Očakávali lepšie podmienky v podnikaní, ale opak sa stal pravdou. Bývalá vláda Eduarda Hegera legislatívu pre biznis nevylepšila. Chaos, aký podnikatelia zažívali v legislatíve za posledné obdobie, bol bezprecedentný.

Chýbali diskusie s odborníkmi, množstvo zákonov sa schválilo v skrátenom legislatívnom konaní, predvídateľnosť bola nulová. Bude v blízkom období lepšie? TREND sa na to zástupov rôznych zväzov spýtal priamo s otázkou. Čo považujete za potrebné zmeniť či upraviť pre podnikateľský sektor v ďalšom období, aby sa firmám fungovalo lepšie? Prinášame ich odpovede.

Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR

V tomto kontexte považujeme za nesmierne dôležité opätovne poukázať na to, aby bol legislatívny proces transparentný, participatívny a predvídateľný. Stabilné, otvorené a zreteľné legislatívne prostredie pomáha podnikateľským subjektom a jednotlivcom orientovať sa v zákonoch, ako aj znížiť byrokraciu a zmätok, ktorý spôsobuje ich častá novelizácia.

Práve z tohto dôvodu by mala byť nevyhnutnou súčasťou takejto konsolidácie snaha o minimalizáciu noviel zákonov a snaha o dodržiavanie nastavených pravidiel, predovšetkým zo strany subjektov disponujúcich právom legislatívnej iniciatívy. Opakovane navrhujeme riešenia, napríklad spomínaný návrh, že všetky poslanecké návrhy musia prejsť aj medzirezortným pripomienkovým konaním, čo by malo zabezpečiť aj verejnú diskusiu, ako aj stanoviská sociálnych partnerov.

Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory

Za ostatné mesiace sme boli často svedkami toho, že zásadné zmeny sa uskutočňovali bez možnosti odbornej konzultácie a pripomienkovania zo strany slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Namiesto štandardného zapojenia sa do medzirezortného pripomienkového konania sa kľúčové zmeny predkladali na poslednú chvíľu v rámci poslaneckých návrhov. Trváme na diskusii s odbornou verejnosťou, bez ohľadu na vládnu garnitúru a ľudí vo vedení ministerstva pôdohospodárstva.

Slovenským poľnohospodárom a potravinárom pomôže vypracovanie a spustenie schém štátnej pomoci a každoročné vyčlenenie finančných zdrojov na tento účel minimálne v objeme 100 miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Adresné štátne pomoci sa musia stať samozrejmou účasťou výdavkovej časti štátneho rozpočtu. Vzhľadom na súčasný legislatívny proces by sme privítali aj zmrazenie príplatkov pre zamestnancov.

Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy

Potrebujeme sa dostať na rovnakú štartovaciu čiaru s podnikmi v ostatných európskych krajinách. Naše firmy významne strácajú na konkurencieschopnosti v dôsledku zlých alebo neskorých rozhodnutí vlády. Vidíme to napríklad na nedostatočnej energetickej pomoci.

V minulom roku boli na pomoc firmám s vysokými cenami energií vyčlenené dve miliardy eur. Pomoc (poznámka redakcie: v rámci schémy 2.4. podľa dočasného krízového rámca, určená pre väčšie podniky a tie, ktoré sú náročnejšie na energiu) sa však nerealizovala. Bývalá vláda ju nestihla pripraviť s odkazom, že pomoc spustí dodatočne tento rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa