Nemeckí odborári otvorili v najsilnejšej ekonomike Európskej únie tému skrátenia pracovného času z piatich na štyri dni. Po prepuknutí pandémie je v podľa prepočtov odborového zväzu IG Metall ohrozených viac ako 300-tisíc pracovných miest. Prepustení ľudia môžu bez problémov nájsť prácu potom, ako kratší pracovný čas vytvorí vo firmách tlak na prijímanie nových ľudí.
Problémom s rastúcou nezamestnanosťou aktuálne čelí každá krajina Európskej únie. Aj na Slovensku od vypuknutia pandémie prišlo o prácu takmer 65-tisíc ľudí. Miera evidovanej nezamestnanosti vzrástla z marcových 5,05 percenta na júnových 7,4 percenta.
„Vysoká nezamestnanosť nie je dobrá pre žiadnu ekonomiku a určite treba proti nej bojovať. Len pri tom netreba zabúdať na to, že štvordňový pracovný týždeň už roky majú vo Francúzsku a krajina napriek tomu stále bojuje s vysokou nezamestnanosťou,“ upozornil viceprezident Zväzu strojárskeho priemyslu Juraj Borgula. Paríž evidoval v prvom štvrťroku 2020 nezamestnanosť na úrovni 8,2 percenta.
Stratia hlavne výrobní zamestnanci
Ľuďom pracujúcim v továrňach prinesie kratší pracovný čas výrazne nižšie platy. „Ak pracovník bude vo fabrike len štyri osemhodinové zmeny namiesto piatich, tak logicky musí počítať s poklesom mzdy o 20 percent,“ upozornil ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Napríklad mzda 800 eur okamžite klesne na 600 eur.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?