Slovensko je krajina obrovského potenciálu. Napríklad ľudského. Namiesto jeho využitia je však realitou dramatický únik mozgov do Česka. Už to zďaleka nie sú remeselníci, ale prevažne vzdelaní mladí ľudia, ktorí húfne odchádzajú za lepším životom na západ.

Slovensko malo aj svoj veľký ekonomický potenciál, ktorým sa pred dvomi dekádami blyslo v celej východnej Európe. Blyslo sa a zhaslo. Teraz pod ťarchou budovania sociálneho štátu končí na chvoste celej Európskej únie. V mnohých parametroch aj za Bulharmi a Rumunmi.

Dlhová pasca sklapla
Neprehliadnite

Dlhová pasca sklapla. Populisti zabíjajú budúcnosť Slovenska

A kedysi malo Slovensko aj obrovský potenciál nerastných surovín. Napríklad v 14. storočí bola Kremnica mekkou ťažby zlata v celej Európe. Nemalé úspechy zažívala v ťažbe zlata a striebra aj Banská Štiavnica. Tie časy sú už dávno preč, no geologické procesy, ktoré tvorbu drahých kovov formovali, sú stále živé. Pre budúcnosť môžu mať dokonca oveľa väčšinu hodnotu ako zlato.

Budúcnosť je totiž o energiách. Globálna spotreba energie rastie exponenciálne: za posledné storočie vzrástla desaťnásobne a len od roku 2000 o polovicu. Ak sa chce ľudstvo odpútať od fosílnych palív, potrebuje alternatívy. Bez účinnej výroby vodíka môže byť slnko a vietor stále iba doplnkovým palivom. Základný zdroj energie môže tvoriť jadro, no aj k nemu majú mnohí výhrady. A tak ostáva hľadať využiteľné, dostupné a relatívne lacné alternatívy. Slovensko ich našťastie má.

Pri súčasných technologických možnostiach poskytuje dostupná geotermálna energia približne päť gigawattov tepelnej energie. Toto množstvo by teoreticky mohlo pokryť desatinu súčasnej spotreby zemného plynu na Slovensku. K jeho reálnemu využitiu je však veľmi ďaleko. Kým prvé projekty vznikali ešte v minulom storočí, do dnešných dní sa realizovali iba menšie z nich. Až doteraz zo strany štátu chýbal väčší záujem projekty napriek potenciálu rozvíjať. Mnohé z nich na dekády zastali. Pri súčasných vysokých cenách energií sa však projekty vyťahujú zo zásuvky.

Či na ich úspech budú stačiť vyššie ceny energií, je otázne. A nemusí naň stačiť ani podpora ministerstva životného prostredia, hospodárstva a ani ministerstva investícií a regionálneho rozvoja. Slovensko je totiž krajinou veľkých politických deklarácií a kreslenia krásnych cieľov, no často nulovej realizácie.

Potenciál tu je, rovnako ako bol v mnohých iných oblastiach. Ak sa však na špičky štátu nedostanú profesionálni manažéri, krajina bude využívať svoj potenciál iba minimálne. A ten geotermálny tak ako doteraz – ponukou teplej vody v kúpeľoch a pitných prameňoch, aby sa Slováci aspoň takto zahriali. 

Michal Mašek, PW Energy
Neprehliadnite

Slovensko má nadpriemerný geotermálny potenciál, no nevyužíva ho