Jedna dobrá správa na úvod: Slováci žijú podstatne dlhšie, než žili predchádzajúce generácie. Medzi rokmi 2000 až 2019 vzrástla dĺžka života novonarodených dievčat o tri roky a osem mesiacov a chlapcov o päť rokov.
Stopa covidu
Teraz pár horších správ. Koronavírus skrátil dĺžku dožitia o desať mesiacov. K tomu však došlo aj vo väčšine európskych štátov. V Česku sa stredná dĺžka života skrátila o rok, v Poľsku o 17 mesiacov, v „dlhovekom“ Španielsku o 19 mesiacov.
Sú však aj krajiny, kde sa pandémia na tomto ukazovateli nepodpísala. Nemci stratili iba dva mesiace a v Dánsku, vo Fínsku či v Nórsku sa dokonca priemerný život o pár týždňov predĺžil.
V Rusku zaznamenali rekordný denný počet obetí v súvislosti s koronavírusom
Vyčíňanie vírusu najlepšie vystihuje miera excesívnej úmrtnosti, ktorá udáva, o koľko percent viac ľudí zomrelo v danom období oproti dlhodobému priemeru.
Na Slovensku sa podobne ako v okolitých štátoch ukázalo, že úmrtí počas vrcholiacich vĺn pandémie pribudlo viac, než zaznamenali štatistiky. Nadmerná úmrtnosť od marca 2020 do marca 2021 u nás dosiahla 25 percent.
Po Česku, ktoré si pripísalo smutné prvenstvá aj v ďalších koronavírusových štatistikách, to je druhý najhorší výsledok na kontinente.
Ťažký sklonok života
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?