Európska únia (EÚ) má ambiciózne plány v dosiahnutí bezemisnej výroby produktov a energie. Zníženie uhlíkovej stopy na nulu sa týka aj dopravy či stavebníctva. Členské krajiny však možnosti, ako dané ciele dosiahnuť, až tak optimisticky nevidia. Výnimkou nie je ani Nemecko, ktoré zápasí s negatívnymi následkami zelenej transformácie. Pritom sa chce stať do roku 2045 klimaticky neutrálnou krajinou.

Dekarbonizácia priemyslu

Boj proti klimatickým zmenám je prioritou každej vlády v rámci Únie. Za jeden z najdôležitejších cieľov ho zvolila aj vláda v Berlíne. Kľúčovou oblasťou, kde by chcela dosiahnuť významný krok vpred, je energetika. Pokrok spolkovej vlády na ceste k energetickej transformácii je však nedostatočný.

Priznal to i predseda Spolkového kontrolného úradu Kay Scheller, podľa ktorého je rozširovanie elektrizačnej siete nevyhnutné na pripojenie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) pomalé. Problémy okrem toho spôsobujú vysoké náklady na elektrickú energiu, a to tak pre spotrebiteľov, ako pre firmy.

Nemecká vláda kladie hlavný dôraz na prechod z fosílnej na nefosílnu výrobu energie, čiže rozširovanie OZE. Ide o dôležitý cieľ aj vzhľadom na závislosť priemyselnej výroby od dovozu plynu. Vojna na Ukrajine ešte viac podčiarkla, že spoliehať sa nedá nielen na ruský plyn, ale ani na dodávky z iných zdrojov.

Dekarbonizácia priemyslu prostredníctvom využívania elektriny vyrábanej z OZE sa preto stala nevyhnutnosťou. Lenže rýchlejšia expanzia obnoviteľných zdrojov energie si vyžaduje súhlas priemyslu i spoločnosti, najmä vzhľadom na to, že výroba elektriny týmto spôsobom nebude oproti minulosti lacná záležitosť.

Príležitosti a riziká

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa