Keď robil TREND v júni rozhovor s ministrom hospodárstva Petrom Žigom (Smer-SD), ten obhajoval podnikateľov, ktorí sa podľa neho často nechtiac ocitnú pri obchodoch, kde sa stráca DPH.
„Moji priatelia sa dostali do karuselov, o ktorých ani nevedeli. Niekde v dodávateľskom reťazci máte piatu firmu, ktorá neodvedie DPH, ale pred daňovými úradmi sa dostanete do problémov. Akoby ste boli spoluzodpovedný,“ povedal. Bez bližších podrobností vtedy priznal, že má podobnú osobnú skúsenosť: „Aj moja firma Taper sa dostala do takého reťazca.“
Minister už v tom čase zrejme vedel o daňovej kontrole v Taperi, ktorá sa skončila pred dvoma mesiacmi a podľa informácií TRENDU zistila viaceré porušenia zákona. V dôsledku nich hrozí Taperu, že bude musieť doplatiť na DPH spolu takmer 340-tisíc eur.
Firma so závermi daniarov nesúhlasí. V prípade v súčasnosti prebieha takzvané vyrubovacie konanie, počas ktorého môže Taper ešte doložiť dokumenty a zmeniť pôvodný verdikt daňových kontrolórov.
Problémový dodávateľ
Spoločnosť Taper patrí ministrovi už roky. Postupne sa stala najväčším obchodníkom s drevom na trhu. Podľa zistení daniarov sa v rokoch 2014 a 2015 stala súčasťou podozrivého toku drevnej hmoty. Taperu dodávala drevo spoločnosť Accipiter, ktorá nemala pridelenú vlastnú ciachu. Tá sa používa na označenie pôvodu dreva, dokazuje jeho legálne vyťaženie a manipuláciu s ním. Využívala ciachu inej firmy Woodcraft & Co, ktorá patrí k najväčším dlžníkom štátnych lesov.
Zdroj: Vlado Benko
Accipiter mal podľa faktúr drevnú hmotu nakupovať od štyroch iných spoločností. Podľa daňovej kontroly tieto firmy v skutočnosti nikdy s drevom neobchodovali. TRENDU sa s nimi nepodarilo skontaktovať, už totiž neexistujú, zanikli zlučovaním. Ide o jeden z najčastejších spôsobov, akým sa majitelia snažia „upratať“ nepoctivé a zadlžené firmy a ukryť sa pred veriteľmi a políciou. Vláda momentálne sprísňuje v tejto oblasti legislatívu, aby to už nebolo možné.
Dodávatelia Accipiteru podľa daňových kontrolórov končili po zlučovaní na adresách v obci Tŕnie a v meste Trenčín. Do svojho zániku realizovali miliónové obchody, na základe ktorých ich odberateľom vznikali odpočty DPH, zatiaľ čo samotné spoločnosti odviedli do Štátnej pokladnice len nízku daň.
Peter Žiga sa bráni, že to, čo s daniarmi rieši Taper, riešia stovky firiem
Accipiter zanikol zlúčením do inej firmy so sídlom v Tvrdošíne v septembri 2015. Peniaze si od Taperu nechal posielať nie na firemný, ale na súkromný účet konateľky, čo je podľa viacerých daňových odborníkov veľmi neštandardné.
Daňová kontrola neuznala Taperu odpočty DPH, ktoré sa týkajú dodávok od spoločnosti Accipiter.
Výber partnerov vraj s ministrom nekonzultujú
Minister reagoval, že od roku 2006, keď sa stal poslancom, je už len akcionárom spoločnosti. „Obchodnú spoločnosť riadi manažment, ktorý so mnou nekonzultuje ani výber obchodných partnerov, ani obchody,“ poznamenal. Taper si podľa neho vždy plnil svoje povinnosti vo vzťahu k štátu. „To, čo aktuálne rieši táto obchodná spoločnosť, riešia s daňovými úradmi stovky podnikateľov, kvôli dodávateľom, ktorí si neplnia riadne povinnosti,“ zdôraznil.
Minister hospodárstva Peter Žiga Zdroj: Matej Kalina / NMH
TREND oslovil daňovú poradkyňu Renátu Bláhovú – zakladajúcu partnerku konzultačnej spoločnosti BMB Leitner. K veci sa vyjadrovala vo všeobecnosti, bez toho, aby vedela podrobnosti, o akú firmu ide a komu patrí. „Rozhodujúce je, či podnikateľ vedel alebo mohol vedieť o podvodnej schéme a či dodávateľ odviedol DPH, tak to vyplýva z judikatúry Európskeho súdneho dvora,“ konštatovala.
Ak si podnikateľ poctivo preveruje správanie svojich priamych dodávateľov vrátane toho, že sleduje takzvanú čiernu listinu online, podľa R. Bláhovej nemôže byť zodpovedný za to, že niekde v reťazci nebola odvedená DPH.
„V poslednom čase nám pribúdajú kontroly, kde sú aj u poctivých subjektov kontrolóri subjektívne nastavení tak, ako keby všetci podnikatelia boli podvodníci,“ dodala. Daňová kontrola vyčíta Taperu práve to, že si dodávateľa – spoločnosť Accipiter dostatočne neoverila. Že ide o podozrivú firmu, malo podľa daniarov signalizovať niekoľko skutočností: drevo označovala cudzou ciachou, peniaze si nechávala posielať na súkromný účet a osoba, ktorá s ňou Taper skontaktovala, mala na krku exekúciu a podlžnosti voči štátnemu podniku.
Ministrovu firmu mal s Accipiterom dať dohromady konateľ Woodcraft & Co Maroš Lipták, s ktorým spolupracovali už predtým. Na jeho obchodný podiel vo Woodcraft & Co bol podľa obchodného registra od roku 2008 vydaný exekučný príkaz.
Konateľ: Preverujeme všetkých
Konateľ Taperu Marek Dvořák tvrdí,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?