Rast, ale...

Od vlaňajška si VÚB vzala do svojej bankovej súvahy dovtedy svoju dcérsku spoločnosť Consumer Finance Holding (CFH). Nešlo o malú firmu, takže toto spojenie sa odrazilo v bankových číslach. V zisku tiež. Hoci nemožno presne určiť, ako sa bývalý CFH podieľal na vlaňajšej tvorbe zisku VÚB, v roku tesne pred fúziou vytvoril čistý zisk sedemnásť miliónov eur.

Ak by bol vplyv podobný, už po jeho započítaní by bol nárast zisku sektora značne chudobnejší. Lenže zabudnúť nemožno ešte na jednu udalosť, ktorá medziročné porovnávanie hospodárskych výsledkov bánk skresľuje. V roku 2017 ešte čistý zisk korigovala strata zhruba desať miliónov eur Sberbank Slovensko, ktorá sa v lete spájala s Prima bankou Slovensko. Bez nej by bola aj porovnávacia báza vyššia.

Už stagnujú

Bez týchto vplyvov tunajší bankový sektor viac-menej opakoval hospodárske výsledky dosiahnuté predvlani. Optimizmom nezaváňajú ani odhady regulátora, podľa ktorého nasledujúce roky zvyšovanie ziskov neprinesú. S takýmto zvratom počítala Národná banka Slovenska (NBS) pri stresovom testovaní bánk aj v zá- kladnom scenári. Teda takom, ktorý je založený na očakávaných (nie pritvrdených negatívnym scenárom) ekonomických ukazovateľoch.

Čistá tvorba rezerv a opravných položiek 1/2
(mil. eur)

Zisky sa zvyšovali, ale už sa nebudú

PRAMEŇ: TREND Analyses

Podľa výpočtov NBS by mala ziskovosť v nasledujúcich rokoch klesať a v roku 2021 by mohla zostúpiť k 500 miliónom eur. Túto hranicu banky prekračovali už pred krízou, kým im do tvorby ziskov nahrávali aj devízové obchody (Slovensko ešte malo svoju menu). Vysoko nad túto métu však vystrelili posledné roky, opakovane pre mimoriadne vplyvy.

Slovenské banky, ktoré zatiaľ zarábajú svo- jim matkám dobre (aspoň tie veľké), by sa mali svojou ziskovosťou blížiť skôr k západným bankám. Bude to závisieť hlavne od toho, ako dokážu generovať čisté úrokové príjmy. Tie sú a budú jadrom tvorby ich zisku. Práve preto sú banky citlivé na ďalší pokles sadzieb.

Ak NBS do roku 2021 počítala s poklesom zisku na pol miliardy eur, bolo to za predpokladu postupného rastu úrokových sadzieb najmä v roku 2021. No ak by hypotéky ďalej lacneli z 1,5 percenta na 1,2 percenta (na stave úverov na bývanie), čistý zisk by bol v roku 2021 nižší ešte o 14 percent.

Tajný vplyv

Bankový regulátor predpovedal

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa