Zmluva podpísaná medzi Lekárskym odborovým združením (LOZ) a ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom bude v praxi znamenať napríklad aj to, že na dlhy štátnych nemocníc sa budú skladať aj nemocnice, ktoré sa snažia hospodáriť bez dlhov. Zmluvu sme rozobrali s prezidentom Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariánom Petkom.
Tesne pred Vianocami podpísal K. Šaško a Peter Visolajský takzvanú zmluvu o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve, ktorá zabránila odchodu 3 300 lekárov z nemocníc. O čom tá zmluva je?
Najprv poviem, o čom nie je. Určite nie je o pacientoch a nie je ani o tom, aby bolo zabezpečené financovanie zdravotníctva v roku 2025 a neskôr. O tom určite nie je.
A o čom je?
Je o tom, že Lekárske odborové združenie neustále veľmi jasne uprednostňuje štátne nemocnice. Podľa nich – a vyplýva to z jednotlivých bodov zmluvy – ich ako jediné treba preferovať vrátane ich lekárov na úkor ostatných nemocníc. Nehovorím súkromných nemocníc, pretože okrem štátnych a súkromných nemocníc je ešte minimálne štyridsať nemocníc, ktoré sú neštátne zdravotnícke zariadenia patriace pod VÚC, neziskové organizácie a iné. Pritom podľa štatistických údajov minimálne 45 percent lôžkovej zdravotnej starostlivosti poskytujú nemocnice združené v ANS a 55 percent štátne nemocnice. Rozhodne to teda nie je drvivá väčšina. A 90 až 95 percent výkonov v nich sú výkony prvej a druhej úrovne, teda výkony, ktoré sa robia aj v malých a stredných nemocniciach. Pritom sa tu roky rozprávajú bájky o koncových nemocniciach a superšpičkových výkonoch v štátnych nemocniciach. Áno, aj takéto výkony sa vykonávajú v štátnych nemocniciach, ale tých je dokopy päť percent.
Čo všetko teda zmluva obsahuje?
Prvým bodom je zmena systému financovania zdravotníckych zariadení. Pán Visolajský stále spomína ako svoj vzor Českú republiku, čo je rozumné, lebo v rámci Európskej únie sú veľmi vysoko v rebríčku z hľadiska poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ale to stojí aj nejaké peniaze a v roku 2025 Česká republika pri porovnateľnom počte obyvateľov dá minimálne o 1,5 miliardy eur viac ako Slovensko. Niektoré údaje hovoria až o dvoch miliardách pri porovnateľnom počte obyvateľov. Keďže ich je raz toľko, dávajú o štyri miliardy eur viacej. A keď Slovensko na rok 2025 v čase uťahovania opaskov a konsolidačného balíčka dáva na zdravotníctvo o toľko menej, tak to je základný problém. Keď je raz nedostatok peňazí, žiadna zmluva o nastavení sociálneho zmieru ten dostatok nevyrobí. Ale v zmluve je niekoľko „špičkových“ bodov.
Aké?
Napríklad bod, podľa ktorého sa zmluvné strany dohodli, že úpravou programovej vyhlášky o financovaní zdravotníctva nedôjde k ďalšej tvorbe dlhu nemocníc. To je bod, ktorý je takmer na Nobelovu cenu. Lebo z údajov, ktoré sú všeobecne známe, je jasné už teraz, že v systéme bude chýbať minimálne 300 miliónov eur, a úpravou programovej vyhlášky tie peniaze nenarastú. A keď nemá podľa zmluvy dôjsť k tvorbe dlhu nemocníc, tak jedinou možnosťou je, že sa zoberú peniaze v iných segmentoch, napríklad ambulanciám, liekom alebo Asociácii nemocníc Slovenska, a pridáme štátnym nemocniciam. Lebo iný variant okrem zázraku, ako nedôjde k ďalšej tvorbe dlhov štátnych nemocníc, si neviem predstaviť.
Aj minister pri podpise zmluvy sám priznal, že peniaze navyše musí hľadať vo svojom rezorte.
Ale on ich nenájde.
Zmluva hovorí aj od DRG systéme.
