Lenže ministerstvo pôdohospodárstva natoľko zbabralo výberový proces, že viaceré dobre fungujúce vidiecke partnerstvá prišli o podporu. A naopak, mnohé, narýchlo zošité podporu dostali. Navyše, obecné úrady obiehali vyberači úplatkov, sľubujúci vybaviť podporu za 100-tisíc eur.

Výberový proces sa štátnym úradníkom vymkol z rúk – nahneval príliš veľa ľudí. Nová ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) po nástupe do funkcie veľmi rýchlo pochopila, že ho treba vrátiť o niekoľko krokov dozadu. Hoci vie, že zrušenie výzvy by zabrzdilo prílev eurofondov.

Medzi najslabšími v EÚ

Mnohé slovenské obce vyzerajú lepšie než pred piatimi rokmi. Vďaka eurofondom si zateplili školy a obecné úrady, vynovili námestia a aj voda v potokoch je čistejšia, lebo pribudlo kanalizácií a čističiek. V novom programovom období (2014 – 2020) sa priority eurofondov preskupili. Jednou z oblastí, na ktoré ide viac peňazí, sú miestne akčné skupiny (MAS).

Cieľom je pozdvihnúť vidiek v kultúre, športe, turistickom ruchu, malom podnikaní či na trhu práce. Ide o partnerstvá obcí s firmami a občianskymi združeniami so spoločným rozpočtom, o ktorom spoločne rozhodujú, ako ho minú.

„MAS umožňujú rozvoj vidieckym regiónom zdola, na vlastných kapacitách a potenciáli, spájajú dôležitých hráčov na miestnej úrovni, umožňujú regiónom strategicky a inovatívne rozvíjať silné stránky,“ mieni predseda občianskeho združenia Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA) Daniel Lešinský.

Zmätočný tender a stotisícové úplatky. Milióny pre vidiek uviazli v blate

Aj preto Slovensko podporu vidieckych partnerstiev strojnásobilo. Bolo načase. V pokrytí územia akčnými skupinami patrí k najslabším krajinám EÚ. Peňazí aj skupín síce pribudne, no v medzinárodnom porovnaní sa to zrejme neprejaví. Zo stovky uchádzačov o grant má podľa predbežných informácií reálnu šancu približne polovica. A nemusí to byť tá lepšia polovica.

Hodnotenie ministerstva nahnevalo nielen neúspešné, ale aj niektoré úspešné MAS-ky. Vytvorili preto spoločnú iniciatívu Leader100+. Podľa jej vedúceho Milana Hagovského sa za ňu postavilo niekoľko desiatok organizácií, podporuje ju aj Združenie miest a obcí Slovenska.

O čo iniciatíve ide, to M. Hagovský do médií konkretizovať nechce, lebo práve rokujú s ministerstvom. TREND postoje iniciatívy pozná len z interných dokumentov. Zástupcovia jednotlivých MAS-iek, vrátane P. Šupákovej sa k téme oficiálne vyjadriť nechceli.

Kde sa stala chyba

Podporu vidieckych združení začal pripravovať bývalý minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). Šlo o pokračovanie podobného programu z minulého obdobia, v ktorom grant získala približne tridsiatka združení. Ľudský potenciál teda narástol a s ním aj šanca, že sa peniaze využijú lepšie. Otázka je, či jahnátkovcom o to šlo.

MAS-ky si sťažujú, že ich nikto nepočúval, že dostávali nedostatočné alebo protichodné informácie. Komunikáciu rezortu kritizuje aj D. Lešinský. Ten je zároveň členom monitorovacieho výboru Programu rozvoja vidieka, z ktorého sa podpora MAS-iek financuje. Prekáža mu, že úradníci si schválili kritériá a systém riadenia bez účasti zainteresovaných strán.

Dva navzájom nezávislé zdroje TRENDU potvrdili, že dostali jasnú korupčnú ponuku. Na osobnom stretnutí a za účasti svedkov.
undefined

Aby sa združenia mohli uchádzať o štatút MAS, čiže o eurofondovú dotáciu, museli vypracovať stratégiu. Mali v nej rozpísať, aké projekty majú za sebou, čo chcú robiť ďalej. Podľa manažéra Partnerstva Muránska planina – Čierny Hron Igora Pašmíka na to dostali málo času.

„Kvalitná stratégia sa robí minimálne rok, v tomto prípade to bolo päť a pol mesiaca,“ tvrdí. Podľa neho vládni úradníci počas hodnotenia projektov posielali žiadosti na ich doplnenie, ale formulovali ich veľmi všeobecne, nebolo z nich zrejmé, aké chyby v stratégiách videli.

Podľa informácií TRENDU rezort rozposlal hodnotiace správy od začiatku marca. Pomer pozitívnych a negatívnych verdiktov bol zhruba pol na pol. Kto dostal pozitívnu správu, môže žiadať o grant. Kto negatívnu, môže ešte lobovať. Pre prípad, že by sa ešte objavili nejaké nové peniaze. V súčasnom rozpočte už nie sú.

Zloženie komisie, ktorá stratégie hodnotila, nie je verejné, ale pravdepodobne v nej sedeli zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva a jeho organizácií. Celý proces kompetenčne spadal pod sekciu rozvoja vidieka, ktorej šéfoval Martin Barbarič. Práve on je podpísaný pod hodnoteniami stratégií.

Niektorým združeniam M. Barbarič ako dôvod zamietavého verdiktu uviedol nedostatok finančných zdrojov v programe. MAS-ky nevedia, či spravili niečo zle a aký to malo vplyv na ich bodovanie. Dozvedeli sa len to, že neprešli.

Ďalším uchádzačom M. Barbarič napísal aj konkrétne výhrady. Komisia napríklad viaceré stratégie vyradila za to, že neboli v hrebeňovej väzbe, hoci 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa