Územie ohraničené aj ulicami Landererova, Karadžičova a Mlynské nivy dlhé roky stálo a hoci medzi magistrátom, obyvateľmi a developermi existovala v zásade zhoda, že vysoké moderné budovy majú vyrásť práve tu, nič sa nedialo. Až teraz, v čase, keď sa začína opakovať stavebný boom a dopyt po všetkých typoch nehnuteľností rastie, zóna ožíva.
Pri pohľade na projekty nakreslené v minulosti a tie, čo sa dnes v lokalite realizujú, to možno ohodnotiť pozitívne. Developeri znížili mierku, magistrát je prísnejší a potenciálni nájomcovia i budúci obyvatelia bytoviek náročnejší. No aj keď je to lepšie, o ukážkovú výstavbu nového centra nadväzujúceho na historické v európskej metropole asi nepôjde. Pozemky sú totiž rozparcelované a každý investor ide stavať po svojom. Navyše v rôznych časoch, takže žeriavy budú v tejto štvrti prítomné ešte dlhé roky.
Zdroj: Maňo Štrauch
Svetová hviezda
Najväčšou hviezdou lokality je svetoznáma britská architektka irackého pôvodu Zaha Hadid. V roku 2010 vyhrala medzinárodnú súťaž na riešenie lokality, ktorú má pod palcom investičná skupina Penta. Na bývalých pozemkoch Bratislavskej teplárenskej kúpených na vrchole realitného boomu navrhla niekoľko mrakodrapov organických tvarov, ktorých výška mala presiahnuť tridsať podlaží. Ambiciózny návrh vtedy prijala väčšina verejnosti s nadšením, hlavné mesto Slovenska sa malo vďaka tejto investícii zaradiť medzi svetové.
Povoľovanie však dlho viazlo, developer medzičasom pracoval na projekte. Až toto leto ukázal novú podobu. Počet mrakodrapov znížil, celkovo vznikne päť veží. Prvé tri majú byť bytové, zvyšné dve podľa informácií TRENDU kancelárske, ale zatiaľ bez verejne známeho termínu. Úvodná etapa počíta s výstavbou trojice veží, ktoré budú mať 31 nadzemných podlaží a spolu viac než 800 bytov.
Penta chce začať stavať v polovici budúceho roka s plánovaným dokončením v roku 2019. Ceny bytov zatiaľ nezverejňuje, na ilustráciu – dva konkurenčné vežiaky Panorama City rovno oproti, ktoré sa predávali rekordne rýchlo, začínali na úrovni okolo 2-tisíc eur/m2 s DPH. Postupne však ich cena výraznejšie rástla.
Verejné priestory
Veľký podiel majú mať v projekte Penty verejné priestory a záhradné úpravy s vysokými stromami. Stavebný pozemok plánuje developer zdvihnúť a tento rozdiel eliminovať výškovými rampami, prechodmi i schodiskami zakomponovanými do krajinných úprav. „Súčasťou projektu Čulenova je aj rekonštrukcia fasády historickej budovy, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou,“ vysvetľuje Miroslav Hrušovský, Senior Development manažér Penty. Ide o takzvanú Jurkovičovu tepláreň charakteristickú hnedou fasádou. Bude dominantou verejných plôch.
Okolo vežiakov vzniklo viac priestoru aj vďaka tomu, že developer jednu vežu postaví na vedľajšom pozemku. Ten zatiaľ patrí košickému podnikateľskému tandemu Kamarás-Krajňák, investičná skupina má naň opčné práva. Parcely, kde mal pôvodne vyrásť Lipový Park, projekt mrakodrapov nakreslený počas realitného boomu, sa tak pridajú k projektu Čulenova a odstupy medzi vysokými budovami narastú v prospech verejných plôch.
Spolu s mestským parkom pri vežiach majú pribudnúť aj menšie pavilóny občianskej vybavenosti. Penta tu v predošlých rokoch zbúrala väčšinu starších objektov, pozemok vyčistila a pripravila na výstavbu. Keď ho v roku 2008 kupovala, ceny boli na vrchole boomu a „bila“ sa s ďalšími silnými záujemcami, napríklad aj skupinou HB Reavis či írskym Ballymore, stojacim za Euroveou. Vyústilo to vo vysokú nákupnú cenu na úrovni tisíc eur za štvorcový meter.
Zdroj: Maňo Štrauch
Autobusová stanica
Jeden z najočakávanejších projektov celej zóny Chalupkova medzitým vyrastá v tesnom susedstve. Twin City developerskej skupiny HB Reavis sa skladá z viacerých častí, v súčasnosti je vo výstavbe prvá fáza v južnej časti územia. Investor ju aj preto označuje ako Juh, skladá sa z troch objektov dokopy prinášajúcich približne 65-tisíc m2 kancelárskych plôch a občianskej vybavenosti.
Aj vzhľadom na relatívne dobrú zazmluvnenosť priestorov, kde nechýbajú veľké mená ako Swiss Re alebo PwC, získal nedávno projekt bankové financovanie od ČSOB i Slovenskej sporiteľne. Twin City sa TREND podrobnejšie venoval v čísle 38/2014.
HB Reavis postupne zatiaľ iba formou technických dokumentov bez zásahu marketingovej kampane odkrýva aj autobusovú stanicu, ktorej projekt predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Podľa nich má mať samotný dopravný objekt dve podzemné podlažia a päť nadzemných. Má priniesť obchodné priestory a tržnicu podobne, ako to viacerí poznajú zo západoeurópskych metropol. Vzniknúť má aj 2 150 parkovacích miest.
Zdroj: Penta Investments
Čo developer v minulosti nespomínal, je plánovaná 30-podlažná administratívna veža v juhovýchodnej časti územia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?