Bohatá história prepletená s výdobytkami modernej doby. To bol prvý pocit, ktorý sme mali pri vstupe do areálu bývalých Podpolianskych strojární, dnešnej PPS Group. Strojárske srdce regiónu so stovkami zamestnancov totiž bije nepretržite už sedem dekád a neustále sa rozrastá.
Rozľahlý areál sa rozprestiera na rozlohe presahujúcej stotisíc štvorcových metrov a jeho dominantou sú najmä vysoké výrobné haly, v ktorých bežného návštevníka okamžite ohromí pulzujúci výrobný ruch pretínaný zvukmi lisov, zváračiek, sústruhov a mnohých ďalších zariadení, ktoré šikovne obsluhujú stovky pracovníkov.
Prechádzame rozsiahlymi výrobnými priestormi a predseda predstavenstva Daniel Futej opisuje výrobný proces od základu. Ten tvoria inžinieri pripravujúci technické 3D výkresy, nasleduje rezanie materiálu, ohýbanie, opracovávanie a následné zváranie. Ako sa dozvedáme, výrobu zabezpečujú nielen kvalifikovaní špecialisti, ale aj moderné strojové prírastky posledných rokov.
Tie sú sústredené na jednom mieste, ktorým je sofistikované robotizované pracovisko schopné vykonávať náročné zváracie operácie. Ako sa však dozvedáme, nejde ani zďaleka o jedinú nákladnú novinku vo výrobnom procese a už dnes je isté, že stávka na ňu sa PPS-ke vyplatila.
„Kombinácia technológií a skúsených pracovníkov je rozhodne naša budúcnosť. Aj vďaka stabilnému tímu zamestnancov a investíciám do výroby sme dokázali v minulom roku vygenerovať obrat na úrovni takmer sto miliónov eur. Zaradili sme sa medzi top tri najväčšie firmy v Európe v ťažkom strojárstve v oblasti výroby rámov, podvozkov a iných zváracích konštrukcií, ktoré sa používajú najmä pre priemyselné stroje a techniku,“ opisuje situáciu na trhu šéf fabriky a spolumajiteľ Daniel Futej.
Náročné časy vystriedal kontinuálny rast
Zmena režimu koncom 90. rokov minulého storočia priniesla množstvo upadajúcich firiem naprieč celou spoločnosťou a výrobný sektor nebol výnimkou. Na území Slovenska bolo množstvo priemyselných ikon a zatiaľ čo mnohé nezvládli zmenu vedenia či pád východných trhov, iné dokázali ťažké časy nielen prežiť, ale dokonca z nich vyjsť ešte silnejšie.
Medzi príklady úspešnej transformácie rozhodne patrí aj PPS Group. Hoci zažila aj náročné obdobia, dnes sa môže pochváliť panujúcim sociálnym zmierom s odbormi, stabilným portfóliom s top zákazníkmi vyrábajúcimi zariadenia nutné na stavebnú, banskú či ťažiarsku činnosť a popri nezanedbateľných investíciách aj kontinuálnym rastom, ktorý podčiarkujú finančné ukazovatele.
Fabrika len počas posledných štyroch rokov dokázala navýšiť obrat viac ako dvojnásobne a dostať sa po mierne stratovom období v rokoch 2019 a 2020 do miliónových ziskov. Aj napriek mimoriadne negatívnym faktorom ovplyvňujúcim biznis v podobe vojny na Ukrajine, energetickej krízy, ochladzovaniu ekonomík a inflácii dokázala vygenerovať v nasledujúcich dvoch rokoch zisk atakujúci osem miliónov eur, čo je v značne konkurenčnom strojárskom prostredí veľmi náročné.
Top európsky hráč z Detvy je preto aj skutočne cenným aktívom pre štátnu pokladnicu. Len v roku 2022 totiž zaplatila firma na daniach a odvodoch takmer štyri milióny eur, ďalšie dva milióny eur zaplatila v podobe splatnej dane.
