Reč je o kauze, v ktorej figuruje mnoho indícií o prepojení M. Iča na konkrétnych sudcov. Ak je také jednoduché zbaviť sa obvinenia z pokusu o miliardový lup, že stačí len naťahovať proces, tak Majský, Okoličány a spol. už môžu bafkať víťazné cigary. A odkaz pre spoločnosť? Ťažko ho sformulovať v rámci slušnosti.

Súdna moc je popri zákonodarnej a výkonnej moci tretím pilierom demokratického štátu. Je možné ju sprivatizovať? Na prvé počutie to znie absurdne. Ale ak by niekto súdnu moc poňal ako akciovú spoločnosť s tým, že v rukách drží rozhodujúci balík, sotva by vyzerala výrazne inak, než vyzerá dnes.

Hlavný akcionár opakovane, naposledy prednáškou bratislavským vysokoškolákom, preukazuje totálnu morálnu nespôsobilosť vôbec na talár, nieto ešte na šéfa Súdnej rady a Najvyššieho súdu. Kým jeho oponenti hádžu hrach na stenu, Štefan Harabin si dlhodobo betónuje pozíciu. A infikuje podriadených. Ostatnú voľbu hlavy Najvyššieho súdu (ten je automaticky predsedom Súdnej rady) vyhral 15 : 0!

Na budúci rok bude ďalšia voľba. Už počuť rezignované hlasy, že je to vopred jasné, systém je uzavretý, zharabinizovaný... A opozícia? Len veľmi ťarbavo hľadá a komunikuje témy, ktorými by upútala. Prehnitý pilier demokratického štátu nie je top téma?

Eurobarometer v októbri nameral, že slovenskému súdnictvu dôveruje len štvrtina Slovákov. Priemer v EÚ je 53 percent Môžeme len tipovať, dno ktorého suterénu musí justícia preraziť, aby už nevyvolávala len pohoršenie, ktoré po pár dňoch vyšumí. Ale aby vyprovokovala pud sebazáchovy – pre seba aj pre krajinu – u politikov.

Je až neskutočné, že doteraz si nikto z nich nesadol na tlačovku a nepovedal národu: Dosť. Oslovili sme právnych expertov doma i v zahraničí. Znormalizovať pomery v justícii je možné takto... Prípadne už len rekonštruovať samotnú podstatu prehnitého piliera takto... A garantujeme, že nevstúpime do žiadnej vlády, ktorá si tento záväzok neosvojí ako prioritný.