Získať alternatívne zdroje na rozvoj firiem a ich investície do inovácií je dnes veľmi kľúčové pre rast ekonomiky Slovenska, ale aj celej Európskej únie (EÚ). Aj z tohto dôvodu vstúpila nedávno Slovenská sporiteľňa ako akcionár do investičnej platformy Crowdberry, ktorá firmám ponúka alternatívne zdroje financovania, teda privátny kapitál formou hromadného investovania.
O tom, čo toto partnerstvo znamená pre obe spoločnosti, ale najmä pre firmy, či aké sú plány do budúcnosti v rozhovore hovorí managing partner Crowdberry Daniel Gašpar.
Čo viedlo Crowdberry k spojeniu so Slovenskou sporiteľňou?
Pre rozvoj súkromného kapitálového trhu je potrebný bankový hráč a Slovenská sporiteľňa ako najväčšia banka na Slovensku má ambície byť najvýznamnejším partnerom pre moderné slovenské firmy a podnikateľov. V tom si dovolím tvrdiť, že jej vieme pomôcť. Naopak, banka vie pomôcť nám v infraštruktúre a kapacitne mobilizovať domáci kapitál od lokálnych investorov, ktorí ho môžu zhodnocovať vďaka financovaniu domácich firiem.
Ide vôbec o prvú priamu investíciu do licencovanej fintech spoločnosti svojho druhu na slovenskom trhu v histórii. A dokonca rezonuje aj v európskom kontexte, keďže Slovenská sporiteľňa je súčasťou bankovej skupiny Erste Group. So Slovenskou sporiteľňou sme okamžite našli spoločnú reč, a navyše sme si blízki aj kultúrne. Veľmi dobre totiž chápu, že prosperita a konkurencieschopnosť domácich firiem sú kľúčové pre dlhodobý rozvoj spoločnosti a blahobyt ľudí v krajine.
Aké výhody prinesie toto partnerstvo slovenským firmám a investorom?
Zvýši sa dostupnosť a možnosti získania takzvaného rozvojového kapitálu, aby firmy mohli zvyšovať produktivitu a rast. Ak si to rozmeníme na drobné, tak budú môcť získať kapitál z alternatívnych zdrojov nad rámec bankového financovania na expanziu, vývoj nových produktov alebo služieb, zlepšenie efektivity výroby, automatizácie alebo dnes dôležitej digtalizácie. To všetko s cieľom zvýšenia ich príjmov a zisku, čiže v absolútnom vyjadrení ich hodnoty.
Naším poslaním je, aby sa s touto hodnotou férovo a transparentne podelili s investormi. To je v základe podstata kapitálového trhu – poskytovať zdroje za primeranú protihodnotu a výnos, ktorý kompenzuje riziko. Zdroje, ktoré sme získali vstupom banky nám navyše umožnia pre domáce firmy vystavať nový tím, ktorý sa bude venovať aj finančnému zdraviu firiem. Pomôže im pri zostavení obchodných plánov, expanzii na nové trhy, zlepšovaní nákladov na financovanie, skvalitnení finančného riadenia a podobne.
Crowdberry demokratizuje investovanie a usiluje sa o to, aby bolo dostupnejšie aj pre bežných Slovákov, ktorí môžu zhodnotiť svoje peniaze už od 1 000 eur. Aj preto chceme ponúknuť väčšiu mieru digitalizácie pri investovaní na našej platforme, prepojenie s bankovými účtami a hlavne sekundárny trh na predaj či nákup existujúcich investícií.
Niektoré firmy možno ešte nikdy neuvažovali nad získaním kapitálu cez hromadné financovanie. Akú hlavné výhody prináša pre malé a stredné podniky?
Ide o alternatívny zdroj financovania pre firmy a tiež spôsob, ako investovať do domácich firiem. Súkromné firmy získajú zdroje od súkromných investorov nad rámec bankového financovania, pretože projekty rastu a rozvoja nemusia od banky získať zdroje v takej výške, ako požadovali. Vtedy majitelia firiem alebo napríklad aj developeri nehnuteľností hľadajú iné spôsoby.
