Príbeh finančných problémov Arcy Capital po letnej prestávke a mlčaní jej vedenia na konci leta pokračuje. Žiaľ, s novými informáciami je čoraz jasnejšie, že manažéri nemajú plán, ako sa z obrovských dlhov dostať, veritelia sú čoraz nervóznejší a strácajú trpezlivosť.
Arcu čakajú len dve možnosti: reštrukturalizácia dlhov, po ktorej by mohli aj nezaistení investori dostať naspäť aspoň niečo, alebo konkurz, v ktorom zrejme dostanú späť len malý zlomok svojich investícií.
P. Krúpa: Arca pod vedením Veliča môže skončiť v konkurze, inak je na ozdravenie stále šanca
Obrovské dlhy
Dlhy Arcy Capital v Česku odhaduje časopis Hrot na viac ako miliardu eur. Finančnú situáciu Arcy zhoršuje aj to, že z celkového dlhu je až 600 miliónov v krátkodobých zmenkách, ktoré by mali byť splatené v priebehu niekoľkých mesiacov. Naopak, majetok celej skupiny odborníci odhadujú len na 250 miliónov až 700 miliónov eur.
Podľa zdrojov TRENDU môže byť hodnota aktív Arcy Capital od 250 do 500 miliónov eur. „Keby firma chcela byť k investorom seriózna, mala by si sama urobiť reálnu valuáciu svojich aktív,“ uvádza náš zdroj.
Arca Investments v polovici augusta nesplatila niektoré dlhopisy v sume 25,5 milióna eur. Odborníci odhadovali, že do konca augusta by Arca mohla potrebovať zhruba 100 miliónov eur len na splátky starších úverov a dlhov.
Sklamaní investori
Dlhové cenné papiere Arcy dnes drží v rukách podľa odhadov časopisu Hrot okolo 1 800 investorov, z ktorých je 80 percent z Česka. Medzi nimi sú okrem drobných investorov aj veľké ryby českého a slovenského biznisu, často klienti J&T Banky.
TRENDU sa zatiaľ ozvali niekoľkí nespokojní investori z Česka aj zo Slovenska. Naznačili, že sa boja o svoje investície v zmenkách a dlhopisoch Arcy.
Príkladom drobného investora je Slovák, ktorý nakúpil dlhopisy Nova Real Estate Finance (NREF), dcéry Arcy, formou 200-eurových mesačných vkladov na osem rokov s tým, že by mal dostať cieľovú sumu 18-tisíc eur. Podľa zdroja TRENDU, ktorý nám so súhlasom investora poskytol svoje mesačné výpisy z investičného účtu, je to bežný retailový investor bez finančného vzdelania.
Zatiaľ platil len vysoké poplatky. Prvý vo výške štyri percentá z cieľovej sumy, teda 720 eur ako províziu finančnému agentovi. Zatiaľ však vložil do firmy len 800 eur, z čoho väčšina išla na províziu sprostredkovateľovi. Aktuálny stav investora na účte po štyroch mesiacoch investovania je 0,17 eura.
Dvaja českí investori, ktorí majú v zmenkách Arcy okolo 90-tisíc eur, predpokladajú, že im ich nesplatí načas.
Zamotaná sieť sprostredkovateľov
Zaujímavá je aj spleť firiem, ktoré sa na tomto dlhopisovom obchode podieľa. Arca Brokerage tieto dlhopisy vydáva, ale predáva ich cez menších sprostredkovateľov, čo sú v podstate jednoosobové eseročky. Tie sú často združené pod spoločnosťou Finportal. Tá funguje ako broker pool, prostredníctvom ktorého ponúkajú svoje služby viaceré sprostredkovateľské firmy.
Dlhopisy a zmenky dcérskych firiem Arcy Investmnets predávali najmä spoločnosti, ktoré vlastnila Arca a od tohto roku fungujú cez licenciu Finportalu. Ten tvrdí, že klientov vždy upozorňoval na vysokú rizikovosť týchto produktov.
V prípade nášho klienta bol finančný agent FG Financial Group – SK, čo je podľa obchodného registra akciovka Arcy Investmens, ale aj podriadený finančný agent Finportalu, čo dokazujú aj registre subjektov finančného trhu NBS. Podriadený finančný agent Finportalu, teda ten, kto dlhopisy reálne predával, bola aj klasická jednoosobová eseročka Profi Financie SK z Prievidze, ktorá bola založená len pred rokom. Navyše na predaj produktov kapitálového trhu získala oprávnenie len v januári tohto roka.
