Po reštrukturalizácii, ktorú Lesom SR naordinovala druhá Dzurindova vláda a ktorú urobil krízový manažér Karol Vinš, prevzal kabinet Roberta Fica zmodernizovanú a ziskovú firmu. V minulej vláde ju však dostala pod patronát ĽS-HZDS a rýchlo bolo jasné, že situácia v podniku sa môže zhoršiť. Bol jednou z posledných štátnych firiem s lukratívnym majetkom. Vladimír Mečiar tam dosadil nový manažment na čele s Jozefom Minďášom, ktorému začal radiť Ján Gálik. Bývalý policajt a zať šéfa HZDS. Mimo nezostávali ani ďalšie dve koaličné strany. Podnik má Slovensko podelené medzi 26 svojich odštepných závodov. A posty ich riaditeľov si rozchytal aj Smer-SD a SNS.
Lesom SR už začiatkom vlaňajška hrozili vysoké straty, a tak žiadali vládu, aby im dala štátne záruky na čerpanie pôžičky vo výške 66 miliónov eur. K čerpaniu týchto peňazí však napokon neprišlo. O podnik sa začali zaujímať médiá a časť jeho zamestnancov sa vzbúrila preto, že za problémami firmy nie je len kríza, ale aj tunelovanie s politickým krytím. Priekupnícke firmy blízke ľuďom z politiky získavali drevo lacnejšie ako iní odberatelia. Končilo prevažne v zahraničí. Najrozsiahlejšie škody boli odhalené v lesnom závode v Liptovskom Hrádku. Odtiaľ zmizlo bez stopy 600 kamiónov plne naložených surovinou v hodnote jedného milióna eur. Navyše neplatiči v ňom zanechali nedobytné pohľadávky štyri milióny eur. Policajti vyšetrujú nielen bývalého riaditeľa toho závodu Rudolfa Kučeríka, ale i majiteľa firmy NGAGSPA Pavla Hudáčka. Jeho spoločnosť dlhovala za drevo z tohto závodu jeden a pol milióna eur. On sám bol v predposledných parlamentných voľbách na 63. mieste kandidátky HZDS.
Drevo nebolo jediné lákadlo. Podnik si objednával aj rôzne služby za privysoké ceny a naopak, byty či pozemky predával lacno. Chatu na Štampoch pri Leviciach firma prenajala za ročný poplatok 500 eur. Zhruba za toľko, koľko mohla dostať za víkend. A dodávka dvoch stolov do kancelárie generálneho riaditeľa stála 25-tisíc eur.
Pod cenu a bez verejných súťaží prenajímali Lesy SR aj poľovné revíry. Revír získal Dušan Repák, právnik, ktorý zastupoval poslancov Ficovej vlády v ich ťažení proti Špeciálnemu súdu. Sudca Vlastimil Pavlikovský, ktorý bol zároveň aj vedúci služobného úradu ministerstva spravodlivosti. Ľubomír Vitek, ktorý podniká vo vinárstve spolu s bývalým popredným predstaviteľom HZDS Miroslavom Maxonom. Aj Stanislav Biroš, ktorý má tiež blízko k HZDS a v minulosti sprivatizoval sklárne v Lednických Rovniach.
Po vzbure zamestnancov musel J. Minďáš odísť. Na čas mohol šéfovať podniku jeho uznávaný dlhoročný manažér Ján Beňa. No od vlaňajšej jesene podnik opäť viedol človek blízky HZDS Alojz Riško. Nastalo prepúšťanie vzbúrencov a vrátili sa aj pochybné praktiky. Nová pravicová vláda, ktorá sa vyprofilovala po tohtoročných voľbách, sľubuje, že štátny podnik od vplyvu politikov i špekulantov očistí.
Členstvo v EÚ prináša slovenským firmám a občanom zásadné výhody
Pre slovenskú ekonomiku je integrácia do veľkých a stabilných celkov kľúčová