Našu platformu môžu využiť ako zdroj ďalšieho kapitálu, pričom investori majú možnosť získať zaujímavý výnos. Navyše, investori sa tiež často stávajú verní zákazníci, cez svoju investíciu sú previazaní so záujmami firmy. To prináša výhody pre obe strany – napríklad pri nehnuteľnostiach investori majú prvý prístup k ponúkaným bytom často za výhodnejšiu cenu a developer skôr získa potrebnú úroveň predpredaja pre bankové financovanie. Ide o výhodnú situáciu pre obe strany.
Môžete uviesť príklad, kedy takéto investovanie pomohlo slovenským firmám?
Financovanie v podobe dlhu alebo jednoducho povedané pôžičky od desiatok investorov pomohlo napríklad festivalu Pohoda vysporiadať sa s následkami pandémie či rozšíriť a zlepšiť festival. Rovnako český Freshlabels, ktorý spoluvlastní fond rodiny Baťovcov, mohol rozšíriť ponuku produktov a zrýchliť tým rast. Rastový kapitál, kedy sa investori stávajú spolumajiteľmi firiem, umožnil vyrásť firmám do zahraničia alebo rozvinúť produkty a služby, ktoré majú na trhu veľký potenciál.
Napríklad slovenská firma Boataround sa stala európskou jednotkou v online prenájme jácht, spoločnosť Glycanostisc mohla uviesť na trh svetovo jedinečný test na rakovinu prostaty, GymBeam vyrástol z malej košickej firmy do 16 krajín a vedúceho európskeho hráča s tržbami presahujúcimi 180 miliónov eur. V nehnuteľnostiach zase investori dofinancovali výstavbu logistických hál v Nitre a Trnave, ktoré im priniesli takmer dvojnásobok investície za tri roky, keďže ich už odkúpil nový majiteľ. Chceme, aby Slováci investovali zmysluplne, podporili slovenské a české firmy a zarábali na ich úspechu.
Aké sú najväčšie výzvy, ktorým tieto firmy čelili pri získavaní alternatívneho financovania?
Najväčšou výzvou pre firmy sú nároky na stav firmy a previerky v rámci prípravy na investíciu. Tým venujeme vysokú pozornosť. Venujeme sa pritom podstatným oblastiam. Preverujeme tím, pravdepodobnosť dosiahnutia očakávaného rastu a rozpočtových cieľov, účtovníctvo, robíme právnu či daňovú due diligence a podobne.
Najväčším orieškom je v mnohých prípadoch spoločne skonsolidovať a sprehľadniť spolu s firmou jej účtovníctvo a dáta, ktoré zbiera a využíva na podnikanie. Následne firmu posudzuje aj naša investičná komisia. Po týchto previerkach sa môže dostať na investičnú platformu a uchádzať sa o kapitál od investorov.
Aký vplyv majú alternatívne zdroje financovania na konkurencieschopnosť slovenských firiem?
Zásadné. Banky ako tradičný zdroj financovania firiem sú zamerané na historické výsledky firiem a často už len z regulačných dôvodov nemôžu financovať budúci rozvoj s nepotvrdeným cash flow. Rozvojové alebo rastové financovanie má prinášať výsledky z investícií do nových produktov, služieb, vývoja či digitalizácie, čo zvyšuje ziskovosť až v nasledujúcich obdobiach. Tieto investície sú často realizované do nehmotných statkov alebo duševného vlastníctva.
Investície domácich firiem do duševného vlastníctva tvoria iba desať percent z celkových firemných investícií do dlhodobého majetku a sú na úplnom chvoste EÚ. Prevládajú, žiaľ, nehnuteľnosti. V Česku firmy investujú viac ako dvojnásobok, v najlepších krajinách EÚ je to až 40 percent firemných investícii. Naše domáce firmy si tak významne ohrozujú budúcu pridanú hodnotu a koniec-koncov svoju konkurencieschopnosť.
Dotiahnutie sa aspoň na priemer regiónu by si však vyžadovalo vyššiu aktivitu v oblasti vývoja, inovácií a digitalizácie. Na ich financovanie sú, teda popri bankovom financovaní, nutné aj ďalšie zdroje, najmä súkromný rastový kapitál, ktorý znásobuje dostupné verejné zdroje vrátane grantov EÚ. To nehovoríme iba my, ale aj Národná banka Slovenska.
Miera investícií slovenských firiem do duševného majetku je naozaj najnižšia v regióne. V čom je najväčší problém?
Slovenská ekonomika je postavená na výrobných firmách s nižšou pridanou hodnotou a často so zahraničnými vlastníkmi. Chýba nám tu široký segment lokálne vlastnených úspešných malých a stredných podnikov s vysokou pridanou hodnotou a produktivitou. Také, ktoré zisky ponechajú doma na ďalší rozvoj a spotrebu. Navyše na Slovensku stále veríme, že hodnota je iba v niečom hmatateľnom. Vidíme, že investičným zlatom sú pre Slovákov nehnuteľnosti.
Netvrdím, že je to zlé. Aj my sa im venujeme a investorom dávame možnosť do nehnuteľností investovať. No dôležité sú lokálne podniky, ktoré majú unikátne produkty a služby, ktoré exportujú do zahraničia a tým prinášajú zisky a pridanú hodnotu do krajiny. Prípadne dokonca z patentov, ktoré vznikli v hlavách slovenských vedcov a podnikateľov. Aj v tomto tkvie konkurencieschopnosť slovenských a vôbec európskych firiem.
Veľmi sa teším z príkladov ako Slido, Exponea, Eset alebo Sensoneo či GymBeam a ďalších, ktoré by sme si mali investične všímať viac. Napríklad také Terratico, ktoré v Amerike žne úspechy so svojím patentom na odľahčený betón s odpadovým plastom, no na Slovensku mu až takú pozornosť nevenujú.
Už dlho sa hovorí o tom, že sa Slovensko musí transformovať z výrobnej na vedomostnú ekonomiku. Môže tomu pomôcť aj výraznejšie investovanie do domácich firiem?
Myslím, že varovný prst správy bývalého prezidenta ECB Mária Dragiho o konkurencieschopnosti firiem nemohol prísť v lepšom čase. Pre našu ekonomiku platí ešte viac ako pre vyspelé európske ekonomiky. Európa významne zaostáva za USA a Čínou. Pre zastavenie prepadu je potrebné zvyšovať produktivitu firiem a výrazne mobilizovať verejné, ale najmä súkromné zdroje do investícií. Európe chýba kapitálový trh a takzvaný trpezlivý kapitál. Slovensko je na tom ešte výrazne horšie. Nemáme napríklad ani vlastné miesto v rebríčku celkových investícii súkromného rozvojového kapitálu ako percento z HDP.
Tu podľa Invest Europe výrazne zaostávame za všetkými krajinami V4. Dokonca aj za Bulharskom a Rumunskom. Sme započítaní medzi ostatné krajiny strednej a východnej Európy s preinvestovanými 0,023 percenta HDP. Už len v susednom Česku je pomer súkromných kapitálových investícií k HDP šesťkrát vyšší, preinvestovaných je 0,152 percenta HDP, pričom priemer EÚ je až 20-násobné vyšší oproti Slovensku.
Čiže otázka nestojí tak, či môže pomôcť, ale čo sa bude diať, keď sa súkromný kapitál nepodarí rozhýbať. Nakoniec tu vidieť motiváciu Slovenskej sporiteľne, prečo sa s Crowdberry spája. A to dávno pred zverejnením spomínanej správy. Problém je slonom v izbe a musí byť široko adresovaný.