Kľúčová pridaná hodnota a automatizácia
Práca v PPS Group je oproti produkcii v automobilkách úplne iná. Namiesto produkcie výrobkov v sériách a v miliónoch kusov tamojší strojári často zápasia s jedinečnými a ojedinelými požiadavkami zákazníka. Aj z tohto dôvodu je isté, že práca kvalifikovaného zamestnanca, ktorý je schopný plniť neštandardné zadania pre špecializované cestné či banské mechanizmy bude za bránami závodu vždy mimoriadne potrebná a cenená.
Vedenie podniku si podľa vlastných slov uvedomuje aj dôležitosť automatizácie. Tá má spravidla potenciál vykonávať namáhavú, nudnú, potenciálne nebezpečnú či opakujúcu sa činnosť. Jej výhodou je hlavne prínos v podobe očakávaného rastu produktivity, efektivity a kvality, a to v kombinácii s nižšími nákladmi.
„Z hľadiska dlhodobej stratégie PPS Group prechádza od výroby rámov a oceľových konštrukcii k montáži ucelených celkov s väčšou pridanou hodnotou, čím sa vytvára užšie budovanie vzťahov so zákazníkmi.“
„Práve robotizácia a automatizácia sú kľúčovými prvkami našej stratégie. Úspešne sme spustili robotické pracoviská pre malé zostavy. Výroba lopát pre jedného z našich najväčších zákazníkov je dobrým príkladom, kde sme mohli vďaka automatizácii zvýšiť efektivitu a kvalitu nášho výrobného procesu,“ tvrdí výkonný riaditeľ PPS Group Peter Štupák.
Spoločnosť na obstaranie nových zariadení, akými sú automatické polohovadlá, počítačmi riadené CNC frézy či robotické pracoviská vynaložila len za posledné dva roky viac ako päť miliónov eur. Zámočníci, obrábači kovov, sústružníci, zvárači a ďalší špecialisti sa dnes môžu naplno venovať náročnejším činnostiam a zvyšok nechať na stroje.
Kombinácia týchto faktorov dokáže uvoľniť kapacity na ďalšiu výrobu nových produktov a sústrediť sa aj na činnosti s vyššou maržou. „Z hľadiska dlhodobej stratégie PPS Group prechádza od výroby rámov a oceľových konštrukcii k montáži ucelených celkov s väčšou pridanou hodnotou, čím sa vytvára užšie budovanie vzťahov so zákazníkmi,“ konštatuje D. Futej.
Zamestnanec na prvom mieste
Pri našej návšteve vedenie strojárskeho podniku opakovane zdôrazňuje, že tým najcennejším aktívom je zamestnanec, ktorých je dnes vo výrobe približne tisíc a ich udržanie je pre PPS Group kľúčové. Nájsť špecialistu vhodného do takejto prevádzky v regióne, ktorý podľa posledných dát Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje nezamestnanosť na úrovni 3,8 percenta, nie je vôbec jednoduché.
Aj z tohoto dôvodu PPS Group ponúka v regióne nadštandardné platy a benefity. Priemerné mesačné ohodnotenie zamestnanca sa pohybuje na úrovni viac ako 1 500 eur, samozrejmosťou je dovolenkový bonus nadštandardné odstupné, ocenený je i nadvýkon.
„Prostredníctvom príplatku za nadvýkon si dokážu naši zamestnanci prilepšiť o ďalších 200 až 500 eur mesačne k výplate,“ tvrdí personálny riaditeľ spoločnosti PPS Group Jozef Výbošťok s tým, že zamestnancom firma ponúka aj ďalšie benefity ako zľavové karty, obedy za jedno euro, pravidelné zdravotnícke kontroly, rekondičné pobyty, príspevky na rekreáciu, príspevok pri narodení dieťaťa, doplnkové dôchodkové poistenie a mnoho ďalšieho.
