Investičnú skupinu Wood & Company založil v Prahe obchodník s cennými papiermi Angličan Richard Wood. Neskôr sa posunula tiež do investičného poradenstva i skupovania celých podnikov. Na Slovensko prišla aj vďaka nostalgii jedného z jej partnerov – pôvodom Košičana Ľubomíra Šoltýsa. TREND s ním hodnotí súčasný stav ich slovenských biznisov, z ktorých viaceré neplávajú iba v pokojných vodách. Ani po piatich rokoch skupina nemôže povedať, že definitívne stabilizovala najväčšiu tuzemskú farmaceutickú fabriku Saneca, čo je bývalá hlohovecká Slovakofarma.

Za posledné roky ste na Slovensku kúpili viaceré bratislavské kancelárske centrá a skládky odpadov na východe krajiny. Staviate dnes na stabilnejšie biznisy s istým, no menším výnosom? Ste po rizikovejších investíciách do farmácie opatrnejší?

Je to kombinácia viacerých faktorov. Určite sme chceli mať v portfóliu aj niečo, čo by vyvažovalo rizikovejšie projekty. Najnovšie investície do konzervatívnejších sektorov sú aj výsledkom dopytov klientov. Do kúpy kancelárskych centier sme išli aj preto, lebo sa v nich objavila výborná príležitosť. Pôvodní majitelia po nezhodách predávali komplex s obchodmi i kanceláriami Galérie Harfa vedľa pražskej O2 arény.

Ako vám funguje tento biznis?

Bola to výborná kúpa nielen preto, že sme to získali za pomerne zaujímavú akvizičnú cenu, ale pozdvihli sme aj prevádzku Harfy. Našli sme pre ňu nových výhodnejších nájomcov. Pôvodne bolo centrum obsadené na 85 percent. My sme ho vyťažili naplno. Výsledkom je, že za vyše dva roky sme naše investície do Harfy zhodnotili o neuveriteľných 60 až 70 percent.

Po tomto obchode sme sa v realitách stali takpovediac obeťou vlastného úspechu a kupovali sme ďalšie kancelárske centrá v Prahe a v Bratislave. V slovenskej metropole už máme Aupark Tower, Lakeside Park, Westend Tower či BBC5.

I keď, samozrejme, vieme, že také vysoké zhodnotenia kapitálu ako v Hafre už nezopakujeme.

Farmácia mrzí, no nezráža

Predchádzajúce investície do farmácie vám príliš nevyšli. Írsky výrobca liekov Suir skrachoval a v ziskoch stále nie je ani hlohovecká Saneca. Pretavili sa neúspechy vo farmácii do celkového poklesu majetku skupiny?

Čo sa týka objemu aktív v správe skupiny, dole sme nešli. Naopak, rastieme hlavne kvôli realitám. Stále sme najsilnejším obchodníkom na stredoeurópskych burzách. Čoraz významnejším hráčom sme už aj na talianskej, gréckej i tureckej burze. Na tom sme vyrastali a dodnes sme v tom silní. Stále robíme poradenstvo či uvádzanie podnikov na burzu. Vlaňajšok sme mali historicky najúspešnejší. Sme spokojní.

A pokiaľ ide o spomínanú farmáciu?

Farmácia je iba veľmi malou časťou nášho majetku. Navyše by som v nej nehovoril ani o neúspechu. Sami priznávame, že farmácia je u nás ťažký príbeh. Proces reštrukturalizácie Sanecy trvá podstatne dlhšie, ako sme pôvodne dúfali. Veríme, že práve tento rok bude pre firmu prelomový. Prvýkrát po vyše piatich rokoch, ako firmu vlastníme, nám začínajú výraznejšie rásť tržby. V októbri i novembri sme mali v Sanece rekordné objemy výroby.

Žraloci od Vltavy neplávajú na Slovensku len v pokojných vodách

Výroba liekov v Saneca Pharmaceuticals Zdroj: Saneca Pharmaceuticals

Do podnikov neinvestujete len vlastné zdroje, ale aj prostriedky privátnych klientov, ktorí vstupujú do vašich investičných fondov. Ako klienti vnímali pád Suiru a pomalú stabilizáciu Sanecy?

Samozrejme, že

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa