Letný oddych sa vzťahov medzi obchodníkmi a zákazníkmi netýka. Prvého júla totiž nadobudol účinnosť nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Okrem nových pravidiel uverejňovania zliav alebo vyšších pokút sa dotkol aj reklamácie.

Po novom nebude spotrebiteľ vady reklamovať, ale pôjde o takzvané vytknutie vady u obchodníka. TREND sa preto opýtal odborníkov, ako bude nový proces vyzerať.

Ak spotrebiteľ zistí vadu tovaru, stačí ak ho zanesie/pošle späť, alebo potrebuje vadu obchodníkovi osobitne oznámiť?

Petra Čakovská, Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (P.Č.): V prípade vady veci, vrátane veci s digitálnymi prvkami, má spotrebiteľ právo uplatniť si voči predávajúcemu namiesto doterajšej reklamácie takzvané právo zo zodpovednosti za vady. Musí tak urobiť do dvoch mesiacov od jej zistenia a súčasne najneskôr do uplynutia doby, počas ktorej predávajúci zodpovedá za vady. Môže tak urobiť osobne alebo na diaľku. Vo všeobecnosti sa vady vytýkajú u predávajúceho, u ktorého bola vec kúpená. Je však možné vytknúť ju aj u inej osoby určenej predávajúcim, o ktorej predávajúci informoval kupujúceho pred uzavretím zmluvy alebo pred odoslaním objednávky. Osobne môže spotrebiteľ vadu vytknúť v ktorejkoľvek prevádzkarni predávajúceho alebo u inej osoby určenej predávajúcim. Spotrebiteľ musí priložiť potvrdenie o kúpe, dodací list alebo e-mail, ktoré potvrdzujú dodanie veci. Ak kupujúci vytkne vadu poštovou zásielkou, a tú predávajúci odmietne prijať, zásielka sa považuje v deň odopretia za doručenú. Pri vytknutí vady predávajúci bezodkladne poskytne kupujúcemu potvrdenie o vytknutí vady a lehote, v ktorej ju odstráni. Táto lehota nesmie byť dlhšia ako 30 dní odo dňa vytknutia vady, ak nie je spôsobená objektívnym dôvodom, ktorý predávajúci nemôže ovplyvniť. Potvrdenie predávajúceho o vytknutí vady si treba odložiť, aby zákazník vedel preukázať, či a kedy ste vadu u predávajúceho vytkol. Potvrdenie musí predávajúci poskytnúť spotrebiteľovi v písomnej forme, môže ísť aj vo formu e-mailu. Ak predávajúci zodpovednosť za vady odmietne, dôvody písomne oznámi kupujúcemu. Písomným oznámením sa rozumie aj oznámenie e-mailom.

Musí spotrebiteľ pri vrátení tovaru do e-shopu hradiť poštovné?

P.Č.: Pri úhrade poštovného spotrebiteľom pri vrátení tovaru do e-shopu je potrebné rozlišovať, či ide o vrátenie tovaru z dôvodu odstúpenia spotrebiteľa od zmluvy uzatvorenej na diaľku alebo ide o vrátenie tovaru, pretože je chybný. V prípade vrátenia tovaru kúpeného na diaľku pri odstúpení od zmluvy v 14-dňovej lehote znáša náklady na vrátenie tovaru, teda aj poštovné, spotrebiteľ. Ak však spotrebiteľovi vzniknú náklady, vrátane poštovného, v súvislosti s vytknutím vady a uplatnením práv zo zodpovednosti za vady, za ktoré zodpovedá predávajúci, má predávajúci povinnosť preplatiť spotrebiteľovi všetky účelne vynaložené náklady.

Môže spotrebiteľ žiadať peniaze späť?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 3 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa