Medzinárodný politický priestor sužuje kríza za krízou. Mnohí pohlavári a lídri štátov sa ešte poriadne nespamätali z augustovej pohromy Spojených štátov a ich spojencov v Afganistane. Priame následky kolapsu tamojšej centrálnej vlády a návratu islamistického hnutia Taliban k moci však už stihli ovplyvniť mocenské pomery na globálnej scéne. Stovky miliárd dolárov, ktoré Biely dom použil na realizáciu projektu výstavby novej stredoázijskej demokracie, sa vo veľkej miere obrátili v pomyselný prach.
Expresný pád Kábulu a dramatické zábery z evakuácie amerického veľvyslanectva sa do dejín zrejme zapíšu len ako ďalšia epizóda zo života tejto veľmoci, ktorá sa usilovala podmaniť si tento strategicky významný kút sveta. Následky ukončenia takmer 20-ročnej vojenskej intervencie spustili reťazovú reakciu polemík naprieč celým západným svetom.
Zatiaľ čo sa Spojené štáty pod vedením prezidenta Joea Bidena rozhodli pre koncentráciu úsilia v oblasti juhovýchodnej Ázie, na starom kontinente sa rozprúdila debata o vojenskej závislosti Európanov od svojvôle amerických spojencov. V priebehu posledných mesiacov totiž nastali na mocenskej šachovnici veľké zmeny.
Bidenova tichomorská doktrína
Volebné víťazstvo bývalého viceprezidenta a dlhoročného senátora za štát Delaware vnímali viacerí európski lídri pomerne optimisticky. Od Bidenovej administratívy sa čakalo, že vráti Biely dom na cestu plodnejšej spolupráce s euroatlantickými partnermi. V istom zmysle malo ísť o priamy opak izolacionistickej politiky Bidenovho predchodcu Donalda Trumpa.
Ten Európsku úniu vnímal viac ako potenciálneho rivala než spoľahlivého partnera. Okrem colných vojen sa z jeho úradu ozýval apel na zvýšenie európskych obranných rozpočtov s cieľom naplniť kvótu na úrovni dvoch percent HDP ročne stanovenú alianciou. Drastická zmena dynamiky v euroatlantickom priestore však nenastala.
S ubiehajúcimi mesiacmi začalo byť zrejmé, že prioritou novej americkej administratívy pod Bidenovým vedením nie je európsky kontinent a potenciálna hrozba zo strany Ruskej federácie. Hlavné ťažisko sa presunulo do vôd Tichého oceánu so zameraním na Čínu.
Biden prekvapujúco povedal, že ak Čína zaútočí na Taiwan, USA budú ostrov brániť
Mnohých odborníkov tento vývoj neprekvapil a konfrontačný kurz s Pekingom označili za priame pokračovanie zahraničnopolitickej doktríny Donalda Trumpa.
Americké snahy o posilnenie vojenských kapacít svojich partnerov vyvrcholili v polovici septembra podpísaním trilaterálneho bezpečnostného paktu medzi Spojenými štátmi, Spojeným kráľovstvom a Austráliou. Dohoda, označovaná ako Aukus, má za cieľ posilniť vojenskú prítomnosť signatárov v indo-pacifickom regióne.
Vlnu kontroverzie nevyvolala samotná spolupráca, ale fakt, že jedným z jej hlavných pilierov je naplnenie austrálskych ambícii o flotile ponoriek poháňaných jadrom. Okrem Pekingu, ktorý sa na Aukus pozerá z pohľadu hrozby pre regionálnu stabilitu, sa kritické hlasy niesli aj z Paríža. Samotné podpísanie anglosaskej aliancie zároveň znamenalo zrušenie francúzsko-austrálskej dohody o výstavbe dvanástich jadrových ponoriek v celkovej hodnote 56 miliárd eur.
Francúzske ambície
Zrušenie dohody, ktorú francúzske médiá označovali ako kontrakt storočia, vyvolalo v krajine vlnu politického pohoršenia. Nečakaný obrat nastal uprostred predvolebnej kampane, v ktorej sa úradujúci prezident Emmanuel Macron uchádza o znovuzvolenie. Zrušenie lukratívnej dohody, ktorá okrem veľkej sumy financií mala pre Paríž zabezpečiť aj viac ako štyritisíc pracovných miest, sa tak mohla stretnúť len s negatívnou reakciou politických špičiek.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?