Ani nie preto, že sa skončila éra Roberta Fica, ktorý mesiace hovorieval o akomsi tajomnom jadre Európy, ale skôr pre pôsobenie národniarov, respektíve ich predsedu. Andrej Danko pravidelnými návštevami Moskvy na vlastnú päsť reprezentoval totiž Slovensko. Teda krajinu, ktorá sa celé mesiace snažila patriť hodnotami na opačnú stranu sveta.
Jeho poklonkovanie Rusku navyše znásobili udalosti z roku 2014, keď naši východní susedia zaplatili Krymom za nezištnú „bratskú výpomoc“. Od Dankových eskapád uplynulo iba niekoľko mesiacov a naši západní spojenci si ťukajú na čelo opäť. Súčasnej koalícii sa darí šéfa SNS plnohodnotne nahrádzať. Napriek tomu, že deklarovala jednotu v zahraničnej politike, no ako sa ukazuje – papier znesie veľa.
Keby nedávny nákup ruských vakcín Sputnik V rozpútal nevôľu iba na domácej politickej scéne, bolo by to bežné.
Strany majú celkom pochopiteľne rôzne názory, na tom nie je nič zlé. Ruské vakcíny však dostali do pochýb našich spojencov, ktorí sa určite nazdávajú, že keďže veselo využívame ich peniaze, zostaneme v kľúčových momentoch jednotní.
Je pravda, že Európskej únii sa pri zabezpečovaní dodávok vakcín pre členské krajiny nedarí. Lenže pozrime sa pravde do očí. Akoby sa nám v tom darilo sólo? Krajine, ktorá nie je schopná zabezpečiť ani jednoduchý objednávkový systém na úrovni bežného kaderníctva? Keď už nectíme princípy, aspoň vzhľadom na výhody, ktoré z Únie roky iba prijímame bez akejkoľvek odplaty, by sme sa mohli správať korektne a vypočítateľne.
Hybridné operácie mieria aj do Európy. Slovensko nie je výnimkou
Ruské vakcíny nesú so sebou aj bezpečnostné riziko, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú spoľahlivé. Ich predaj možno zaradiť do kategórie hybridných operácií. Moskva bilaterálnymi rokovaniami s členskými štátmi obišla Úniu a znovu ukázala, že stále existujú na svete krajiny, ktoré pristúpia na jej mocenské hry. Škoda, že jednou z nich je aj Slovensko.
Sputnikovská jazda navyše Moskve ukázala našu zraniteľnosť. Je jasné, že pred nebezpečenstvom hybridných operácií na Slovensku mnohí zatvárajú oči. A teraz je jasné, že to platí aj o najvyšších poschodiach politiky.
Keby sa chceli presvedčiť o tom, ako to v prípade podcenenia rizika môže vyzerať, stačí sa ísť pozrieť na Ukrajinu. Svet je v permanentnej vojne, ibaže tanky, lietadlá, vojakov a rakety potichu nahradili počítače a klávesnice.