Novinky? Ani nie

Vzhľadom na obmedzenú výrobu a vysoké dodatočné náklady sa skutočná revolúcia v energetike v súčasnosti ešte nekoná. Tesla však môže využiť svoj virálny potenciál na to, aby ukázala smer, ktorým sa celé odvetvie môže pohnúť. Že silné postavenie gigantických výrobcov a distribútorov elektriny by sa malo časom oslabovať na úkor menších, prípadne k energetickej sebestačnosti domácností. Celý proces potrvá zrejme niekoľko desaťročí a nateraz nie sú ohrozené tradičné zdroje energie.

Téma uskladňovania energií nie je novinkou a stretávame sa s ňou aj v súčasnej centrálne riadenej sústave, napríklad v podobe prečerpávacích vodných elektrární. Tie v čase energetickej špičky elektrickú energiu vyrábajú a v čase, keď je elektrickej energie prebytok, ju spotrebúvajú.

Malé úložiská, aké predstavila nedávno Tesla, by síce mohli podporiť decentralizáciu odvetvia, no to sa deje beztak. O posilňovaní lokálnej výroby elektrickej energie sa hovorí už dlhší čas a objavuje sa aj v cieľoch Európskej komisie pre ďalšie desaťročia.

„Dnes existuje jedna prenosová sústava, tri regionálne distribučné sústavy, o nejakých 30, 40 či 50 rokov to môžu byť úplne maličké sústavy na úrovni obcí či mestských štvrtí, ba dokonca na úrovni domácností. Práve tieto batériové úložiská umožnia, že každá domácnosť môže byť samostatnou ostrovnou prevádzkou. To je však v súčasnosti z ekonomického hľadiska nonsens,“ povedal pre TREND.sk analytik Michal Hudec z analytickej a konzultačnej spoločnosti Energy analytics.

Na zásadnú zmenu budeme čakať desaťročia

Téma decentralizácie elektroenergetiky, teda približovanie miesta, kde sa elektrina vyrába k miestu jej spotreby, tak je síce na programe dňa, no jej priebeh sa ešte len štartuje a potrvá roky. Úzko súvisí so stále narastajúcim dopytom po obnoviteľných zdrojoch energií. Nie už však v podobe veľkých elektrární, ktoré na rozdiel od tradičných zdrojov do siete dodávajú energiu s výkyvmi, ale v podobe zelených zdrojov určených pre domácnosti.

Batéria od Tesly? Bublina bez reálneho využitia, ktorá sa vypredala

Solárne panely na streche domu Zdroj: SITA / AP / SolarCity

Týmto smerom sa má uberať aj na Slovensku štátna politika v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energií. Podpora sa má zamerať najmä na domácnosti obývajúce rodinné domy ale i na bytové spoločenstvá, ktoré by mali z eurofondov získať v priebehu programovacieho obdobia medzi rokmi 2014 a 2020 až sto miliónov eur.

Dotované budú aj fotovoltaické panely či malé veterné turbíny vyrábajúce elektrinu. „Inštalácie veterných turbín domácnostiam podporíme, ale až získame väčšie skúsenosti z cudziny. Táto oblasť sa ešte len rozbieha,“ uviedol pre TREND 18/2015 Juraj Novák, hlavný štátny radca na odbore energetickej a surovinovej politiky ministerstva hospodárstva. Domácnosti nebudú môcť na nadbytočnej elektrine zarábať, nadvýroba pôjde do siete zadarmo.

Nové bloky Mochoviec zmeny prežijú

Analytik M. Hudec dodáva, že celé odvetvie energetiky sa postupne mení a aj infraštruktúra na to musí reagovať. Čím ďalej, tým viac sa do sústavy dostávajú menšie zdroje výroby - fotovoltické panely či bioplynové stanice, v budúcnosti sa očakáva rozšírenie malých vodných a veterných elektrární. Tieto postupne začnú vytláčať veľké centralizované zdroje elektriny, akými sú atómové či uhoľné elektrárne. Proces decentralizácie je však pomalý a bude trvať desiatky rokov.

Z tohto pohľadu tak podľa neho nie je chybná ani pretrvávajúca orientácia na atómovú energiu. „Ak sa napríklad bavíme o dostavaní tretieho a štvrtého bloku Mochoviec, tak aj keď budú spustené do prevádzky v súčasnosti, prežijú bez problémov celú svoju projektovanú životnosť. Tieto zmeny totiž neprídu v priebehu piatich či desiatich rokoch, ale možno okolo roku 2050 a neskôr,“ dodal M. Hudec.

Odhaduje síce, že zmeny v sektore by mohli byť viditeľné zhruba okolo roku 2030, ale zásadnú zmenu očakáva ešte o dve desaťročia neskôr, keďže nová technológia nestačí. Musí sa zmeniť aj spotrebiteľské správanie a  potrebné je prispôsobiť novým trendom aj legislatívu.