Po vstupe Slovenskej sporiteľne do Crowdberry ste uviedli, že prinesiete profesionálnejšie služby v bankovej kvalite. Čo to bude v praxi znamenať?
Investori už v súčasnosti využívajú majetkové účty v banke cez bankovú aplikáciu George. Rovnako pripravujeme spustenie takzvaného sekundárneho trhu – možnosti odpredaja a nákupu investícií a pôžičiek po skončení kampane, ktorý bude zastrešený infraštruktúrou banky. Investorom chceme celý proces investovania a správy investícií ešte viac digitalizovať a automatizovať, v čom nám pomôže napríklad využívanie nových nástrojov vrátane AI a spustenie vlastnej webovej aplikácie.
Súčasťou novej a lepšej užívateľskej skúsenosti má byť aj to, že investori budú môcť v aplikácii George vidieť aj referenčnú hodnotu svojich investícií, a to prehľadne na jednom mieste. Hlavne však doplníme profesionálov do tímu doma a v Česku pre viac kapacity pre rozvoj firiem a lepší investorský servis a informovanosť pre investorov.
Aké sú vaše ciele spolu s bankou v najbližších rokoch z pohľadu počtu firiem, ktorým chcete pomôcť získať kapitál a objemu kapitálu, ktorý bude pre ne pripravený?
Je potrebné povedať, že v prípade hromadného investovania sa kapitál nepripravuje dopredu. Nie sme fond, ktorý by mal zozbieraný kapitál vopred. Firma musí investorov osloviť, ponúknuť atraktívny potenciál a následne sa investori rozhodnú, či do nej investujú a stanú sa spolumajiteľmi alebo poskytnú dlhové financovanie. Stáva sa, že cieľovú sumu investori neposkytnú a investičná kampaň je teda neúspešná.
Cieľom je preto budovať ekosystém firiem a investorov, vzdelávať ich o dôležitosti lokálneho investovania a cykle privátneho kapitálu – teda jeho poskytnutiu a návratnosti investorom. Hromadné financovanie chceme popularizovať, aby si Slováci vedeli predstaviť, že môžu štandardným a transparentným spôsobom financovať slovenské a české firmy a zhodnocovať tak svoje peniaze.
Dnešných takmer 10-tisíc investorov chceme strojnásobiť a rovnako znásobiť počet firiem, ktoré si úspešne nájdu investorov na našej platforme a vďaka tomu budú môcť rásť a profitovať. Tým chceme ľuďom, ktorí budú investovať lokálne a do preverených firiem, ukázať silu privátneho kapitálového trhu a prispieť k zvyšovaniu finančného zdravia firiem a jednotlivcov. Konzistentnou spoluprácou aj s bankou sa raz dúfam dostaneme aj k lepšie fungujúcej burze a rozvinutejším kapitálovým trhom a k úspešným slovenským a českým firmám a domácemu kapitálu.
- Daniel Gašpar
Študoval matematiku, stratégiu a medzinárodný manažment na Univerzite Komenského v Bratislave a na Mannheimskej univerzite v Nemecku. Absolvoval postgraduálne štúdium finančného manažmentu na Vlerick Business School v Belgicku. Pôsobil v investičnej banke NIBC bank v Nemecku, Holandsku a Spojenom kráľovstve, v investičnej banke Kaufman Bros v New Yorku a tiež v spoločnostiach Daimler AG a BASF AG. Na Slovensku spoluzakladal poradenskú investičnú spoločnosť EWAMCo. Do Crowdberry priniesol viac ako 15-ročné skúsenosti z priemyslu, fúzií, akvizícií a investičného bankovníctva. V súčasnosti sa venuje riadeniu a strategickému rozvoju platformy Crowdberry. Zameriava sa aj na investície rastového kapitálu a dlhového financovania pre malé a stredné firmy.