Tá okrem toho skonštatovala, že Slováci zaostávajú v zdravotnom stave za obyvateľmi iných krajín Únie. Demonštruje to na nižšej očakávanej dĺžke života, na mierne vyššom počte úmrtí, ktorým sa dalo predísť, a na vyššej úmrtnosti detí, ako je priemer EÚ. Napríklad odvrátiteľná úmrtnosť je na Slovensku v priemere o 15 percent vyššia ako v krajinách V3.

Prognóza Európskej komisie varuje, že celkové slovenské výdavky na zdravotníctvo porastú ako tretie najrýchlejšie v Únii. Verejné výdavky na zdravotnú starostlivosť by mali do roku 2060 stúpnuť na 7,7 percenta HDP kvôli starnutiu populácie. Je tak najvyšší čas upratať v systéme a spravodlivo rozdeliť peniaze do jednotlivých oblastí.

Miliónové plytvanie

Roky chýbala poriadna analýza slovenského zdravotníctva, ktorá by komplexne pomenovala, ako ho možno zlepšiť. Teda taká, ktorá identifikuje, kde presne a hlavne v akom objeme unikajú verejné zdroje. Je pravda, že think tanky upozorňovali na problémy sektora, no málokedy boli kompetentnými vypočuté. Až po posledných parlamentných voľbách boli vypracované a pred niekoľkými dňami zverejnené konkrétne opatrenia aj s vyčíslením úspor.

Opatrenia vedúce k úsporám
(2017, minimálny variant úspor)
Úspora (mil. €)
Lieky
 ● Limity na predpisovanie liekov20
 ● Centrálne nákupy liekov25
 ● Nové pravidlá schvaľovania výnimiek10
 ● Zníženie cien ŠZM35
 ● Zníženie cien zdravotníckych pomôcok15
Nemocnice
 ● Optimalizácia prevádzkových nákladov5
 ● Optimalizácia medicínskych procesov15
 ● Optimalizácia nákupov liekov a ŠZM8
 ● Hospodárne obstarávanie3*
Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky
 ● Zníženie cien CT a MR vyšetrení10*
 ● Zavedenie limitov na vyšetrenia3*
 ● Zlepšenie revíznych činností25*
* Opakovaná ročná úspora
PRAMEŇ: Revízia výdavkov na zdravotníctvo

Finálna správa Revízia výdavkov na zdravotníctvo je súčasťou projektu Hodnota za peniaze a pracovali na nej odborníci inštitútov pri ministerstvách financií a zdravotníctva. Ich odhady hovoria, že v zdravotníctve sa neefektívne minie minimálne 174 miliónov eur. Toľko podľa nich možno ročne usporiť lepším nastavením systému. Podľa ambicióznejších plánov ministra zdravotníctva Tomáša Druckera by to mohlo byť aj viac ako 200 miliónov eur.

Šetrenie v tomto prípade vraj neznamená obmedzenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov, ale vnútornú reštrukturalizáciu výdavkov. Najväčšia neefektivita je v oblasti liekovej politiky, spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek či v štátnych nemocniciach. Nové úlohy, za ktorých splnenie zodpovedá ministerstvo zdravotníctva, sa tak dotknú hlavne týchto segmentov. O aké úlohy presne ide?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa