Sú extroverti lepšími zamestnancami?
V prvom rade, neexistujú stopercentní extroverti alebo stopercentní introverti. Niektorí z nás sú takzvaní ambiverti, teda sú v strede alebo sa charakteristiky prelínajú. Sú jedinci, ktorí patria k výraznejším extrovertom alebo introvertom. Ale nemusia sa prejaviť, pretože im to napríklad spolupracovníci alebo pracovné zaradenie neumožnia.
Určite by som lepšieho alebo horšieho zamestnanca nekategorizovala len na základe jednej osobnostnej črty. Výber kandidáta je komplexný proces. Vo všeobecnosti však platí, že „extroverti“, sú dynamickejší, impulzívnejší, môžu sa pri stereotypnej práci nudiť, viac riskujú a majú vysokú potrebu socializovať sa.
Introverti, na druhej strane, spoločnosť toľko nevyhľadávajú. Sú pokojnejší, dokážu sa viac sústrediť, a preto sa predpokladá, že ich výkon môže byť stabilnejší. Závisí to však od pozície, ktorú hľadáme a požiadaviek na ňu.
Na čo sa podľa vašich skúsenosti hodia?
Ak hľadáme kandidáta na obchod alebo komunikáciu so zákazníkom, určite je vhodnejším kandidátom extrovertnejšie ladený typ. Na analytické pozície či do IT sú vhodnejší introverti, pretože im v práci až tak sociálny kontakt nechýba.
V spoločnosti Dr. Max ste internou psychologičkou. Ako vyzerá vaša práca?
Mojou úlohou je priblížiť sa k zamestnancom, aby cítili, že nie sú vo firme sami. Keď som v minulosti pracovala v personálnych agentúrach, všimla som si, že sa akosi vytráca ľudskosť v pracovnej atmosfére. Riešia sa čísla a plány, kam sa má firma posunúť, ale fakt, že firma sa posúva vďaka spokojným a motivovaným zamestnancom býva často opomínaný.
Fakt, že firma sa posúva vďaka spokojným a motivovaným zamestnancom býva často opomínaný
Motivovať zamestnanca je v dnešnej dobe veľmi náročné. Niekto je motivovaný platom, iní časovou flexibilitou alebo možnosťou vzdelávania. To je aj náš prípad, naši zamestnanci v lekárňach oceňujú možnosť vzdelávania, ktorú im poskytujeme.
Naši manažéri, či už v lekárňach alebo na centrálach, sa snažia pracovať s motiváciou svojich ľudí najmä tým, že sledujú ich výkon, nastavujú kľúčové parametre, ale nie vždy ostáva čas na dôverný rozhovor alebo možnosť odhaliť osobné problémy.
Moja rola je čiastočne podmienená práve tým, že mne môžu zamestnanci bez obavy dať najavo, čo ich trápi alebo s čím majú problém a spoločne pracujeme na riešení, aby sa cítili lepšie, spokojnejšie a motivovanejšie.
Barbara Castagnola (35)
vyštudovala psychólogiu na Masarykovej univerzite v Brne, kde sa špecializovala na pracovnú psychólogiu. Po štúdiách začala pôsobiť ako HR konzultant v poradensko-pracovných agentúrach. Od roku 2015 pracuje pre lekárne Dr. Max Slovensko v pozícii špecialistu pre nábor a výber zamestnancov a ako interný psychológ. Aktuálne pôsobí na pozícii HR Development Specialist, sústreďuje sa na nastavovanie procesu náboru a výberu zamestnancov a tiež pôsobí v tíme, ktorý nastavuje systém vzdelávania a hodnotenia zamestnancov lekární Dr. Max v Taliansku.
Interná psychologička Barbara Castagnola
Lenže ste cudzí človek. Ako sa vám darí získať si dôveru zamestnancov?
Dovolím si tvrdiť, že sa mi to darí. Niekto to dá najavo priamo, iný ma zavolá na kávu a postupne sa dostaneme k tomu, čo ho trápi. V tomto prípade je oveľa dôležitejšie to, že sa majú o koho oprieť a že sú vôbec vypočutí. Všetko, čo mi zamestnanci povedia, je maximálne
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?