konkurenciu. V USA populárny fastfoodový reťazec Chick-fil-A, ktorý sa špecializuje na sendviče z hydiny, už vo februári minulého roka oznámil, že bude postupne znižovať podiel kurčiat dopovaných antibiotikami vo svojej ponuke. Za cieľ si vtedy dal úplne ich vylúčiť do piatich rokov. Aj ďalšie americké fastfoody sľúbili, že znížia podiel alebo vylúčia zo svojich jedálničkov ponuku mäsa, v ktorom sú antibiotiká.
Reťazce reagujú aj na správu amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), podľa ktorej prudko narastá počet bakteriálnych kmeňov odolných voči antibiotikám. Deje sa tak jednak z dôvodu, že ich ľudia vedome užívajú priveľa a lekári často predpisujú ich širokospektrálne varianty. No dostávajú sa do ich tiel aj nevedomky v podobe mäsa zvierat, ktoré nimi dopovali. Okrem kurčiat to býva aj dobytok, ošípané, antibiotikami sa dopujú aj ryby v chovných staniciach a používajú sa aj v poľnohospodárstve.
FDA spolu s Centrom pre kontrolu chorôb (CDC) dlhodobo vyzývajú celý potravinársky priemysel v USA, aby sa vzdal chovu hospodárskych zvierat s pomocou antibiotík. Práve z dôvodu narastajúcej rezistencie baktérii na antibiotickú liečbu. Podľa CDC sa až u dvoch miliónov Američanov ročne rozvinie nákaza spôsobená rezistentným kmeňom baktérie a až 25-tisíc ľudí jej ročne podľahne.
Zdroj: SITA / AP
Sľuby sa sľubujú...
Je však zámer McDonald’s naozaj reálny či ide len o marketingový ťah? Britský denník The Guardian v tejto súvislosti pripomína, že to nie je prvýkrát, čo americký reťazec hovorí o stopke pre antibiotiká v jeho produktoch v 14-tisíc amerických reštauráciách. Potravinoví odborníci podľa denníka ohlásené úsilie reťazca síce privítali, no zároveň ostávajú skeptickí, keďže ten stále nesplnil podobný záväzok z roku 2003.
Vtedy McDonald’s predstavil politiku v oblasti globálneho používania antibiotík pri chove hospodárskych zvierat, v ktorej sa píše, že spoločnosť zakazuje používanie antibiotík schválených pre použitie v humánnej medicíne len za účelom stimulácie rastu zvierat. Reťazec vysvetľuje, že účel podpory rastu je chápaný ako využitie antibiotík na iné účely ako liečbu chorôb a prevenciu.
McDonald’s odmietol Guardianu odpovedať na otázky týkajúce sa nedodržaných stanov prijatých pred dvanástimi rokmi a nevysvetlil ani, ako chce zabezpečiť, že daný sľub naplní tentokrát. Firma rovnako neodpovedala, aká časť kuracieho mäsa, ktorá sa dostáva k jej zákazníkom, pochádza z hydiny, ktorá vyrastala na antibiotikách.
Firma sa stále nedokázala zbaviť predaja produktov z hydiny s obsahom antibiotík ani v Európskej únii či Británii. Už v roku 2001 sa pritom zaviazala, že zníži ich používanie na týchto trhoch. McDonald’s potvrdil, že doteraz ich úplne prestať používať nedokázal. Zároveň odmietol prezradiť, v akom percente jeho produktov by bolo antibiotiká stále možné nájsť. Potvrdil však, že aj v Európe ich plánuje zo stravy definitívne vylúčiť.