Už bývalá vláda nemala pri vzniku epidémie situáciu pod kontrolou. Nezabezpečila dostatok testov, ochranných pomôcok a nevytvorila plán boja s koronavírusom. Nová vláda sa nesprávala o nič strategickejšie. Na základe chybne interpretovaného epidemiologického modelu vytvorila všeobecnú paniku a živila ju týždne bez ohľadu na realitu.

Od začiatku apríla bolo zo zahraničných skúseností zrejmé, že šírenie vírusu pri zavedení sociálneho odlúčenia je omnoho pomalšie, ako odhadujú epidemiológovia. Kým väčšina štátov brala tieto dáta do úvahy, slovenská vláda pokračovala v strašení obyvateľstva a uzatváraní ekonomiky. Každý s iným názorom bol označený za „múdrosráča“. Ako keby existovala iba jedna správna interpretácia udalostí – tá epidemiologická, pritom založená na chybných odhadoch.

Prvá vlna boja vlády s koronavírusom ukázala, že štát bol vždy dva kroky pozadu. Dlho nemal žiadnu stratégiu, a keď reagoval, jeho komunikácia bola netransparentná, často protichodná až chaotická. Jeho nepripravenosť a problematická komunikácia znížili dôveru mnohých občanov a firiem v nový kabinet. Naopak, zvýšili šancu, že vláda bude fungovať nesystémovo, čo ešte prehĺbilo spoločenskú a ekonomickú neistotu. Prvá vlna epidémie sa končí a je čas pozerať sa do budúcnosti. Najbližšie týždne sa ponesú v znamení otvárania ekonomiky. Až do jesene sa budú počítať ekonomické straty. Tie dosiahnu bezprecedentnú úroveň. Nielen v podobe poklesu HDP, ale aj strát ľudského a podnikateľského kapitálu.

Liek remdesivir, ktorý dáva nádej, nedokáže v prípade novej epidémie spasiť viac ako tretinu ťažko chorých. Vakcína je v nedohľadne. To ukazuje, že príprava na druhú vlnu koronakrízy by sa nemala odďaľovať. Jej sila bude totiž závisieť od pripravených preventívnych opatrení a stratégií.

Štát dostane druhú šancu. No už teraz by mal začať pracovať na „smart“ riešeniach, aby Slovensko počas druhej vlny mohlo fungovať rovnako efektívne ako Južná Kórea či Taiwan. Jednou z hlavných oblastí bude zabezpečenie dostatočných testovacích a zdravotníckych kapacít. Miesto ilúzií o tom, že štát dokáže zmonopolizovať zdravotníctvo, by mal začať omnoho intenzívnejšie spolupracovať so súkromným sektorom, ktorý má nezanedbateľné kapacity a know-how.

Ekonomická kríza bude omnoho hlbšia a silnejšia, ako si vláda predstavuje. Iba kvalitne pripravená a dobre manažovaná stratégia dokáže Slovensko ochrániť zdravotne aj ekonomicky naraz.