Americký zásah v Sýrii, v občianskom konflikte, od ktorého zatiaľ americká vláda dávala ruky preč, prekvapil. Ani nie preto, že prišiel, veď Donald Trump kritizoval za nečinnosť v Sýrii nielen svojho predchodcu Baracka Obamu –, ako skôr preto, že bol precízne naplánovaný a premyslený. Čo sú dve vlastnosti, ktoré D. Trumpovi pripisujú len skalní fanúšikovia.
Jeho vystúpenie k útokom bolo (tiež nečakane) triezve a empatické: zdôraznil, že americká odveta sa týkala len použitia nervového plynu proti civilistom, čo je v rozpore s medzinárodnými dohodami. A vyzval všetky národy na spoluprácu pri zastavení krviprelievania a riešenie utečeneckej krízy. Jeho slová boli plné súcitu a modlitieb.
Zásah v Sýrii tak naznačil, že D. Trump vie okrem zabávania publika aj počúvať rady a rozvažovať kroky ako politik. Hodnotiť, či sa naozaj zmenil na štátnika, je ale predčasné.
Spojenci podporili USA
Vyše päťdesiatka striel Tomahawk, odpálených z bojových lodí pri pobreží Sýrie, dopadla koncom minulého týždňa na vojenské letisko Šajrát. Z neho mali pár dní predtým odštartovať lietadlá, ktoré zhodili na mesto Chán Šajchún bomby s nervovým plynom. Podľa záberov mohlo ísť o sarín, ktorého použitie je zakázané medzinárodnými dohodami. Sýria už v minulosti použila napríklad aj horčičný plyn a ďalšie zakázané látky.
Možné motívy amerického zásahu v Sýrii
- odveta za použitie chemických zbraní sýrskou vládou proti civilistom
- snaha o radikálnejšie riešenie dlhotrvajúceho konfliktu
- odvrátenie pozornosti od neúspešných predvolebných sľubov D. Trumpa
- snaha vyvrátiť tvrdenia, ktoré D. Trumpa podozrievajú z nadštandardných vzťahov s Ruskom
- hľadanie podpory u štandardnejších voličov i politikov
Chán Šajchún je jedným z miest pod kontrolou sýrskej opozície. Sýrska vláda chemický útok poprela, na jej stranu sa postavil i tradičný Asadov spojenec Rusko. Podľa oficiálneho vyjadrenia Moskvy letecký útok len zasiahol sklad chemikálií. Očití svedkovia však uvádzali, že žiadne budovy zasiahnuté neboli. Podľa amerického spravodajstva boli pred chemickým útokom na letisku aj Rusi, nie je však isté, či mali s útokom niečo spoločné. Zásah Spojených štátov veľmi rýchlo pozitívne ocenili všetci významní spojenci v NATO, Japonsko aj krajiny v Perzskom zálive.
Rusko protestuje
Rusko reagovalo okamžite: pozastavilo mierové rokovania, ktoré trvali necelý mesiac, a požiadalo o zvolanie Bezpečnostnej rady OSN. USA s tým súhlasili – pod podmienkou, že rokovanie bude verejné, aby „svet videl, kto podporuje zločinný režim Bašára al-Asada“. Bezpečnostná rada sa od roku 2011, keď sýrsky konflikt vypukol, venovala Sýrii viackrát, nikdy k zásadnému rozhodnutiu nedospela. Rozloženie síl v tejto inštitúcii a hlavne právo veta každého zo stálych členov však znamená, že jednoznačné stanovisko rady v tomto konflikte je nemožné. Oficiálne ruské zdroje pripomínajú, že Sýria svoje zásoby chemických zbraní zničila a útoku teda nebola schopná.
Vyslankyňa USA pri OSN Nikki Haley len po útoku potvrdila, že záujmom USA je „poraziť ISIS a dosiahnuť mier, čo sa nedá dosiahnuť, kým vládne al-Asad. Ak bude potrebné zaútočiť znovu, prezident to spraví,“ potvrdila N. Haley.
Číňania majú iné záujmy
Ďalší mocný štát, stály člen BR OSR Čína útok chápe ako prejav americkej sily, nepostavila sa však jasne na jednu ani druhú stranu. Akurát potvrdila, že útoky chemickými zbraňami sú odsúdeniahodné. Práve minulý týždeň sa pritom na rokovaniach stretli čínsky a americký prezident. Podľa všetkých hodnotení neviedli ich diskusie nikam. Čína sa spolieha na to, že kým sa USA budú zaoberať Sýriou, bude mať Ríša stredu priestor rozširovať svoje mocenské záujmy. Čo nemusí byť pravda: cez víkend USA mobilizovali svoje vojenské lode v Tichom oceáne a poslali ich k brehom Severnej Kórey. Podľa ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona „situácia v Severnej Kórei už pokročila priďaleko a niečo treba spraviť, s čím súhlasí aj čínsky prezident“. Viac ako k ukážke sily však kvôli riziku jadrovej vojny nedôjde. Severnú Kóreu považujú za svoju sféru vplyvu tak Čína, ako i Rusko.
Obsadenie sa mení
Trumpovo rozhodnutie – nekonzultoval ho s Kongresom ani OSN, čo môže ešte spôsobiť problémy z hľadiska medzinárodného práva – prišlo v týždni, keď sa prezident zbavil svojho hlavného stratéga Steva Bannona. Ten je bývalým šéfom spravodajského portálu Breitbart, ktorý sa hlási k takzvanej alternatívnej pravici a bol veľkým podporovateľom D. Trumpa.
V poslednom týždni jeho miesto zaujal Trumpov zať Jared Kushner. Ten je známy hlavne pozitívnym postojom k dobrým obchodným vzťahom s Čínou.
D. Trump má tiež za sebou prešetrovanie, do akej miery jeho obchodné vzťahy s Ruskom ovplyvňujú rozhodovanie prezidenta a či mu výrazne nepomohli k volebnému víťazstvu. Útok proti al-Asadovi, ktorého Moskva podporuje, mohol byť pre Američanov signálom, že D. Trump neposlúcha ruského autokrata Vladimira Putina na slovo. Práve opatrný postoj ku konfliktu v Sýrii bol tiež jednou z vecí, ktorú Američania vyčítali Trumpovmu predchodcovi B. Obamovi.
New York: Protesty proti vojenskému zásahu USA v Sýrii. Zdroj: Profimedia.cz
Väzby na Rusko ostávajú
Ďalším z motívov na premyslený americký zásah proti al-Asadovi, ktorý sa dá ospravedlniť vyšším než čisto vojenským záujmom (chemický útok si vyžiadal viac ako osemdesiat mŕtvych civilistov a 500 ranených), je odvedenie pozornosti od vzťahov D. Trumpa s
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?