Slovenské prekliatie trvá. Nič na tom nezmenila ani súčasná vláda. Politikárčenie, ktoré do slovenského zdravotníctva priniesol Robert Fico, sa stalo trvalým základom systémových rozhodnutí, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvnia život miliónov ľudí. Návrh nového zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý poslalo do medzirezortného pripomienkového konania ministerstvo zdravotníctva, môže natrvalo zmeniť charakter slovenského zdravotníctva a ešte viac naštrbiť piliere, na ktorých bolo takmer pred dvadsiatimi rokmi postavené.

Príbeh zmeny legislatívy sa začal na konci apríla s nástupom Renáty Bláhovej na miesto predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Úrad dohliada nad všetkými kľúčovými oblasťami zdravotníctva s cieľom udržiavať finančnú stabilitu a výkonnosť systému. R. Bláhová je známa daňová poradkyňa a audítorka, ktorá pracovala ako poradkyňa vtedajšieho ministra financií Eduarda Hegera. Okrem iného stála za legislatívou postihujúcou osoby vykonávajúce kapitálové transakcie s tretími krajinami. Pod hlavičkou boja s daňovými rajmi táto legislatíva zašla ďaleko nad rámec európskych štandardov. R. Bláhová sa neskôr posunula z ministerstva financií do zdravotníctva.

Zvonku vyzerá Nemocnica sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici luxusne.
Neprehliadnite

Ak je postavená na populizme, aj politika môže zabíjať

Politická inštitúcia

Skúsenosti R. Bláhovej v sektore zdravotníctva sa spájajú s kritikou transakcie, ktorou si súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera vyplatila po roku 2009 zisk v stovkách miliónov eur. Jej cieľom bolo kompletné a hĺbkové prešetrenie tejto transakcie. Výsledkom však neboli trestné oznámenia siahajúce do minulosti, ale práve naopak. Úrad prišiel s návrhom legislatívy postihujúcej podnikanie zdravotných poisťovní smerom do budúcnosti. Koncom júla predstavil koalícii svoj návrh maximálneho stropu zisku, ktorý môžu zdravotné poisťovne dosiahnuť. Ten stanovil na úrovni 0,2 percenta z úhrnu poistného z verejného zdravotného poistenia.

„Keď sme s Rudolfom Zajacom koncipovali Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, bol projektovaný ako nezávislý arbiter. Niečo ako rozhodca vo futbale,“ hovorí expert na zdravotníctvo Peter Pažitný, ktorý bol hlavným poradcom ministra zdravotníctva v rokoch 2002 až 2004. Úrad má fungovať ako arbiter a nie ako inštitúcia, ktorá navrhuje zásadnú legislatívu. Momentálne úrad robí zdravotnú politiku, čo je v rozpore s jeho konštrukciou. Zásadnú legislatívnu aktivitu by malo mať ministerstvo zdravotníctva, čo aj bol dôvod, prečo nakoniec po niekoľkých dňoch ministerstvo predstavilo vlastný, no veľmi podobný návrh obmedzenia zisku zdravotných poisťovní.

Príbeh novej legislatívy sa začal s prestupom známej audítorky Renáty Bláhovej z pozície poradkyne Eduarda Hegera na miesto predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Zdroj: Martina Brunovská
Príbeh novej legislatívy sa začal s prestupom známej audítorky Renáty Bláhovej z pozície poradkyne Eduarda Hegera na miesto predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Politická propaganda

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa