Kto nekradne, okráda sa o možnosť využiť príležitosť. Tak by mohla znieť moderná verzia prežitej mantry z predrevolučných čias o tom, že kradnúť pre rodinu sa patrí. Prečo? Ukazuje sa, že vo firmách rastie podiel kriminality bielych golierov.
Že sa znižujú škody spôsobené radovými zamestnancami, poteší len čiastočne. Firmy sa naučili, že kombinácia rôznych opatrení totiž túto skupinu páchateľov zužuje a straty z ich krádeží bolia firmy menej.
Vážnejší problém znamenajú biele goliere. Lebo čím vyššia je úroveň riadenia, na ktorej pôsobia manažéri zaangažovaní do hospodárskej kriminality, tým rastie aj miera nebezpečnosti škôd pre finančné zdravie firmy. Ak pokušeniu neodolajú vyšší manažéri či dokonca top manažment, môžu po percentách znižovať zisk až do mínusu. Vtedy má firma postarané o problém, ktorý môže byť aj existenčný.
Prečo sa čoraz viac zapájajú do podvodov manažéri, ktorí v porovnaní s radovými zamestnancami zarábajú násobky a na nezákonné „prilepšenie“ rozhodne nie sú odkázaní? Najprv miernejšia možnosť: je za tým obava o vývoj kariéry spojená s rastúcim tlakom na dobré výsledky aj v ekonomicky ťažkých časoch. Niečo na nej určite je.
No je aj menej ohľaduplné vysvetlenie. Sú to drasticky nesprávne vzory správania, ktoré zamestnanci firiem – bez ohľadu na farbu goliera – vidia u verejných činiteľov. A vidia omnoho viac, než že politici podvádzajú, kradnú, nechávajú sa korumpovať či si úplatky priamo vynucujú. Vidia, že namiesto priestorovo úspornej cely majú za to vily obložené mramorom a drahé autá.
Hrozí, že pod týmto vplyvom sa finančný prospech z nelegálnych aktivít stane hlavným meradlom manažérskeho úspechu. Lebo príklady, ktoré by Slovákom hovorili „kto nekradne, je okej, a kto kradne, toho zavrú“, nevidieť na strane politikov ani na strane firiem, ktoré politikom dajú, čo si vypýtajú.
Článok vyšiel v novom vydaní týždenníka TREND 15/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.