Podpora diverzity a inklúzie je pevnou súčasťou stratégie mnohých domácich aj zahraničných firiem na Slovensku. Tie sa zhodli, že rôznorodí zamestnanci a zamestnankyne im prinášajú širokú škálu skúseností, zručností, spôsobov myslenia a nápadov. Rôznorodé a inkluzívne tímy dosahujú podľa výskumov lepšie výsledky a vykazujú vyššiu úroveň kreativity.

TREND oslovil osem spoločností, aby sa podelili o aktivity a iniciatívy, ktoré v súvislosti s diverzitou a inklúziou realizujú. V Ankete odpovedajú Ikea, Profesia, Orange, Deloitte na Slovensku, Slovenská sporiteľňa, Plzeňský Prazdroj Slovensko, Eset a Lidl.

firma
Neprehliadnite

Firmy podporujú diverzitu a inklúziu, aby si pritiahli talenty. Ďalším dôvodom je reputácia

Roman Bojko, equality, diversity & inclusion leader, Ikea

Rôznorodé a inkluzívne pracovisko nám pomáha ľahšie prilákať a udržať si talenty a umožňuje nábor zo širšieho okruhu kandidátov. Prispieva aj k lepšiemu pochopeniu potrieb zákazníkov.

Gendrová rovnosť je pre nás kľúčová. Takmer 50 percent nášho leadershipu na Slovensku tvoria ženy. Sledujeme aj zastúpenie rôznych vekových skupín, dlhodobo prekračujeme zákonom stanovený podiel osôb so zdravotným postihnutím. Aktuálna je podpora utečencov na Slovensku. Od roku 2021 sme do nášho obchodného programu prijali 12 kolegov z Ukrajiny, Sýrie, Afganistanu a Iraku.

V Ikei sme zaviedli rámec pre rodovo rovné odmeňovanie, podporu a pomoc obetiam domáceho násilia medzi zamestnancami a naším cieľom je, aby páry rovnakého pohlavia v registrovanom partnerstve mali nárok na rovnaké výhody ako zamestnanci v manželstve.

Roman Bojko, equality, diversity & inclusion leader, Ikea
Zdroj: Ikea/Jan Malý
Roman Bojko, equality, diversity & inclusion leader, Ikea

Nikola Richterová, hovorkyňa, Profesia

Diverzita na pracovisku prináša pozitíva pre zamestnávateľov, ktorí získavajú viac skúseností, názorov a širšie vnímanie tém, zároveň ide o dôležitý princíp pre krajinu. Spoločnosť Profesia sa v prvom rade zameriava na zlepšenie pracovných možností a podmienok pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Vytvorili sme program Výpomoc so srdcom, kde sa snažíme uľahčiť celý priebeh zamestnávania tejto skupiny ľudí.

Apelujeme tiež na vládu a ministerstvo práce s požiadavkou na vytvorenie inštitútu asistenta pracovného začlenenia a tiež zrušenie paragrafu 66 Zákonník práce, ktorý pri prepustení ľudí so zdravotným znevýhodnením ukladá zamestnávateľom povinnosť súhlasu príslušného úradu práce. To však firmy paradoxne motivuje k nezamestnávaniu tejto skupiny kandidátov o zamestnanie.

Nikola Richterová, hovorkyňa, Profesia
Zdroj: Profesia/archív N. Richterovej
Nikola Richterová, hovorkyňa, Profesia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa