Ľudia budú môcť od budúceho roka zabudnúť na finančné zvýhodnenie pri 13. a 14. platoch. Rovnako aj zamestnávatelia. Rezort práce na čele s ministrom Milanom Krajniakom v novele zákona o sociálnom poistení navrhuje zrušiť ich oslobodenie od sociálnych odvodov. Reálne teda zostane zamestnancom v peňaženkách menej ako dnes a zamestnávateľom sa zaťažia firemné rozpočty.
Plaťte, v rozpočte chýbajú peniaze
V súčasnosti sa z 13. a 14. platov neplatí daň a ani zdravotné odvody zo sumy do 500 eur. Z 13. platu sa v júni sociálne odvody ešte platili, v decembri sa nebudú platiť zo 14. platu do sumy 500 eur. Tomu bude čoskoro koniec.
Zamestnanci i firmy od roku 2021 viac odvedú z odmien nad rámec bežnej mzdy, avšak štátny rozpočet si čo-to prilepší. Ten dosiahol ku koncu augusta tohto roka schodok 3,99 miliardy eur, ako vyplynulo z najnovších údajov zverejnených rezortom financií. Jeho príjmy boli medziročne nižšie o 539,3 milióna eur, avšak výdavky sa medziročne zvýšili o 1,8 miliardy eur.
Niekto ich musí čiastočne vykryť, a tak M. Krajniak dostal nápad. Napriek tomu, že od marca poskytujú pod jeho vedením úrady práce príspevky na podporu zamestnanosti a udržanie pracovných miest vo firmách a doteraz vyplatili celkovo viac ako 531 miliónov eur, teraz im situáciu trochu sťaží.
Zaplatia si odvody do Sociálnej poisťovne v plnej výške. Uvedené zvýhodnenie zaviedla ešte bývalá vláda a oslobodenie pri platení odvodov iniciovala vtedajšia koaličná strana SNS.
Navrhované zmeny pri 13. a 14. plate rezort práce zdôvodňuje potrebou konsolidácie verejných financií. „Ich vyplácanie, oslobodené od sociálnych odvodov, podľa súčasného právneho stavu znamená v aktuálnom období ekonomickej recesie dôležitý výpadok príjmov v rozpočet verejnej správy,“ priblížil rezort práce v predkladacej správe k novele zákona.
Na stole ďalšie nesystémové opatrenie
Zrušenie výnimky pre nezapočítavanie 13. a 14. platu do vymeriavacieho základu, z ktorého sa platí poistné na sociálne poistenie, bude mať negatívny vplyv aj na zamestnávateľov. Aj im to vytiahne financie navyše z firemného rozpočtu, s čím vopred nerátali, hoci v programovom vyhlásení vlády Igora Matoviča sa jasne hovorí o nastavení transparentnej a predvídateľnej legislatívy, priaznivej pre podnikateľské prostredie.
Podnikateľskému prostrediu podľa Miriam Filovej, hovorkyne Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) najviac škodí, keď vláda alebo poslanci doň zasahujú neustálymi nesystémovými opatreniami. „Mrzí nás, že o tomto zámere sa dozvedáme z médií. Nepredchádzala tomu žiadna vzájomná diskusia, takže sme ani netušili, že by mohlo prísť v tomto smere k nejakým zmenám,“ uviedla pre TREND.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?