Ako odmenu za investovanie do dlhopisu Arca Brokerage sľubuje držiteľovi 4,5-percentný ročný výnos. Emitent dodáva, že výnos je len teoretický, bez započítania ďalších nákladov a skutočný výnos sa môže výrazne líšiť.
Podľa odborníkov na sprostredkovanie garancia výnosu pri týchto investíciách nie je žiadna. Emitent investorovi len vypláca ročný fixný výnos, aj to často až na konci dosiahnutia cieľovej sumy a lehoty, teda po ôsmich rokoch v roku 2027.
Je síce pravda, že investície do dlhopisov sú väčšinou myslené ako dlhodobé a v prvých rokoch veľa nezarábajú, ale vzhľadom na súčasnú finančnú situáciu Arcy je návratnosť investície viac než otázna.
Finančný sprostredkovateľ v tomto prípade mohol zneužiť slabú finančnú gramotnosť investora. Potvrdzuje to aj finančný dotazník, na základe ktorého je vo výpise zaznačené, že táto investícia je síce pre klienta vhodná, ale neprimeraná. Klient však napriek neprimeranosti investície zmluvu, kde sa uvádza, že bol o tom informovaný, podpísal.
J&T Banka chce skupovať pohľadávky Arca Capital, najala si na to cyperskú firmu
Neférový a agresívny predaj
Zarážajúce je aj to, že Arca Investments cez svojich finančných sprostredkovateľov ešte na jar predávala ďalšie dlhopisy svojich dcér napriek tomu, že už musela vedieť o kríze likvidity.
Dlhopisy spomínanej spoločnosti NREF predávala napríklad firma Deluvis, kde má Arca Investments svoj podiel. Navyše Deluvis je podriadený finančný agent firmy Finportal, kde Arca kúpila polovičný podiel vlani na jeseň.
„Dlhopisy NREF sa v súčasnosti nepredávajú a nevyvíjame ani akvizičnú činnosť smerujúcu k predaju týchto dlhopisov,“ tvrdí pre TREND marketingová manažérka Deluvisu Barbora Mišinská.
Podobne zareagoval Finportal. „Distribúcia produktov spoločnosti Arca Capital bola po oznámení finančných problémov firmy s cieľom ochrániť klientov okamžite obmedzená a následne definitívne zastavená,“ uvádza marketingová manažérka Finportalu Martina Farkašová. Finančné problémy Arcy vyplávali v médiách na povrch až v júni.
Dlhové cenné papiere Arcy dnes drží v rukách podľa odhadov okolo 1 800 investorov, z ktorých je 80 percent z Česka
Napriek tomu, že sprostredkovatelia odmietajú zodpovednosť za predaj dnes už toxických dlhových cenných papierov Arcy, istá miera zodpovednosti by tam mala byť. Dá sa chápať, že nevedeli, čo predávajú. Arca im veľa informácii o firmách, ktorých dlhopisy emitovali, nedávala. Na druhej strane táto skutočnosť mala vyburcovať ich profesionálnu obozretnosť.
Odborníci na sprostredkovateľský biznis pre TREND potvrdili, že ponúkať investorom nové dlhopisy dcérskych firiem Arcy bolo v čase po vypuknutí krízy neprofesionálne a nezodpovedné. Navyše majú podozrenie, že takto získané peniaze z dcér tiekli priamo do Arcy Investments, aby zvýšili jej nedostatočnú solventnosť.
Regulátori na pozore
Situáciu okolo skupiny Arca intenzívne monitoruje aj Národná banka Slovenska. Tá schvaľuje napríklad emisie jej dlhopisov na Slovensku, ale len z formálnej stránky. Hovorca NBS Peter Majer pre TREND potvrdil, že podľa jeho informácií sa už dlhopisy spoločnosti NREF nepredávajú.
„Ide však o informácie získané výkonom dohľadu, ktorý je neverejný, a preto ich nemôžeme bližšie konkretizovať,“ dodáva P. Majer. Navyše dlhopisy a zmenky Arcy či jej dcérskych firiem sa predávali aj v Česku prostredníctvom jej dcérskych či spriaznených firiem, napríklad cez Deluvis CZ.
Agresívny predaj zmeniek Arcy pre TREND potvrdil jeden znepokojený klient z Prahy, ktorý nechce byť menovaný, lebo jeho zmenky ešte nie sú splatné. „Deluvis ma kontaktoval naposledy 20. apríla s agresívnou ponukou trojmesačných zmeniek Arcy s osempercentným trojmesačným úrokom. Táto ponuka sa mi zdala natoľko nereálna, že som ju odmietol,“ opisuje svoju skúsenosť.
