Čoraz viac majiteľov bytov a domov stavia na inteligentné technológie, ktoré zvyšujú komfort vykurovania a osvetlenia, prípadne ich zefektívňujú. Smart však môžu byť aj priestory, v ktorých sa pracuje a podniká. Aj pri nich má význam pouvažovať nad šikovnou správou otvárania dverí alebo kamerami pri čerstvo rozšírenom parkovisku.
Začalo sa to termostatom
Ovládanie domu mobilom či dokonca hlasom bolo donedávna výsadou sci-fi filmov. Smart home hral dôležitú rolu už prvej série The X-Files (1993). Ibaže v nej sa dom riadený umelou inteligenciou snažil agentov Muldera a Scullyovú zabiť. Omnoho mierumilovnejšie systémy sa viaceré firmy pokúšali dostať aj do reálneho sveta. No vtedy ešte išlo o ultraluxusné (hoci pomerne kostrbaté) riešenia bez WiFi sietí a smartfónov.
Výhodou smart zariadení je jednoduchá inštalácia a ovládanie cez mobil
Za neoficiálny štart moderného smart homu sa považuje učiaci sa termostat od firmy Nest Labs. Malého start-upu, ktorý v roku 2010 založili bývalí inžinieri Applu Tony Fadell a Matt Rogers. To, že prišli v správnom čase so správnym produktom, dokazuje aj fakt, že o štyri roky neskôr Nest Labs odkúpil Google za 3,2 miliardy amerických dolárov. Dnes produktová línia, ktorá stále funguje pod hlavičkou Nest, zahŕňa okrem štyroch generácií termostatu aj chytrý hlásič dymu, interiérové a exteriérové kamery a smart zvonček.
Za posledných šesť-sedem rokov sa príbeh à la Nest Labs opakoval viackrát. A na smart home vlnu nasadli aj renomované značky ako Panasonic a Logitech. Už v roku 2012 sa veľkým propagátorom smart osvetlenia stal Philips a jeho systém Hue.
Vlastnými softvérovými platformami sa pridali aj počítačové a online giganty. Apple HomeKit, Google Home, Amazon Alexa a Samsung Smartthings sa snažia o unifikáciou ovládania smart home zariadení rôznych značiek, ktoré spočiatku bežali na lepších i horších, ale najmä proprietárnych aplikáciách. Aj platforiem je viacero, preto sa výrobcovia zariadení pri svojich produktoch často neorientujú len na jednu z nich.
Videovrátnik 2.0
Ako by teda mohla vyzerať smart firma? S tým, že môže sídliť aj v prenajatých priestoroch, pretože všetky „urob si sám“ súčasti sú bezdrôtové, prípadne im stačí prístup k elektrickej zásuvke a dátovému káblu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?