Zatiaľ nová legislatíva prispela k jednému – vo viacerých bankách vznikol v cenníkoch ešte väčší zmätok, pretože na úvery poskytnuté v rozdielnych časoch sa vzťahujú rôzne pravidlá predčasného splácania. V minulosti banky spoplatňovali predčasné splatenie spotrebákov zväčša štyrmi percentami z predčasnej splátky. No od júna 2010 začali pre odvtedy poskytnuté úvery platiť jednotné európske pravidlá vychádzajúce zo spoločnej smernice. Podľa nich je poplatok najviac percento z predčasnej splátky. V prípade, že do konca splácania zostáva menej ako rok, dokonca len pol percenta. Pre koho platí nové ustanovenie s predčasným splatením do 10-tisíc eur ročne zdarma, sa klient zväčša v cenníkoch nedozvie.

Slovenská sporiteľňa ako jediná banka od Nového roka stiahla poplatok za predčasné splatenie spotrebných úverov na nulu. Pre všetkých. „Ďalšie nové pravidlá by sme už klientom nevysvetlili. Chápali sme, že poslanci chcú postihnúť všetky úvery a príde spresňujúca novela, tak sme nešpekulovali,“ hovorí Š. Panenka. Klienti podľa neho na ľahšiu možnosť odchodu pre absenciu poplatku nereagujú. Ani nečaká, že by mohli viac odchádzať. Zatiaľ považuje tento prístup skôr za konkurenčnú výhodu.

Fakt, že si banky vysvetlili a stále vysvetľujú rozdielne, ktorých úverov sa nové pravidlá týkajú, podľa V. Hrtka súvisí s tým, že zákon o spotrebiteľských úveroch historicky neriešil staré úvery pred júnom 2010. V tejto logike sa podľa neho dá chápať, že má opäť platiť len pre nové pôžičky, isto nie na úvery pred júnom 2010. No napríklad právnici vo VÚB sú i v prípade novely ležiacej aktuálne v parlamente presvedčení, že postihne len úplne nové úvery poskytnuté po jej zavedení, nie staré. Nemožno vylúčiť, že sa zámer spresní ešte počas rokovania v parlamente. R. Kuruc pripomína, že toto ustanovenie nie je nad rámec európskej smernice, lebo tá dáva krajinám takúto národnú voľbu. „Využili ju aj iné členské štáty únie, napríklad Rakúsko, Taliansko či Lotyšsko,“ hovorí.