Kedysi bol kariérny rast synonymom úspechu. Dnes však čoraz viac zamestnancov prehodnocuje svoje priority a odmieta povýšenie. Podľa prieskumu spoločnosti Randstad až 42 percent amerických pracovníkov nemá záujem o vyššiu pozíciu.
„Zmena v myslení zamestnancov má hlbšie príčiny než len nedostatok motivácie alebo lenivosť,“ uvádza portál Yahoo Finance.
Stres a syndróm vyhorenia
Vyhorenie je skutočný problém, ktorý ovplyvňuje milióny ľudí na celom svete. Prieskum Gallup ukazuje, že až 76 percent zamestnancov zažíva vyhorenie, pričom viac ako štvrtina ho pociťuje často alebo vždy. Povýšenie spravidla prináša väčšiu zodpovednosť a tlak, čo môže byť pre vyťažených pracovníkov neúnosné.
Mnohí preto uprednostňujú viac času s rodinou namiesto vyššieho platu či prestížneho titulu. „Po pandémii sa dôraz na rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom stal ešte silnejším. Stále viac ľudí odmieta vedúce pozície, ktoré by znamenali návrat do náročného pracovného režimu,“ píše Yahoo Finance
Neatraktívne bonusy
Očakávanie, že povýšenie prinesie výrazne lepšie finančné podmienky, sa často nenapĺňa. Prieskum z roku 2018 ukazuje, že až 39 percent zamestnávateľov neponúka pri povýšení finančnú odmenu.
„Mladší zamestnanci môžu vyššiu pozíciu prijať na zlepšenie svojho životopisu, avšak zvýšená pracovná záťaž im nemusí vždy vyhovovať. Na druhej strane, skúsenejší pracovníci sa na prominentných rolách často cítia nedocenení a radšej zostávajú na súčasných pozíciách,“ vysvetľuje Yahoo Finance.
Ambície nestačia
Tradičný model neustáleho postupu po firemnom rebríčku je minulosťou. Dnes zamestnanci hľadajú prácu, kde môžu byť súčasťou tímu, osobne rásť a prispievať k niečomu zmysluplnému.
„Firmy, ktoré chcú motivovať svojich zamestnancov, by mali prehodnotiť svoje prístupy a vytvárať prostredie, kde sa pracovníci cítia podporovaní a vypočutí,“ uzatvára Yahoo Finance.