- Podnikateľské aktivity skupiny Arca Capital
- Financie: nebanková spoločnosť Silverside, podiel vo Finportale
- Nehnuteľnosti: ViennaEstate Immobilien, M&M Reality, bratislavský bytový projekt Pod Vinicou
- Energetika: fotovoltické elektrárne, dve elektrárne na bioplyn, handlovská tepláreň Kmet
- Priemysel: celulózka Bukocel, AAH Plastics v Nitre a Solčanoch
- Zdravotníctvo: bratislavská Poliklinika Mýtna, české kúpele vo Františkových Lázňach
- Personalistika: Manuvia, agentúra dočasného zamestnávania
Záhadný investor
Ďalší znepokojený investor z Česka investoval do zmeniek Arcy 2,5 milióna českých korún (viac ako 95-tisíc eur). Obáva sa, že o svoje peniaze príde, lebo sa mu už skoro mesiac z firmy neozvali. Naposledy dostal list od šéfa skupiny Rastislava Veliča (TREND ho má k dispozícii) na konci júla. Jeho obsahom je informácia o zostavovaní krízového manažmentu na reštrukturalizáciu. Nechce pritom bližšie špecifikovať prijatú stratégiu, ako z dlhovej krízy von, s odvolaním sa na obchodné tajomstvo. Otázne teda je, či takáto stratégia vôbec existuje.
Vystrašený investor z Česka špekuluje, že R. Velič môže hľadať strategického investora v zahraničí. „Velič o ňom opakovane a bez bližších podrobností hovorí,“ dodáva investor. Pritom nevie, či taký investor naozaj existuje alebo je to len súčasť komunikácie Arcy na upokojenie nervóznych investorov a získanie času.
Spomínaný pražský investor dodáva, že Arca mu podávala v posledných mesiacoch protichodné, nedôveryhodné a často priam klamlivé informácie. „Mám podozrenie, že vyvádza aktíva zo skupiny a zároveň vyťahuje likviditu pomocou predražených právnych a konzultačných služieb,“ dodáva český investor pre TREND. Zvažuje dokonca, že by podal trestné oznámenie na R. Veliča a požiadal Českú národnu banku o kontrolu vo firme Deluvis CZ.
Rovnaké podozrenie spomínal v rozhovore pre TREND bývalý partner Arcy Capital Pavol Krúpa. Aj on sa R. Veličovi vyhráža súdnymi spormi a tvrdým vymáhaním svojich pohľadávok. R. Velič zase tvrdí, že P. Krúpa dlhuje peniaze Arce. Spory bývalého a terajšieho šéfa Arcy Capital určite nepridajú na dôveryhodnosti firme, ktorá už aj tak má dosť pošramotený imidž.
Navyše R. Velič v nedávnom rozhovore pre Denník N špekuloval, že by firma mohla o oddlženie požiadať v Česku, kde je legislatíva pri uspokojení veriteľov miernejšia než na Slovensku. U nás sa reštrukturalizácia sprísnila po kauze Váhostav spred piatich rokov, keď boli poškodení najmä drobní veritelia.
Arce na dôveryhodnosti nepridáva ani štýl jej komunikácie s veriteľmi či médiami. Tým prvým sľubuje, že všetko bude v poriadku, tým druhým sa dva mesiace vyhýbala. TREND sa pokúšal kontaktovať manažérov firmy v auguste, ale bez úspechu. V septembri hovorkyňa Terézia Barčíková odpovedala, že na otázky nebudú reagovať.
Nedozvedeli sme sa teda, či sú odhady ich aktív v českom časopise reálne, ani to, prečo sa nechystajú urobiť valuáciu svojich aktív, aby investori vedeli, na čom sú. Arca nepotvrdila ani to, že hľadá strategického investora aj zo zahraničia. A nakoniec nikto nevie, v akej fáze je reštrukturalizačný plán Arcy a či vôbec existuje.
- Bude Arca nové BMG Invest?
Zdá sa, že nie. Sú na to tri dôvody.
- Pravdepodobne má jej zmenky a dlhopisy nakúpené len niekoľko tisíc malých investorov, aj to viac v Česku (možno 80 percent).
- Väčšinu veriteľov tvoria veľkí investori s investíciami v desaťtisícoch až státisícoch eur. Navyše banky majú svoje pohľadávky zabezpečené aj majetkom Arcy.
