Ministerstvo financií predstavilo novinky, ktoré chce zaviesť v štátom podporovanom stavebnom sporení i hypotekárnych úveroch. Verí, že prinesú nielen úsporu štátnemu rozpočtu, ale prispejú k zlacneniu úverov pre dlžníkov. V hypotekárnom financovaní sa chce štát postarať o zníženie informačnej asymetrie, ktorá podľa rezortu vzniká v čase prehodnocovania úrokovej sadzby po skončení dohodnutej doby fixácie. Rezort navrhol, aby banky zostavovali sadzbu pre hypotéky dvojzložkovo – ako benchmark (zverejňovaný centrálnou bankou) plus marža banky. Klient by si mal vedieť odkontrolovať, či banka hýbe jeho sadzbou len podľa toho, ako sa menil trh. Alebo upravuje aj maržu –časť, ktorá by mala predovšetkým odzrkadľovať jeho riziko. Novú sadzbu by mal klient vedieť dva mesiace pred zmenou, a tak by mal mať dosť času na to, aby si prípadne našiel lepšiu ponuku u konkurencie. Rezort chce zabezpečiť, aby sa nové poriadky zaviedli nielen na klasické hypotéky ošetrené zákonom o bankách, ale na všetky úvery na bývanie. Pravidlá by mali platiť aj na existujúce zmluvy.
Rezort by rád urobil poriadok v starých hypotékach, ktorým stále bonifikuje úrokovú sadbu až do výšky šiestich percent. Do zmlúv zasiahnuť nevie, a tak aspoň do starých hypoték vpustí konkurenciu. Klient by si mal vedieť po novom refinancovať starú hypotéku novou bez poplatku a najmä bez straty nároku na bonifikáciu. Ministerstvo financií verí, že sa banky o klientov čerpajúcich úver so starou bonifikáciou pobijú a znížia mu sadzbu natoľko, že na tom ušetrí nielen klient, ale aj štát. Lebo nezaplatí celú výšku bonifikácie.
Stavebné sporenie považuje síce rezort za nízko efektívny nástroj podpory bývania, no v jeho podpore chce pokračovať. Najväčšia zmena by sa mala dotknúť zhruba 110 tisícok klientov čerpajúcich medziúver. V čase jeho čerpania nebudú mať nárok na štátnu prémiu. Na tom by mal štát od roku 2013 ušetriť osem miliónov eur. Ministerstvo chce donútiť stavebné sporiteľne znížiť poplatky klientom. Ak sa nezmestia do limitov, ktoré budú zhrnuté vo vyhláške, nebudú môcť klientovi pripísať prémiu. Znížiť by sa mali poplatky za vedenie sporiaceho i úverového účtu, rezort navrhol úplne zrušiť poplatok za spracovanie úveru, ktorý bol aj 80 eur. Zásadnou novinkou bude zmena výpočtu prémie. Po novom by sa mala rátať proporčne podľa toho, kedy v priebehu roka zašle klient peniaze na účet. Tak ako úroky. Skončiť by sa tak mali nárazové akcie pred koncom roka, keď klienti za krátky čas sporenia môžu získať prémiu v plnej výške. Na tejto zmene má štát ušetriť päť miliónov eur ročne.(mk)