Prístup vedenia oceňuje aj miestny odborový predák výboru ZO OZ KOVO Pavel Pleva. „Základné práva odborov ako spolurozhodovanie, prerokovanie, informovanie a kontrolu nesú niektoré firmy ťažko. Aj preto som rád, že naša firma je v tomto iná,“ tvrdí Pleva s tým, že aj vďaka konštruktívnemu dialógu sa podarilo so zamestnávateľom dohodnúť predĺženie kolektívnej zmluvy do roku 2025, pri zachovaní pravidelného rastu miezd a rovnako i nadštandardných pracovných podmienok nad rámec Zákonníka práce.
Štát zaspal, spoľahnúť sa musia sami na seba
Aj napriek nadštandardným podmienkam je pre spoločnosť, rovnako ako pre zvyšok slovenských veľkých zamestnávateľov, náročné získať potrebný počet kvalifikovaných zamestnancov. Situácii rozhodne nepomáha ani vzdelávací systém na Slovensku. Miestna stredná odborná škola so zameraním na strojárske profesie ročne vychová maximálne dvadsať študentov a len tretina z nich zostane v regióne a venuje sa vyštudovanému odboru.
„Zvyšní žiaci sa rozutekajú v lepšom prípade na vysokú školu technického charakteru a v tom horšom za nekvalifikovanou prácou do zahraničia. V okrese máme päť väčších strojárskych firiem a na jednu potom vychádza jeden až dvaja absolventi,“ uvádza J. Výbošťok.
Od avizovaného prepúšťania k nečakanému rastu. Detvianskym strojárňam sa mimoriadne darí
Výsledkom je, že strojári sú nútení spoľahnúť sa sami na seba a pracovníkov si doslova vychovať. A práve príprava nových zamestnancov je jeden z dôvodov, prečo PPS zriadila v roku 2018 vlastnú Zváračskú školu, ktorej odborným garantom a certifikačnou autoritou je Výskumný ústav zváračský v Bratislave.
Vzdelávanie spoločnosť ponúka aj novým zamestnancom, ktorých po nástupe do celého procesu zaučia a následne adaptujú odborníci s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti zvárania, ale aj obrábania či lakovania. Aj vďaka tomu disponuje PPS dostatočným počtom odborníkov, ktorých si patrične váži.
„Ročne si dokážeme vychovať približne 50 nových kvalifikovaných pracovníkov, ktorí nemuseli mať predtým so strojárstvom nič spoločné,“ dopĺňa personálny riaditeľ. V zriadenej zváračskej škole má spoločnosť na starosti aj pravidelné preskúšanie absolventov.
Zelená transformácia je príležitosť, na pláne je diverzifikácia
PPS Group nezaspala ani v oblasti pripravovanej dekarbonizácie európskeho priemyslu a ekologizácie výrob. Prevádzka už v súčasnosti pracuje aj so zelenou oceľou, ktorú vyrobili s nulovou uhlíkovou stopou.
Výsledný produkt je takzvaná zelená korba, ktorá sa stala príkladom udržateľnosti v oblasti ťažkého priemyslu. Nejde pritom len o experiment. Výrobca si totiž uvedomuje, že včasné nabehnutie na zelenú vlnu môže byť v budúcnosti rozdielovým faktorom, či bude alebo nebude na trhu konkurencieschopný.
„Ekologické inovácie môžu na globálnom trhu priniesť konkurenčnú výhodu. PPS Group sa chce zaradiť medzi tie významné strojárske spoločnosti, ktorým záleží na udržateľnosti a životnom prostredí,“ uvádza D. Futej s tým, že okrem zelených materiálov výroba pracuje na zlepšovaní v oblasti recyklácie a celkovej udržateľnosti.
Zároveň však predseda predstavenstva PPS Group dodáva, že práve samotná dekarbonizácia môže priniesť pre celý európsky priemysel aj mnohé náročné výzvy. Tie je podľa neho nutné nepodceniť, preto manažment plánuje postaviť výrobu s takmer tisíckou zamestnancov na viacero pilierov. A to prostredníctvom diverzifikácie výrobného programu, ako aj rozšírením zákazníckeho a produktového portfólia.