- Odborníci tvrdia, že BMG Invest bola pyramída a podvod od začiatku do konca. Arca len nezvládla zmanažovanie svojho rizikového biznisového modelu, ktorý sa rozsypal ako domček z kariet pri veľkom otrase koronakrízy.
(jr)
Záchranné koleso
TREND už v minulosti písal, že vo finančnom biznise sa špekuluje, že Arcu by mohla zachrániť J&T Finance Group. Hovorí sa o drahom úvere s 10-percentným úrokom. To už zjavne nie je aktuálne, lebo do médií presiaklo, že Arca sa zatiaľ s J&T nedohodla. Banky tejto finančnej skupiny – Poštová banka a J&T Banka – sú veľkými veriteľmi Arcy. Obe zhodne odmietajú situáciu komentovať a odvolávajú sa na bankové tajomstvo. Poštová banka tvrdí, že sa o svoje pohľadávky nebojí, lebo ich má dobre zabezpečené.
Napriek tomu sú finančníci z J&T zjavne nervózni, lebo minulý týždeň oznámili, že sa chcú postaviť na čelo veriteľov Arcy a tvrdo vymáhať svoje pohľadávky. Podľa českých médií dokonca chcú odkupovať pohľadávky iných veriteľov za 30 percent hodnoty.
Arca má stále niekoľko možností, ako získať peniaze na splatenie svojich záväzkov. Lacné peniaze môže získať napríklad z bánk v podobe úverov so štátnou zárukou v rámci pomoci firmám postihnutým koronakrízou. Lenže banky jej už dnes neveria a zjavne ju už odmietajú financovať.
Drahšie zdroje môžu byť od jej privátnych klientov či veriteľov, ale ani tí jej vedeniu už veľmi nedôverujú. Emisie ďalších dlhopisov a zmeniek sú v súčasnej situácii nereálne.
„Arca nie je v situácii, že má narušený cash flow, a keď do stroja nasypete nové peniaze, rozhýbete ho a opäť bude generovať peniaze. Keby to bola spoločnosť so zdravými aktívami, ktoré dlhodobo generujú profit, mohlo by to fungovať. Ale nie v tomto prípade,“ hovorí predseda Predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Martin Lancz.
Finančníci sa môžu dohodnúť s veriteľmi na predĺžení splatnosti niektorých krátkodobých úverov, najmä trojmesačných zmeniek. Posledná možnosť je predať časť aktív veriteľom. Ktorú možnosť si finančníci vyberú, nie je jasné. Možno si Arca zvolí mix nových úverov a rozpredaj aktív, hoci predaj zatiaľ R. Velič odmieta.
Rozpredaj majetku teraz v kríze nemusí byť rýchly ani jednoduchý. Kupcov nie je veľa a budú si zrejme diktovať cenu či vyberať z portfólia len čerešničky. Dočasná ochrana Arcy Investments v súvislosti s pandémiou by sa mala skončiť na začiatku októbra, pokiaľ ju vláda nepredĺži do konca roka, o čom sa už uvažuje.
Následky pre investorov a finančný trh
Prípad Arca Capital ukazuje aj na systémové zlyhanie dozoru nad distribúciou a predajom firemných cenných papierov. Podľa odborníkov chýba zákon na poskytovanie transparentných informácií pre investorov. Mali by vedieť, čo kupujú, a sprostredkovatelia by mali vedieť, čo predávajú.
NBS v tomto procese hrá zatiaľ iba štatistu, pretože len formálne schvaľuje emitentom dlhopisov prospekty.
Aj preto už NBS oslovila subjekty finančného trhu, aby sa dohodli na úpravách distribúcie firemných dlhopisov pre retailových klientov. Na jeseň o tom začne diskusia. Nové pravidlá by mali rozlišovať medzi profesionálnymi a neprofesionálnami investormi.
„Pre tých prvých by bola distribúcia dlhopisov voľnejšia, pri neprofesionálnych investorov by sa malo postupovať podobne ako pri pravidlách o kolektívnom investovaní,“ myslí si Martin Lancz, predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.
Možno by mohol vzniknúť aj akýsi semafór dlhopisov podľa ich rizikovosti, ale tam by bol problém s poškodením mena firiem, ktorých dlhopisy by boli označené za rizikovejšie.
J&T a finančná skupina Penta by sa mohli v tomto procese tiež angažovať, keďže patria k najväčším emitentom dlhopisov na Slovensku. Určite sa teraz boja o svojich klientov, ktorí môžu podľahnúť panike a prestať nakupovať nové dlhopisy.