„Vzťah klienta s pracovníkom je veľmi podstatný, neverím v samoobslužné investičné automaty,“ uviedol len nedávno pre TREND šéf slovenskej ČSOB Daniel Kollár. V USA však takéto automaty (trendový výraz pre nich je robo-advisors, teda robotickí poradcovia) predstavujú zásadnú zmenu v tom, ako správcovské firmy riadia klientske portfóliá.
Softvérový poradca klientovi podľa jeho veku, potrieb a preferencií nastaví vlastné portfólio, cez appku ho dokáže pravidelne informovať o tom, ako vyzerajú jeho investície, a v prípade potreby zmení rozloženie rizika. Kombinácia umelej inteligencie, jednoduchosti a prehľadnosti má ešte ďalšiu významnú výhodu: cenu.
Kým bežní správcovia si za svoje služby pýtajú aj viac ako jedno percento aktív, robotom stačí 0,15 až 0,35 percenta. Nesľubujú za to zázraky, len schopnosť udržať krok s trhom. A darí sa im to, hlavne vďaka investovaniu do ETF (Exchange-Traded Fund), teda - indexových cenných papierov.
Komu by sa to zdalo málo a radšej si priplatí za odborníka, má poradenská KPMG upozornenie: z dlhodobého hľadiska dosahuje až 90 percent profesionálnych správcov aktív horšiu výkonnosť ako trh. Stačí k tomu pridať cenový rozdiel medzi profíkmi a robotmi a hneď vidieť dôvod, prečo KPMG očakáva, že robo-poradcovia budú spravovať o štyri roky až 2,2 bilióna dolárov v aktívach, teda zhruba päť percent amerického trhu.
Na trend, ktorý sa zrodil len pred pár rokmi, je to slušný úspech. A banky i veľkí správcovia ho pozorne sledujú. „Je jedno, či taký systém kúpime alebo si ho postavíme sami, ale musíme ho mať,“ hovorí James Gorman, šéf investičnej banky Morgan Stanley.
Očakávaný rast robo-poradcov
(aktíva v správe v USA, v bil. USD)
PRAMEŇ: KPMG
Akvizície už sú
Prvé akvizície veľkých hráčov už nastali. Investičný gigant BlackRock si kúpil jeden z prvých roboporadenských start-upov FutureAdvisor za vyše 150 miliónov dolárov. A na automatických investičných poradcoch pracuje aj trhová jednotka Bank of America – Merrill Lynch, Wells Fargo či svetová fondová dvojka Fidelity Investments.
V Európe je ich prítomnosť zatiaľ menej výrazná: najväčším takýmto start-upom je britsko-taliansky MoneyFarm, ktorý sa nedávno rozšíril aj do Nemecka. Ponúka to, čo podobné nové firmy v USA: nízke poplatky, optimalizáciu rizika podľa požiadaviek klienta a transparentné investovanie. Podobne ako iné takéto automatizované poradenské spoločnosti na to využíva najmä investovanie do ETF.
Slováci poznajú
Slovenskému klientovi môžu niečo hovoriť: presne takýto typ fondov v roku 2011 – teda v úplných začiatkoch robo-poradenstva – predstavili slovenské dôchodkové správcovské spoločnosti.
Kým DSS majú určený len jeden konkrétny ETF, do ktorého investujú, robo-poradcovia kombinujú viacero rôznych ETF podľa rizika, aké je klient ochotný znášať. Predovšetkým v EÚ legislatíva požaduje, aby správcovská firma ohodnotila ochotu klienta niesť riziko a podľa toho investovala jeho peniaze.
Tradičné firmy v oblasti správy majetku majú náklady na získanie klienta zhruba 600 dolárov. Takú sumu je ťažké dostať späť na poplatkoch od drobného investora.
Práve tu je ideálna úloha pre softvér: správne naprogramovaný poradca so schopnosťou učiť sa (cez appky môže vidieť, ako sa klienti správajú pri výkyvoch na trhu, a podľa toho upraviť svoje správanie) vie odpovede na investičný dotazník preniesť do portfólia.
Lacné a efektívne
ETF sú pre robo-poradenské firmy ideálnym nástrojom, sú totiž lacnejšie než nakupovanie individuálnych akcií a umožňujú tak znížiť celkové náklady na poradenstvo. MoneyFarm odhaduje, že náklady na obchodovanie s ETF predstavujú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?