Vďaka širokým skúsenostiam je jednou z rockových hviezd ekonómie, písal komentáre pre The Financial Times a často vystupuje v CNN. TREND mal možnosť sa s ním stretnúť pri jeho krátkej návšteve Bratislavy v polovici júna, v čase, keď sa rozhodovalo o osude Grécka.

Ako sa pozeráte na Grécko? Ako sú na jeho prípadné vystúpenie z EÚ pripravené trhy?

O 35 minút sa stretne euroskupina, o piatej bude tlačovka, len sa pozriem, či má niekto doškriabanú tvár, a ak nie, tak je tu nádej. Čas sa kráti. Keď sa nedosiahne dohoda, ešte pred koncom júna krajina nastaví kontrolu kapitálu podľa vzoru Cypru, keďže výbery hotovosti sa prudko zvýšia. Samotný fakt, že nebudú schopní splatiť pôžičku MMF, nie je okamžitou katastrofou, MMF nemusí hneď hovoriť o bankrote, je tam určitá čakacia lehota. Ak však bude nálada zlá, MMF môže vyhlásiť default okamžite. V zmluve s Trojkou veriteľov je veľa urýchľovacích paragrafov, ktoré v takomto prípade prinesú požiadavky vyšších preddavkových platieb do eurovalu. To isté môžu spraviť súkromní držitelia dlhopisov. Toto zrýchlenie je drsné. Ťažko si predstaviť, že Gréci MMF nezaplatia a nestratia pritom dôveru ostatných veriteľov. Nastane uzavretie bánk, obmedzenie výberov hotovosti aj platieb do zahraničia cez kreditné karty. Skôr či neskôr bude musieť vláda vydať úpisy na splatenie vnútorných podlžností a to je zásadný krok ku grexitu.

Myslíte teda, že k tomu dôjde?

Grexit nie je nijako zadefinovaný proces. V žiadnej zo zmlúv nie je opis, ako opustiť eurozónu. Jediná zmluvná možnosť je, že všetky ostatné krajiny EÚ by hlasovali za vystúpenie Grécka a tento proces trvá najmenej dva roky. Lenže než by k tomu došlo, stačí sa pozrieť na Argentínu: vláda, ktorá zavedie striktné kontroly kapitálu, veľmi rýchlo stratí popularitu. V Argentíne až do dňa, než v roku 2001 zaviedli kontroly, mala vláda veľmi silnú podporu. Do dvoch mesiacov bola preč. V prípade Grécka by to bolo riešenie: ak táto vláda nie je schopná dohodnúť sa, treba zvoliť novú, ktorá dohodu nájde. Žiaľ, riziko grexitu rastie každým dňom, keď sa vláda nevie dohodnúť s veriteľmi. Pritom ho nik nechce, až na pár extrémistov na oboch stranách.

Zrýchlenie gréckeho defaultu bude drsné

Willem Buiter - hlavný ekonóm americkej Citigroup Zdroj: Martina Brunovská

Takže nemusí nastať.

Dejiny sú v tomto nemilosrdné: nikto nechcel prvú svetovú vojnu, a predsa sme sa do nej vpotácali. Vo svete je momentálne obrovský nedostatok dôvery a prevláda neistota, kde je zlomový bod protistrany. To je presne situácia, v ktorej sa stávajú nehody. Bude to vážne, ale nie z finančných dôvodov. Finančná kríza nenastane, na to má ECB všetky páky. Súkromní investori držia veľmi malú časť gréckeho dlhu, keďže majú za sebou haircut. Celé pôvodné riešenie gréckeho dlhu bolo veľmi nepríjemné a zbytočné, zameriavalo sa hlavne na to, aby nepoškodilo kapitalizáciu nemeckých a francúzskych bánk. To po sebe nechalo nepríjemný pach. V každom prípade súkromný sektor to nepoškodí, ale dotkne sa tých krajín, ktoré sú odpoveďou na otázku „Kto bude ďalší?“.

Španielsko, Portugalsko, Taliansko...

Aj Írsko a Cyprus. Bez ohľadu na to, čo spraví ECB, uvidíte hneď nárast spreadov štátnych dlhopisov rizikových krajín. Narastie vnímanie rizika bankrotu a investori tiež pochopia, že sa prelomilo puto, ktoré malo byť neprelomiteľné. Nič zrazu nebude sväté. ECB má núdzové programy odobrené európskym súdnym dvorom, kvantitatívne uvoľňovanie, dokonca euroval.

Takže nič vážne?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa