Pretože hovorí len o odkupe pohľadávok spojených s financovaním. A teda o faktoringu v užšom zmysle slova, ako sa vníma na tomto trhu. Po započítaní správy pohľadávok či ich odkupe (ktorý robia materské banky), čo je širšie chápanie faktoringového trhu, dosiahol prepad až pätinu.
Takéto výsledky naznačujú, že hospodársky rast, ktorý krajina v prvom polroku vykázala, nebol dostatočný na to, aby sa na trhu vytvoril dostatočný potenciál aj pre tento biznis. Hoci manažéri faktoringových firiem dúfali, že tento rok bude pre ich firmy šťavnatejší než ten vlaňajší, v ktorom im obchody tiež poklesli. Verili, že ich produkt bude mať u klientely väčší dopyt najmä preto, že im v bezregresnej forme dokáže ošetriť riziko nesplácania pohľadávok. No na to, aby im biznis rástol, musí najprv v ekonomike existovať viac pohľadávok. Aj keď bolo zahraničného faktoringu viac, ten domáci počas prvých šiestich mesiacov zakopol.
Pre úplnosť – rastové vyhliadky sa viacerým hráčom predsa len naplnili, no dvaja väčší hráči dokázali svojím poklesom potiahnuť nadol aj čísla za celý sektor. Najlepšie sa v prvom polroku darilo VÚB Factoringu, ktorému sa podarilo rásť vo všetkých hlavných zložkách. Naopak, v prvom polroku sa netradične o dve pätiny menej než v rovnakom období vlaňajška podarilo urobiť na obrate Tatra banke. Vo faktoringu i pri odkupe pohľadávok. Ešte väčší posun nadol spravila Slovenská sporiteľňa. Tá tentoraz na rozdiel od Tatra banky len mierne poklesla v obrate v klasickom faktoringu. V prvom polroku medziročne nedosiahla taký biznis s pohľadávkami ako rok predtým. Podrásť dokázal popri ČSOB aj Bibby Factoring, ktorý nie je súčasťou bankovej skupiny.
Obrat faktoringu vo faktoringových spoločnostiach
(mil. eur, 1. polrok)