S vedomím, že ju natáčajú televízne kamery, trojnásobná šéfka spolkovej vlády ustarostene konštatovala, že Spojené štáty prestávajú byť spoľahlivým partnerom Európskej únie a Nemecka.
„Časy, keď sme sa mohli spoliehať jeden na druhého, sa pomaly končia. Presvedčila som sa o tom v uplynulých dňoch. My Európania musíme skutočne vziať osud do vlastných rúk,“ citovala ju nemecká tlač. Od vzniku Spolkovej republiky žiaden kancelár nevyriekol na adresu Spojených štátov také trúfalé tvrdenie.
Padlo tabu
Šesťdesiatdvaročná politická rutinérka síce zámorskú superveľmoc nemenovala, ale všetkým bolo jasné, že otvorila Pandorinu skrinku, keď predložila na verejnú debatu tému Transatlantickej spojeneckej osi. Tá bola dlhé desaťročia jedným zo základných kameňov usporiadania sveta tak, ako ho poznáme.
Vládnuce politické kruhy členských krajín Európskej únie a vrcholné orgány európskej dvadsaťosmičky nemali dôvod spochybňovať spoľahlivosť amerického spojenca, kým sa nezačal uchádzať o kreslo prezidenta nevyspytateľný a samoľúby realitný magnát D. Trump. Severoatlantickú vojenskú alianciu označil za zastaranú a znevážil európske integračné procesy vyzývavou podporou britskej kampane za brexit, teda za odchod Spojeného kráľovstva z EÚ.
V riadiacich štruktúrach EÚ videl príliš mocného protivníka, s ktorým sa ťažkopádne rokuje o náplni a podmienkach obchodných dohôd. Excentrický miliardár z New Yorku razí teóriu, že pre Spojené štáty bude výhodnejšie nahrádzať multilaterálne obchodné platformy bilaterálnymi. Vypovedal dohodu o Transpacifickom partnerstve (TPP) a vynucuje revíziu Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).
Susedné Mexiko a Kanadu, ako i tradičných spojencov v Pacifiku nivelizoval na ad hoc obchodných partnerov a rovnako si zaumienil postupovať aj voči členským štátom EÚ. Nechal ležať ladom rozbehnuté rozhovory o uzavretí Transatlantického obchodného a investičného partnerstva (TTIP) a ponúkol bilaterálne dohody o voľnom obchode a investíciách Spojenému kráľovstvu a Nemecku. V ministerskej predsedníčke ostrovnej monarchie našiel nádejnú partnerku. U A. Merkelovej narazil na neochotu dohodnúť sa bilaterálne na úkor EÚ.
Vákuum sa rýchlo zapĺňa
„Železná kancelárka“ dala vtedy svetu prvýkrát na vedomie, že transatlantické vzťahy vstupujú do novej vývojovej fázy. Neprivodilo ju Nemecko ani bruselská centrála EÚ, ale izolacionistická politika Bieleho domu vyplývajúca z prezidentovho predvolebného sloganu America First!, Amerika predovšetkým!
Trumpova doktrína o dôslednom uprednostňovaní národných záujmov na úkor skupinových pripadá Nemecku, Francúzsku a väčšine transatlantických i transpacifických spojencov USA v podmienkach globálnej previazanej ekonomiky ako prežitok z minulosti. Usudzujú, že ani taká hospodárska veľmoc, akou ešte stále sú Spojené štáty, nevráti svetové obchodné pomery koncom druhej dekády 21. storočia do stavu spred siedmich desaťročí.
Transatlantická spojenecká os bola jedným zo základných kameňov usporiadania sveta tak, ako ho poznáme
Sedemdesiatročný D. Trump zanecháva u najvyšších politických činiteľov kľúčových hráčov svetovej ekonomiky dojem, akoby si neuvedomoval,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?