Áno, sú tu body, ktoré hovoria o DRG systéme, o ktorom však LOZ nevie nič, čo už dokázalo svojimi grafmi. V zmluve sa určuje, ako sa postupne začne tvoriť úhradový mechanizmus. A opäť sa tvárime, že sa nebudú zadlžovať nemocnice. Ešte som nepochopil, akým spôsobom, lebo základná sadzba je definovaná aj disponibilnými zdrojmi a vieme, že definované disponibilné zdroje sú reálne na úrovni, že nám chýba v systéme najmenej 300 miliónov, aby bol stav udržateľný. Nehovoriac o Českej republike, oproti ktorej nám v systéme chýbajú dve miliardy. Nie je mi jasné, akým zázrakom nedôjde k zadlžovaniu. Ďalej sa v tých bodoch píše, že nemocnice majú nárok na úhradu všetkých ekonomicky oprávnených nákladov. Nikto nepovedal, aké sú to ekonomicky oprávnené náklady. V zmluve sa píše, že sa budú objektivizovať v roku 2025, čo znamená, že sa tento rok budú len určovať. Takže neviem presne, o akom nároku na úhradu všetkých oprávnených nákladov hovoríme, keď ešte nevieme, ktoré sú oprávnené. Ale v zmluve sú aj dve perličky.
Aké?
Za tú prvú má priamu spoluzodpovednosť LOZ a P. Visolajský, že sa pod takýto bod podpísali. V zmluve sa píše, že ak v rozpočte nebude zabezpečené krytie ekonomicky oprávnených nákladov nemocníc, čo je už teraz, vláda zabezpečí, aby následok nedostatočných zdrojov niesli všetky nemocnice proporčne. Tento bod je na tri Nobelove ceny. Pretože namiesto toho, aby LOZ využilo, že vláda bola pod takým obrovským tlakom, a presadilo, dokonca aj so súhlasom poskytovateľov, aby boli ekonomicky oprávnené náklady nemocníc kryté rozpočtom, tak podľa podpísanej zmluvy ak v rozpočte nebude zabezpečené krytie, čo nebude, tak jediné, čo vláda zabezpečí, bude, aby následok nedostatočných zdrojov niesli všetky nemocnice proporčne. To znamená, že tí, čo budú úspešnejší, ktorí sa budú správať zodpovednejšie, menej sa budú zadlžovať, tak tí dostanú od vlády balíček ďalších dlhov. Toto je bod, podľa ktorého je úplne jasné, že doktor Visolajský a LOZ nerozumejú ekonomike. A podpísať sa pod takýto bod z ich strany považujem za úplne nezodpovedné. Pri tom tlaku, ktorý vyvinuli, klobúk dole, v zmluve malo byť to, že krytie ekonomicky oprávnených nákladov nemocníc zabezpečí vláda.
Čiže nemocnice, ktoré sú ekonomicky v pluse, sa budú skladať na dlhy nemocníc, ktoré sú v mínuse.
Pozrite, čo iné znamená, že vláda zabezpečí, aby následok nedostatočných zdrojov niesli všetky nemocnice proporčne?
Skôr to vyzerá tak, že týmto chce LOZ docieliť, aby sa na dlhoch štátnych nemocníc podieľali aj nemocnice Penty a Agelu, ktoré stále kritizuje.
Presne tak. Ak v rozpočte nebude zabezpečené krytie ekonomicky oprávnených nákladov, čo nebude, a spôsobí to vláda a parlament, ktoré schválili rozpočet, tak tá istá vláda zároveň zabezpečí, aby následok nedostatočných zdrojov niesli všetky nemocnice. Úplná absurdita. P. Visolajský a LOZ tým poškodzujú úplne všetky nemocnice a to ma len utvrdzuje v tom, že ekonomike vôbec nerozumejú.
- MUDr. Marián Petko
- Absolvoval Lekársku fakultu hygienickú na Karlovej univerzite v Prahe. Neskôr absolvoval atestáciu z vnútorného lekárstva I. stupňa (1989) i atestáciu z odboru kardiológia (1994). Pracoval ako vedúci lekár jednotky intenzívnej starostlivosti pre vnútorné choroby (1994 až 1999), od roku 1999 je riaditeľom NsP Bardejov. Je dlhoročným prezidentom Asociácie nemocníc Slovenska (ANS). ANS je dobrovoľné zamestnávateľské záujmové nepolitické a nezávislé združenie zoskupujúce 82 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Tie zamestnávajú zhruba 29-tisíc zamestnancov.