Ruskí miliardári sa dostali do veľkej neistoty. Sankcie či bojkot ruských firiem tvrdo dopadli na ich podnikateľské impériá. Vlády západných krajín im konfiškujú majetok či ich dokonca vyšetrujú. Vlastníctvo niektorých však zostáva takmer nedotknuté. Aj tak sa všetci musia báť, aby ich neohrozil ďalší vojnový vývoj či politická a hospodárska nestabilita Ruska.

Najbohatší Rusi prišli od začiatku roka už o 93 miliárd dolárov, informoval na začiatku októbra ukrajinský web Korrespondent s odkazom na údaje Bloombergu a ďalšie zdroje. Udalosti posledných mesiacov zrejme najtvrdšie dopadli na Viktora Vekselberga, ktorého niektoré rebríčky zaraďovali do prvej desiatky ruských miliardárov.

Od januára sa však jeho majetok scvrkol o viac ako jedenásť miliárd dolárov, na 7,2 miliardy. Podnikateľ pôvodom zo sovietskej Ukrajiny je vlastníkom konglomerátu Renova Group, ktorý má rozsiahle aktivity v produkcii hliníka, v energetike a telekomunikáciách.

Problémy, kam sa pozrieš

„V. Vekselberg sa v mene Kremľa zúčastnil na ruských diplomatických aktivitách a sprevádzal predstaviteľov ruskej vlády na kultúrnych misiách v zahraničí,“ konštatovalo okrem iného americké ministerstvo financií. Naproti tomu Európska únia ho nepostihla ani teraz po vpáde Ruska na Ukrajinu. Na jar bola na žiadosť USA na Malorke zhabaná Vekselbergova luxusná jachta Tango za viac ako sto miliónov dolárov a na sklonku roka FBI prehľadával na Manhattane, na Floride aj inde nehnuteľnosti, ktoré patria jeho blízkemu priateľovi. Zatiaľ nie je jasné, či Washington proti známemu zberateľovi Fabergého vajec chystá nejaké ďalšie kroky. Už skôr však vyšli najavo jeho väzby na právnika exprezidenta Donalda
Trumpa.

V septembri sa objavili správy, že austrálska firma Origin Energy predáva svoj podiel v projekte na ťažbu zemného plynu Beetaloo. Dôvodom boli nielen environmentálne obavy, ale aj Vekselbergova účasť.

Ťažobný gigant Rio Tinto vyhlásil, že preberá plnú kontrolu nad závodom na spracovanie hliníka v Gladstone v Queenslande, kde má podiel Alumina and Bauxite Company, napojená na V. Vekselberga aj ďalšieho ruského oligarchu Olega Deripasku. Spoločnosť sa bráni žalobou, Rio Tinto však trvá na tom, že dramatické opatrenie bolo jedinou cestou, ako sa dostať do súladu so sankciami.

K Rusku chrbtom

Hoci otvorená kritika Kremľa je medzi ruskou biznisovou elitou stále pomerne vzácna, niektorí bohatí Rusi sa snažia od svojej vlasti odstrihnúť. Prinajmenšom štyria sa vzdali ruského občianstva. Najznámejší je zrejme Jurij Miľner, okrem iného spoluzakladateľ internetovej spoločnosti Mail.ru (teraz VK), ktorý sa pohybuje v druhej desiatke najbohatších osôb krajiny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa